ایران ، سوریه مول چشم انداز همکاری اقتصادی ، تجارت

0

محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه با محمد شریعتمداری وزیر صنایع، معدن و تجارت ایران در خصوص چشم انداز همکاری های اقتصادی دوجانبه و راه های گسترش آن در حوزه های مختلف گفتگو کرد.

خبرگزاری عربی سوریه گزارش داد که الخلیل ریاست طرف سوری کمیته اقتصادی وزیران سوریه و ایران را بر عهده دارد.

وزرای دو کشور در دیدار روز سه شنبه خود در تهران با حضور عدنان محمود سفیر سوریه در ایران بر بهره مندی از ظرفیت های موجود در بخش دولتی و خصوصی دو کشور برای تقویت همکاری ها در حوزه های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری ابراز تمایل کردند. /p>

هر دو طرف درباره راه‌های توسعه و فعال‌سازی قرارداد تجارت آزاد به نفع دو کشور، احیای سرمایه‌گذاری مشترک برخی مناطق آزاد، ایجاد بانک‌های مشترک و تبادل حساب و معامله به ارزهای محلی بحث و تبادل نظر کردند.

الخلیل از رهبری، دولت و مردم ایران برای حمایت از سوریه در جنگ علیه تروریسم تشکر کرد.

او گفت: «ایران شریک اصلی در روند بازسازی خواهد بود.

همکاری در همه دامنه ها

شریعتمداری روابط سوریه و ایران را “راهبردی و ریشه ای” توصیف کرد.

وزیر ایرانی ابراز امیدواری کرد که تمام مناطق سوریه از تروریسم پاک شود.

شریعتمداری با اعلام آمادگی کامل ایران برای حضور فعال در این مرحله و همکاری در همه عرصه ها، گفت: پس از پیروزی بر تروریسم، مرحله بازسازی سوریه آغاز می شود.

خلیل پیش از این روز دوشنبه با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران راه‌های ارتقای سازوکارهای همکاری‌های اقتصادی، تجاری، مالی و سرمایه‌گذاری بین سوریه و ایران را بررسی کرد.

آخوندی ریاست طرف ایرانی کمیته اقتصادی وزیران سوریه و ایران را بر عهده دارد.

دو طرف درباره یک توافقنامه اقتصادی راهبردی بلندمدت که سوریه را با ایران مرتبط می‌کند، گفت‌وگو کردند که مبتنی بر روابط اقتصادی در تمام اشکال آن در دوره آینده است.

الخلیل بر اشتیاق برای توسعه روابط اقتصادی، سرمایه گذاری، مالی، تجاری و بانکی بین دو کشور و بازسازی در سوریه تاکید کرد.

وی افزود: مرحله کنونی برای سوریه و ایران تعیین کننده است و ما در آستانه مرحله بازسازی سوریه هستیم و از تخصص شرکت های ایرانی در این زمینه بهره می بریم.

آخوندی بر اهمیت تداوم رایزنی بین دو طرف برای رسیدن به اهداف مورد نظر به نحوی که در خدمت منافع دو کشور باشد، تاکید کرد.

الخلیل همچنین روز دوشنبه با مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد ایران، راه‌های اجرای توافق‌نامه‌های امضا شده بین دو طرف، امضای قراردادهای جدید و تشویق بخش‌های دولتی و خصوصی برای انجام پروژه‌های مشترک را بررسی کرد.

کرباسیان بر اراده قاطع ایران برای همکاری با سوریه تاکید کرد و بر آمادگی شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در مرحله بازسازی تاکید کرد.

الخلیل در بیانیه ای مشترک پس از این نشست گفت که مذاکرات سازنده و مثبت بود.

در همین زمینه، الخلیل با مشاور معاون اول رئیس‌جمهور ایران و رئیس کمیته توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه و عراق درباره راهکارهای تقویت همکاری‌های راهبردی دو طرف در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و … بحث و تبادل نظر کرد. بخش های خدمات.

دو طرف بر اهمیت راه آهن سوریه، ایران و عراق در تسهیل دسترسی به دریای مدیترانه و اروپا تاکید کردند که تاثیر مثبتی بر جریان کالا و کاهش هزینه ها خواهد داشت.

آنها بر لزوم ایجاد بازار آزاد مشترک بین سه کشور تاکید کردند.

این مقام ایرانی بر اهمیت تبادل بازدید و تخصص، ایجاد بانک های مشترک، تجارت با پول ملی و ثبت شرکت های تجاری تاکید کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.