ایران؛ آغازگر معاملات برق سبز در بورس

0

به گزارش ایران اکونومیست ، «علی نقوی»، در مراسم رونمایی از تابلوی برق سبز در بورس انرژی، امروز را روزی مهم برای صنعت برق و بازار سرمایه کشور خواند و افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، ارزش بازار انرژی تجدیدپذیر در دنیا تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۲ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ارزیابی برنامه کشورهای همسایه نشان از آن دارد که این کشورها توجه بسیار جدی به انرژی تجدیدپذیر دارند، گفت: قرار بر این است تا عربستان ۵۰ درصد از منابع انرژی خود را از محل انرژی تجدیدپذیر تامین کند که در پاکستان این عدد ۳۰ درصد است.

نقوی اظهار داشت: از سوی دیگر طبق گزارش چشم‌انداز انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ سهم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از ۶ عنصر اصلی راهبردی انرژی جهان به ۲۵ درصد می‌رسد، بر این اساس افزایش سهم انرژی تجدیدپذیر در ایران از اهمیت زیادی برخورد دار است.

مدیرعامل بورس انرژی ایران با بیان اینکه گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از هر چیز به فعال‌شدن بخش خصوصی در زمینه تامین مالی نیازمند است، خاطرنشان کرد: این اتفاق با راه‌اندازی بازاری قابل دستیابی خواهد بود که با تکیه بر عناصر شفافیت و کارآیی از ساختارهای متمرکز دولتی تمرکززدایی کند.

وی ادامه داد: حوزه برق در بورس انرژی از سابقه‌ای دیرینه برخوردار است و حتی پیشنهاد ورود برق به بورس انرژی به بیش از تاسیس بورس انرژی بر می‌گردد.

نقوی با بیان اینکه در اواخر دهه ۸۰ وزارت نیرو پیگیر ورود برق به بورس بود، گفت: در یک دهه گذشته اهداف مربوط به این زمینه محقق نشد، اما خوشبختانه با تغییرات انجام شده توسط دولت و نیز تغییر سکانداری وزارت نیرو شاهد یک رویکرد متفاوت در وزارت نیرو بودیم.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: در این مدت توسعه مبادلات برق در بورس انرژی جزو برنامه‌های راهبردی وزارت نیرو بود که در نهایت این اتفاق باعث توسعه همکاری وزارت نیرو و بورس انرژی شد و این امر باعث شد تا در روزهای پایانی سال گذشته شاهد ابلاغ دستورالعمل مبادلات برق در بورس توسط وزیر نیرو باشیم.

وی ادامه داد: در این دستورالعمل انجام معاملات برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر به عنوان رویدادی مهم مورد تاکید قرار گرفت که در نهایت امروز شاهد آغاز این معاملات در بورس هستیم.

نقوی به معاملات برق تجدیدپذیر در بورس‌های انرژی کشورهای آمریکایی و اروپایی تاکید کرد و گفت: این اتفاق باعث افتخار است که ایران به عنوان نخستین کشور در غرب آسیا آغازگر معاملات برق انرژی تجدیدپذیر در بورس خواهد بود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران با بیان اینکه ساختار فنی معاملات را با کمک شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار و مدیریت فناوری بورس تهران را انجام دادیم، گفت: پس از ارائه درخواست پذیرش نیروگاه‌ها، از هفته گذشته هشت نیروگاه تجدیدپذیر در بورس مورد پذیرش قرار گرفتند، در مراحل بعد هم به محض دریافت اطلاعات سایر نیروگاه‌های تجدیدپذیر اقدامات مربوط به پذیرش آن‌ها انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این اقدام امکان صادرات برق تجدیدپذیرها در شرایط غیرپیک را فراهم می‌کند، گفت: با توجه به ناترازی گاز و سوخت در ایران این موضوع بسیار مهم و کلیدی است.

نقوی در ادامه با بیان اینکه نرخ برق تجدیدپذیر در برخی از کشورهای همسایه تا ۲ برابر نرخ خرید تضمینی در ایران است، گفت: صدور مجوز صادرات به نیروگاه‌های تجدیدپذیر و رفع انحصار از توانیر برای صادرات برق، گام مهمی در توسعه صنعت برق کشور خواهد بود.

وی به طراحی یک مدل صندوق پروژه اشاره کرد و گفت: این صندوق در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته است، برنامه‌ریزی ما این است تا پس از کشف قیمت برق در بورس امکان راه‌اندازی صندوق‌ها فراهم شود.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.