ایران ، قزاقستان موافقت خود را برای ارتقاء تعاونی بانکی.

0

در جریان سفر رئیس جمهور حسن روحانی به ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، تفاهم نامه بانکی بین بانک های مرکزی ایران و قزاقستان امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران و آکیشف دانیار تالگاتوویچ، رئیس بانک ملی قزاقستان، این قرارداد را با حضور روحانی و نورسلطان نظربایف همتای وی امضا کردند.

بر اساس این تفاهم نامه، بانک های مرکزی دو کشور روابط مکاتبه ای بین بانک های تجاری خود برقرار می کنند، از ابزارهای بین بانکی در معاملات تجاری دوجانبه استفاده می کنند، امکان استفاده از ارزهای ملی را در تسویه حساب ها ارزیابی می کنند و برای پیمانکاران و صادرکنندگان تکنو ضمانت نامه ارائه می کنند. -خدمات مهندسی از طریق بانک های آنها.

در این تفاهم نامه همچنین بر توسعه همکاری های فنی بین بانک های مرکزی ایران و قزاقستان، ایجاد خطوط اعتباری و افتتاح واحدها و شعب بانک های مستقل و ایجاد بانک مشترک تاکید شده است.

تفاهم نامه دیگری در مورد همکاری در نظارت بانکی قرار است در آینده قابل پیش بینی توسط دو کشور امضا شود زیرا تعدادی از مفاد آن در حال بازنگری و بهبود است.

ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان به همراه روسیه و بلاروس اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشکیل می دهند.

رئیس جمهور روحانی در بدو ورود به ایروان پایتخت ارمنستان تاکید کرد که جمهوری اسلامی به دنبال روابط نزدیکتر با کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

روحانی افزود: برای تقویت روابط اقتصادی، از جمله همکاری های فنی مهندسی، باید پیوندهای بانکی ایجاد کنیم.

رئیس جمهور قزاقستان روز پنجشنبه گفت که از زمان کسب استقلال، سیاست دوستانه این کشور آسیای مرکزی در قبال ایران بدون تغییر باقی مانده است.

به نقل از آستانه تایمز، وی گفت: اکنون زمان رساندن همکاری ما به سطح استراتژیک است و قزاقستان آماده همکاری نزدیک با ایران است.

جلسه AIFC

در بخشی از این سفر، فرماندار CBI همچنین با کایرات کلیمبتوف، رئیس سابق بانک ملی قزاقستان و مدیر مرکز مالی بین المللی آستانه دیدار کرد.

سیف تاکید کرد که از زمانی که تحریم‌ها در نتیجه توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال گذشته لغو شد، یک محیط مالی امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاران بالقوه ایجاد شده است و شتاب تجاری و تجاری در ایران را احیا کرده است.

وی گفت: در شرایط کنونی رویکرد جمهوری اسلامی در توسعه همکاری های مالی، بانکی و سرمایه گذاری و ایجاد ارتباط با کشورهای مسلمان همسایه با اقتصاد مکمل تغییر کرده است.

ایران در حال حاضر به دنبال تقویت تلاش‌های مشترک بین بخش خصوصی و نهادهای مالی دو کشور بر اساس احترام و حفظ منافع متقابل است.

طبق وب سایت رسمی خود، AIFC یک مرکز مالی برای آسیای مرکزی، قفقاز، EEU، خاورمیانه، غرب چین، مغولستان و اروپا است. این نمایشگاه در اکسپو ۲۰۱۷، یک نمایشگاه بین المللی که قرار است بین ۱۰ ژوئن تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در آستانه، قزاقستان برگزار شود، تأسیس خواهد شد.

AIFC در یک رژیم حقوقی ویژه بر اساس Common Law عمل می کند که روابط حقوقی بین شرکت کنندگان AIFC و اشخاص ثالث را تنظیم می کند و هدف آن توسعه بازار مالی است.

کلیمبتوف گفت که AIFC به طور رسمی فعالیت های اجرایی خود را از ژانویه ۲۰۱۸ آغاز خواهد کرد و در جهت خصوصی سازی شرکت های ملی قزاقستان فعال در بخش های انرژی، ارتباطات، راه آهن و اورانیوم فعالیت خواهد کرد.

این مقام سپس از شرکت‌ها و شرکت‌های مالی ایرانی خواست تا در خصوص خصوصی‌سازی مؤسسات مالی قزاقستان کمک کنند و افزود که «علاوه بر اعطای مزایای منظم، [شرکت‌هایی که در فرآیند خصوصی‌سازی مشارکت می‌کنند] مشمول تخفیف ۵۰ ساله مالیاتی خواهند بود».< /p>

مقامات همچنین توافق کردند که زمینه را برای برگزاری سلسله همایش ها و سمینارها در اردیبهشت ۱۳۹۶ در تهران به منظور گردهمایی مقامات مالی و بانکی و نمایندگان تجاری دو کشور فراهم کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.