ایران ، فائو برای شروع برنامه سویا مشترک

0

ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد اولین برنامه مشترک کشت سویا را در تابستان امسال در شهرستان صفی آباد از توابع شهرستان دزفول در جنوب استان خوزستان اجرا می کنند. مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد گفت.

به گزارش ایرنا، رحیم اسلامی زاده همچنین گفت: این برنامه با هدف تبادل پلاسمای جوانه بین ایران و فائو، کشت حفاظتی سویا به منظور دستیابی به کشاورزی پایدار و رسیدن به خودکفایی در تولید دانه های روغنی است.

نماینده فائو در ایران برنامه همکاری فنی را با عنوان «ظرفیت سازی برای افزایش تولید دانه های روغنی پایدار با تمرکز بر ارزش سویا» در کارگاهی که در اوایل ماه جاری در تهران برگزار شد، آغاز کرد که طی دو سال (۱۹-۲۰۱۷)، دفتر فائو در ایران اجرا خواهد شد. هفته گذشته در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام شد.

اهداف اصلی این پروژه ایجاد ظرفیت در بخش دولتی و خصوصی برای استفاده از روش‌های نوآورانه در تولید محصولات پایدار و بکارگیری این روش‌ها در زنجیره ارزش دانه‌های روغنی، علاوه بر ادغام آخرین فناوری‌ها در سیستم‌های تولید مبتنی بر غلات است.

در این کارگاه، علیرضا مهاجر، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیر پروژه ملی دانه های روغنی گفت: ۹۵ درصد نیاز داخلی (۱.۵ میلیون تن) روغن های گیاهی از طریق واردات تامین می شود.

وی گفت: “دولت در حال برنامه ریزی برای تامین ۷۰ درصد تقاضای داخلی از تولیدات داخلی است.”

فابیو گریتا، نماینده فائو در ایران، با تاکید بر اهمیت این پروژه برای امنیت غذایی در ایران، گفت: هدف کاهش وابستگی به کشورهای خارجی در این زمینه با تولید بخشی از نیاز به دانه‌های روغنی در ایران است.

وی گفت: «این پروژه کارشناسانی از فائو و کشورهای مختلف به اینجا آورده و با سازمان‌های بین‌المللی متخصص در تولید دانه‌های روغنی همکاری خواهد کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.