ایران ، قطر روابط تجاری دریایی هدف

0

قطر بر اهمیت تسهیل تجارت دریایی با ایران تاکید کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جاسم سیف احمد السلیطی وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر روز دوشنبه در دیدار با محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در دوحه بر این موضوع تاکید کرد. >

دو طرف راه‌های رفع موانع صادرات و ترانزیت از بنادر جنوبی ایران به قطر و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دو کشور در زمینه‌های لجستیک و حمل‌ونقل دریایی را مورد بررسی قرار دادند.

هیئتی متشکل از مقامات ایرانی، شرکت های کشتیرانی دولتی و خصوصی و همچنین بازیگران دریانوردی رستاد را در سفر وی به دوحه همراهی می کنند.

پس از آن که تعدادی از کشورهای عربی – به رهبری عربستان سعودی – روابط دیپلماتیک خود را با دوحه در اوایل ژوئن قطع کردند و این کشور خلیج فارس را به اتهام حمایت از گروه های تروریستی محاصره کردند، نقش جابجایی بار از طریق مسیر دریایی در قطر افزایش یافت. /p>

به گفته عدنان موسی پور، یکی از اعضای کمیته صادرات اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، اکثر خطوط کشتیرانی ایران اکنون خدمات حمل و نقل خود را به جای امارات و عمان به قطر تغییر داده اند.

خط کشتیرانی تورنگ دریا، بزرگترین شرکت کشتیرانی خصوصی در ایران، اعلام کرده است که قصد دارد تجارت خود را در قطر گسترش دهد.

قبل از محاصره (تحمیل شده به قطر) ما هیچ تمایلی برای (توسعه) نداشتیم زیرا قطر بیشتر نیاز خود را از برخی از کشورهای همسایه خود وارد می کرد. اما در حال حاضر تمایل و برنامه واردات و صادرات از قطر را داریم. امیر خانی از TDS Line گفت: ما می خواهیم تجارت خود را در قطر گسترش دهیم.

این شرکت انتظار دارد تجارت بین قطر و ایران افزایش یابد که منجر به افزایش تعداد دفعات آن از قطر شود.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، ایران در هفت ماهه منتهی به ۲۲ مهرماه ۱۳۹ میلیون دلار کالای غیرنفتی به قطر صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۷.۵ درصد افزایش قابل توجهی داشته است. .

قابل ذکر است که صادرات در ماه منتهی به ۲۲ اکتبر رشد قابل توجهی داشته است. ایران در دوره یک ماهه حدود ۵۰ میلیون دلار محصولات غیرنفتی به قطر صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ برابر شده است.

قیر، محصولات غذایی و کشاورزی بیشترین سهم صادرات را به خود اختصاص داده است. صادرات قیر طی دوره مورد بررسی بالغ بر ۲۸ میلیون دلار بوده که به طور قابل توجهی بیشتر از ارزش صادرات سایر کالاهای ارسال شده از ایران به قطر در این دوره است.

به غیر از قیر، گوجه فرنگی، شیر و خامه، خیار و هندوانه از مهمترین صادرات ایران به قطر پس از محاصره اعراب بوده است.

شرکت کشتیرانی والفجر (وابسته به خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران)، آژانس کشتیرانی دریایی راه ابریشم و خطوط کشتیرانی پاسارگاد از دیگر شرکت های ایرانی هستند که به تازگی خدمات خود را به قطر آغاز کرده اند.

مسعود خیاط زاده، رئیس اتاق بازرگانی آبادان گفت: اتاق بازرگانی در حال مذاکره با شرکت های بزرگ قطری برای ایجاد یک اسکله انحصاری در قطر برای کالاهای ایرانی به منظور سهولت حمل و نقل به کشور همسایه است.

در جریان سفر وزیر حمل و نقل قطر به تهران در اواخر اکتبر، دو کشور کمیته مشترکی را برای تقویت همکاری در حمل و نقل هوایی و دریایی تشکیل دادند.

در ۲۶ نوامبر، ترکیه، ایران و قطر یک پیمان حمل و نقل برای تقویت تجارت سه جانبه امضا کردند.

نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه و احمد بن جاسم بن محمد آل ثانی همتای قطری وی در تهران با محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران این قرارداد را امضا کردند. بر اساس این توافق، ایران کشور ترانزیت ترکیه و قطر خواهد بود. انتظار می رود این معامله به تسریع تحویل کالا و تسهیل تجارت سه جانبه کمک کند.

وزیر قطر در دیدار دوجانبه با شریعتمداری گفت: ایران نقش مهمی در حمل و نقل کالا از ترکیه و آذربایجان به قطر ایفا می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.