ایران ، روسیه برای تولید سهام نورد ۲.۵ میلیارد یورو وارد می کند

0

سازمان گسترش و نوسازی صنایع روز دوشنبه قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد یورو با شرکت CJSC Transmashholding روسیه در تهران برای تولید مشترک سهام نورد در ایران امضا کرد.

بر اساس قرارداد، سرمایه‌گذاری مشترکی بین ایدرو و شرکت روسی تشکیل می‌شود که طرف روسی ۸۰% سهام و طرف ایرانی ۲۰%.

کریل وی لیپا، مدیرعامل Transmashholding به Financial Tribune پس از امضای قرارداد که ظرفیت سرمایه گذاری مشترک به عمق بومی سازی بستگی دارد. “برای مونتاژ، ما به ۳۰۰-۴۰۰ واحد در سال فکر می کنیم.”

بزرگترین تولیدکننده لوکوموتیو و تجهیزات ریلی در روسیه با شرکت هلندی Breakers Investments BV و گروه مهندسی فرانسوی به عنوان سهامداران خود، Transmashholding شرکت واگن پارس ایران را برای شروع تولید در اختیار خواهد گرفت.

شرکت روسی مشتریان عمده ای در بلغارستان، بلاروس، قزاقستان، اوکراین و صربستان دارد. این شرکت واگن های مترو، لوکوموتیوهای دیزلی مسافربری، موتورهای دیزلی، واگن های باری، واگن های تخت و قطارهای دیزلی را تولید و به فروش می رساند.

“ما به همکاری عمیق تر فکر می کنیم. ما با دقت بیشتری به تجهیزاتی که قبلاً نصب شده اند نگاه خواهیم کرد. لیپا به ما گفت، اما به هر حال ما آماده توسعه [امکانات] هستیم

«ما اینجا نیستیم که مثلاً محصولاتی را فقط از روسیه بیاوریم. ما اینجا هستیم تا تولید داخلی را توسعه دهیم. زیرا ما واقعاً معتقدیم که تولید ناوگان نورد از خارج از کشور مطلقاً غیرممکن است. تولید داخلی مهم ترین قطعات یدکی بسیار مهم است.

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت که در مراسم امضای این قرارداد حضور داشت، از این قرارداد به عنوان “قرارداد مشارکتی که ۳۰ سال طول می کشد و برای مدت بیشتری قابل تمدید است” یاد کرد.

این یکی از بزرگترین قراردادهایی است که پس از لغو تحریم های هسته ای بین المللی علیه ایران با شرکت های بین المللی امضا شده است.

تحریم‌ها در ژانویه ۲۰۱۶، به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای مهم – که رسما به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود – که ایران با ایالات متحده، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در ژوئیه ۲۰۱۵ امضا کرد، لغو شد. /p>

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه که در این مراسم نیز حضور داشت، از اینکه برجام کم کم سود می کند، ابراز خرسندی کرد.

او با اشاره به قراردادی با غول انرژی فرانسوی توتال و همچنین توافق دیگری با شرکت آلستوم فرانسه، گفت: «مذاکرات و تبادل هیئت‌ها به تدریج در حال به ثمر نشستن است.

توتال به همراه شرکت ملی نفت چین، قراردادی ۵ میلیارد دلاری با تهران برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان، امضا کردند که اولین سرمایه گذاری بزرگ انرژی غرب در حوزه اسلامی است. جمهوری از زمان لغو تحریم ها.

آلستوم هفته گذشته قراردادی با ایدرو و شرکت توسعه صنایع ریلی ایران برای ساخت ۱۰۰۰ واگن مترو در تاسیسات IRICO امضا کرد.

یکی دیگر از قراردادهای مهمی که اخیراً امضا شد، قراردادی بود که اگزیم بانک چین هفته گذشته با بانک صنعت و معدن ایران برای تأمین مالی ۱.۵ میلیارد دلاری برای برقی‌سازی یک خط آهن ۹۲۶ کیلومتری از تهران به شهر مشهد در شرق ایران امضا کرد. این قرارداد به عنوان اولین تامین مالی خارجی در ایران پس از رفع تحریم های هسته ای محسوب می شود.

عراقچی گفت: «این نشان دهنده تنوع همکاری های ما با شرکای اروپایی، شرکای آسیایی و دوستان قدیمی ما به ویژه روسیه است. ما قطعاً دوستان خود را در دوران تحریم فراموش نخواهیم کرد.»

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.