ایران ، نروژ امضاء میدان نفتی دریای خزر

0

گروه منابع دریایی نروژ تفاهم نامه ای با شرکت اکتشاف و تولید خزر به منظور بررسی توسعه میدان نفتی و گازی سردار جنگل در نزدیکی استان گیلان در دریای خزر و همچنین بلوک های اکتشافی فراساحلی ۲۴، ۲۶ و ۲۹ امضا کرد.

این قرارداد روز سه شنبه با حضور لارس نوردروم سفیر نروژ، امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین الملل و همچنین غلامرضا منوچهری معاون توسعه و توسعه و توسعه و توسعه و توسعه و توسعه و توسعه و توسعه و توسعه این شرکت به امضای یوستین کرستاد، مدیر اجرایی ORG و محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت KEPCO رسید. شانا گزارش داد، مهندسی در شرکت ملی نفت ایران.

نوردروم با اشاره به سابقه طولانی حضور شرکت‌های نروژی در صنعت نفت و گاز ایران، خاطرنشان کرد: این توافق سرآغاز همکاری‌های بالقوه گسترده بین شرکت‌های انرژی دو کشور است.

نوردروم خاطرنشان کرد: اسلو به دلیل اجرای برجام [نام رسمی توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی] مایل است روابط خود را با ایران از طریق انتقال فناوری گسترش دهد و افزود که سازه های فراساحلی دریای خزر به کشورش اجازه می دهد همکاری های خود را با ایران گسترش دهد. کشورهای همسایه ایران در منطقه شمالی.

توسعه نفت و گاز ایران بیشتر در جنوب متمرکز است، جایی که میدان گازی غول پیکر پارس جنوبی با قطر در خلیج فارس و چندین میدان نفتی با عراق مشترک است.

زمانی نیا همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری کپکو با ORG بتواند زمینه را برای گسترش بررسی ها در میادین نفت و گاز دریای خزر فراهم کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت های نروژی می توانند نقش مهمی در توسعه ذخایر عظیم هیدروکربنی ایران ایفا کنند، گفت: انعقاد چنین قراردادهایی نشان دهنده این است که شرکت های بین المللی به ایران ایمان دارند.

مشارکت‌های بلند مدت

به گفته منوچهری، شرکت های نروژی به پیشرفته ترین دانش در زمینه اکتشاف و عملیات حفاری در اعماق دریا دسترسی دارند و تفاهم نامه می تواند به دو طرف کمک کند تا سرمایه گذاری های بلندمدت را آغاز کنند.

وی با اشاره به پایگاه داده NIOC در قسمت جنوبی دریای خزر، خاطرنشان کرد: مطالعات ORG می تواند به NIOC کمک کند تا اطلاعات کلیدی خود در مورد این منطقه را به روز و اصلاح کند.

منوچهری با ابراز امیدواری از تسهیل روند انتقال فناوری به کشور، گفت: حفاری و اکتشاف در آب های عمیق نیازمند فناوری روز است، اما شرکت های ایرانی فاقد تجربه در این زمینه هستند.

دلاویز در پاسخ به سوالی در مورد توافق اخیر بین شرکت لوک اویل روسیه و کپکو در مسکو، خاطرنشان کرد که چنین معاملاتی قطعا می تواند به ایران کمک کند تا از سوخت های فسیلی خود در شمال استفاده کند، جایی که این کشور با وجود اینکه در رتبه چهارم جهان قرار دارد، بشکه ای صفر و بدون هیچ مقدار گاز تولید کرده است. -بزرگترین ذخایر نفت خام و دومین ذخایر گاز طبیعی.

مقامات می گویند این قراردادها که پس از چندین ماه مذاکره امضا شده است، می تواند ذخایر عظیم هیدروکربنی ایران را در یکی از بزرگترین مناطق نفت و گاز دریایی جهان باز کند.

میدان سردار جنگل حاوی حدود ۱.۴ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی در محل و حدود ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام قابل استحصال است.

منطقه خزر یکی از قدیمی ترین مناطق نفت خیز جهان است و منبع مهمی برای تولید انرژی در جهان است. تخمین زده می شود که این کشور دارای ۴۸ میلیارد بشکه نفت و بیش از ۸ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی در ذخایر اثبات شده و احتمالی است

ORG که در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد، ارائه کننده فناوری ها و راه حل هایی با نتایج اثبات شده از ۱۷ سال فعالیت است. استراتژی ORG اختراع و توسعه فناوری هایی است که صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها و عناصر کاهش ریسک ارائه می دهد که توسط شرکت های نفتی به عنوان “ماموریت حیاتی” تعریف شده اند.

شرکت های نروژی به تدریج جای پای خود را در بازار پر سود و بکر انرژی ایران گسترش می دهند.

شرکت Saga Energy نروژ هفته گذشته قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد یورو (۲.۹۴ میلیارد دلار) در تهران برای ساخت نیروگاه های خورشیدی در ایران امضا کرد، معاملاتی که شرکت های خارجی از زمان کاهش تحریم های بین المللی علیه این کشور در سال ۲۰۱۶ پس از موافقت با محدودیت های خود در ایران انجام دادند. برنامه هسته ای مورد مناقشه.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.