ایران، شریک تجاری برتر MENA آلمان

0

ایران بزرگترین شریک اقتصادی و تجاری آلمان در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

این بیانیه را وزیر امور خارجه فدرال آلمان روز پنجشنبه در مجمع اقتصادی آلمان و ایران بیان کرد. این رویداد توسط اتاق صنعت و بازرگانی آلمان (DIHK) در برلین سازماندهی شد.

به گزارش ایرنا، استفان اشتاینلاین افزود آلمان در گذشته در بیشتر بخش‌های زیرساخت‌های ایران نقش داشته است.

وی گفت: توافق هسته ای ایران که بیشتر به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود، با شش قدرت جهانی یکی از تحولات نشاط آور سال ۲۰۱۵ بود.

ایران در ژانویه از سال‌ها انزوای اقتصادی خارج شد، زمانی که قدرت‌های جهانی به رهبری ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها را علیه تولیدکننده شماره ۳ نفت اوپک در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران لغو کردند.

استاینلاین خاطرنشان کرد که چشم انداز همکاری اقتصادی بین دو کشور روشن است.

وی گفت: «ایران باید با انجام اصلاحات اقتصادی، خصوصی‌سازی، کاهش بوروکراسی و بهبود شفافیت و همچنین امنیت حقوقی در فضای جدید حاکم بر کشور، ادامه دهد.

فرصت های تجاری فراوانی در بازار ایران وجود دارد و این مجمع نقطه عطفی در روابط دوجانبه آنها خواهد بود.

این مقام آلمانی همچنین اعلام کرد که زیگمار گابریل وزیر امور اقتصادی کشورش در آینده نزدیک در راس یک هیات اقتصادی در سفر به تهران خواهد بود.

حمید چیت چیان، وزیر نیرو، در سخنانی در همین مجمع گفت: ایران در برنامه توسعه جدیدی که پس از لغو تحریم‌ها در سال جاری اجرا می‌شود، رشد اقتصادی سالانه ۸ درصدی را هدف قرار داده است.

  برای پیوند بانکی ایران تماس بگیرید

مجله اروپاآنلاین گزارش داد، غول صنعتی آلمان زیمنس صدای خود را به فراخوان‌ها اضافه کرد که ایران باید به زودی به سیستم بانکی جهانی متصل شود تا تجارت پس از لغو تحریم‌ها علیه این کشور تسهیل شود.

زیگفرید راسورم، یکی از اعضای هیئت مدیره زیمنس، در این مجمع گفت: “من بسیار امیدوارم که ایران بتواند به زودی در سیستم بانکی بین المللی مشارکت کند.”

برای از سرگیری تجارت ایران با غرب، بانک های آن باید با وام دهندگان خارج از کشور برای انتقال پرداخت ها و اعتبار اسنادی مرتبط باشند.

غول صنعتی آلمان روز چهارشنبه با یک گروه انرژی و زیرساخت ایرانی، مپنا، توافق نامه ای گسترده امضا کرد تا به نوسازی زیرساخت های انرژی ایران کمک کند.

به عنوان بخشی از این قرارداد، مپنا دانش ساخت توربین های گاز زیمنس در ایران را به دست خواهد آورد و طرفین برای تحویل بیش از ۲۰ توربین گازی و ژنراتورهای مرتبط در یک دهه آینده همکاری خواهند کرد.

Volker Treier، یکی دیگر از اعضای برجسته DIHK، گفت که افزایش صادرات آلمان به ایران می تواند منجر به ایجاد حدود ۸۰۰۰۰ شغل جدید در این کشور اروپایی شود. او پیش از این پیش بینی کرده بود که صادرات آلمان به ایران در سال ۲۰۱۶ دو برابر خواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.