ایران ، روسیه سیستم های کارت بانکی را ادغام می کند

0

بانک مرکزی ایران اعلام کرد که ایران و روسیه سیستم های کارت بانکی خود را یکپارچه کرده اند و به شهروندان خود اجازه می دهند از اواخر مردادماه از کارت های خود در کشور یکدیگر استفاده کنند.

اتباع ایرانی دارای کارت شتاب و دارای کارت روسی می توانند تا پایان مرداد ماه از دستگاه های خودپرداز هر دو کشور استفاده کنند. در بخشی از مرحله بعدی، آنها همچنین می توانند به طور مشترک از سایر درگاه های پرداخت استفاده کنند.”

ناصر حکیمی، رئیس اداره فناوری اطلاعات بانک مرکزی، اوایل اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که ایران در مراحل مختلف یکپارچه سازی سیستم کارت بانکی خود با پنج کشور ایران، روسیه، ژاپن، آذربایجان و چین قرار دارد.

به گزارش بانک مرکزی، در پرتو مذاکرات چند ماه گذشته، قراردادی در ۱۵ می برای ادغام سیستم پرداخت ایران با روسیه به امضا رسید که بر اساس آن “معاملات آزمایشی بین دو کشور آغاز شده است”.

روسیه همانند ایران دارای شبکه پرداخت سراسری است و با توجه به پیامدهای ژئوپلیتیکی و اهمیت روابط دوجانبه، توسعه روابط بانکی متقابل یک نیاز حیاتی است.

شبکه انتقال اطلاعات بین بانکی معروف به شتاب، شبکه بین بانکی ملی ایران است که در سال ۱۳۸۱ برای ایجاد ستون فقرات یکسان برای سیستم بانکی ایران تأسیس شد. همه بانک ها از آن زمان به آن متصل شده اند.

سیستم پرداخت ملی روسیه به نام میر که به معنی “جهان” یا “صلح” ترجمه می شود، در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۴ با هدف کاهش ریسک ناشی از تحریم های مالی بیشتر توسط غرب و قطع اتکا به سیستم های غربی مانند ویزا و … ایجاد شد. MasterCard.

دو اپراتور آخر پس از اعمال تحریم های واشنگتن به دلیل نقش مسکو در بحران اوکراین، ارائه خدمات به مشتریان روسی را متوقف کردند.

روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ تا حد زیادی در اقتصاد جهانی ادغام شده است. اما بحران اوکراین، بزرگترین رویارویی پس از جنگ سرد، مقامات را بر آن داشت تا به دنبال راه هایی برای کاهش اتکا به غرب باشند.

علایق مشترک

اهداف اصلی سیستم پرداخت ملی روسیه راه اندازی یک سرویس انتقال پول قابل اعتماد با استفاده از ابزارهای پرداخت ملی، ایجاد اعتماد در ابزارهای پرداخت بدون نقد، ایجاد مناطق پرداخت مستقل روسیه مستقل از شرکت های خارجی و ترویج کارت های پرداخت ملی میر روسیه در بازار بین المللی است.

کارت های میر اولین بار در دسامبر ۲۰۱۵ در چارچوب یک پروژه آزمایشی صادر شد.

همانطور که CBI در بیانیه خود خاطرنشان می کند، ادغام کارت های بانکی ایران و روسیه به توسعه تسهیلات گردشگری در سراسر ایران برای گردشگران روسی و سایر کشورهای دارای “منافع مشترک” کمک می کند و در عین حال نقل و انتقالات را برای گردشگران ایرانی که به روسیه سفر می کنند، تسهیل می کند.

به محض اجرای توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶، یکپارچه سازی کارت های بانکی ایران با کارت های کشورهای خارجی در دستور کار CBI قرار گرفت.

گسترش این ادغام ” مقدمه ای برای استانداردسازی و بین المللی سازی شبکه شتاب در سراسر جهان خواهد بود”.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.