ایران ، روسیه با خانه اول تجارت ارتباط برقرار می کند

0

وزیر روابط اقتصادی بین‌الملل و خارجی آستاراخان گفت: افتتاح اولین خانه بازرگانی ایران در روسیه یک «رویداد بی‌سابقه» است که باعث تقویت روابط تجاری بین دو کشور خواهد شد.

اولین خانه بازرگانی در استان آستاراخان در جنوب کشور افتتاح شد. این موسسه جدید میزبان ۱۴ اتاق بازرگانی و صنعت از ۱۴ استان ایران است که محصولات خود را در طبقه اول ساختمان به نمایش می گذارند.

دنیس آفاناسف همچنین به اسپوتنیک گفت: «این خانه فرصت جدیدی را برای کارآفرینان روسی فراهم می‌کند تا در مورد پروژه‌ها و قراردادها با همتایان ایرانی خود گفتگو کنند.

تجار اهل آستاراخان یا جاهای دیگر در روسیه که مایل به ایجاد روابط تجاری با ایران هستند می توانند به خانه بیایند، به محصولات نگاه کنند و آنچه را که نیاز دارند انتخاب کنند. در اینجا آنها می توانند با نماینده یک شرکت خاص تماس بگیرند، توافق نامه هایی را در مورد تجارت منعقد کنند و در مورد تدارکات تحویل بحث کنند.”

آفاناسف توضیح داد که دقیقاً هدف افتتاح این خانه همین است: نزدیک کردن تجارت دو کشور، برقراری تماس برای لجستیک، برای کارآفرینان روسی برای آشنایی با محصولات ایرانی و برای ایرانیان.

وی افزود: من معتقدم این ساختار جایگاه خاصی را پر می کند، یعنی خلاء موجود در تجارت بین روسیه و ایران را می بندد و شرایط خوبی را برای افزایش گردش تجاری و همکاری ایجاد می کند.

گفتگوها با شرکای ایرانی در مورد ایجاد خانه بازرگانی روسیه در ایران ادامه دارد که می تواند روابط بین مشاغل کوچک و متوسط ​​در دو کشور را بیشتر تحریک کند.

ما در موقعیت جدی برای ورود به بازار ایران هستیم. ما قبلاً چند پیشنهاد خوب داریم. آفاناسف گفت: در همایش هفته گذشته «Business Caspian-2017» شاهد این بودیم که بسیاری از شرکت‌های ایرانی در خانه تجارت شرکت می‌کنند و در تلاش برای توسعه روابط با سایر کشورهای منطقه دریای خزر هستند.

علی محمدی سرکنسول ایران در آستاراخان به اسپوتنیک گفت که ایران قصد دارد از این مرکز جدید برای درک بهتر بازار مصرف روسیه و افزایش صادرات خود استفاده کند.

در سال ۱۳۹۱ قراردادی بین استانداران گیلان و استان آستاراخان برای ساخت خانه تجارت ایرانی در شهر آستاراخان به امضا رسید. در سال ۱۳۹۴ اتاق بازرگانی استان گیلان به بررسی چند قطعه زمین کمک کرد و در نهایت قطعه ای به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در مرکز شهر انتخاب شد.

با همکاری اتاق بازرگانی ایران، این ساختمان مسکونی سابق بازسازی و به یک ساختمان اداری به مساحت ۱۱۵۰ متر مربع تبدیل شد.

محمدی گفت خانه بازرگانی جدید با مراکز دیگر در روسیه مانند شهر غذای مسکو که در آن تولیدکنندگان ایرانی غرفه هایی برای ارائه و فروش مواد غذایی خود دارند، متفاوت است، اما فضایی برای مذاکرات تجاری ندارند.

وی افزود: در فود سیتی کالاها می توانند تاییدیه گمرک را دریافت کنند و به فروش گذاشته شوند، ضمن اینکه این ساختمان به محلی برای مذاکره و آشنایی با محتوا و روند بازارهای دو کشور تبدیل می شود. در اینجا تولیدکنندگان ایرانی می توانند نمایشگاه های کوتاه مدت از کالاهای خود برگزار کنند.

کنسول امیدوار است که مرکز جدید امکان توسعه بیشتر همکاری بین بازرگانان ایرانی و همتایان روسی آنها به ویژه در آستاراخان را فراهم کند. او قبلاً به تمایل به افزایش تجارت اشاره کرده است.

سطح تفاهم و همکاری در حال رشد است، اما البته زمان می برد. در طول دو سالی که در آستاراخان گذرانده ام، احساس کرده ام که همگرایی که واقعاً برای افزایش تجارت لازم است در حال رخ دادن است و تا حدودی سرعت گرفته است.

«اطلاعات ما در هشت ماهه اول سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که صادرات کالا از آستاراخان به ایران حدود ۹۵ میلیون دلار بوده است، در حالی که ایران در مدت مشابه ۱۷ میلیون دلار به آستاراخان صادر کرده است. کالای اصلی صادرات آستاراخان چوب (۴۴ میلیون دلار) و پس از آن غلات (۳۵ میلیون دلار) بود. محمدی افزود: در رتبه سوم دانه ها و روغن آفتابگردان قرار گرفتند

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.