ایران ، SCOR SE REACH INSOURANCE

0

بیمه مرکزی ایران، نهاد ناظر این صنعت و بزرگترین بیمه‌گر اتکایی آن، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به توافقی مورد انتظار با SCOR SE فرانسه دست یافته است که بر اساس آن، بیمه‌گر اتکایی بزرگ مازاد بر خسارت‌های اتکایی ایران را پوشش می‌دهد.

>

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در وب سایت CII، این توافق در جریان دیدار عبدالناصر همتی، رئیس CII، و ویکتور پینه، مدیر عامل شرکت SCOR Global P&C SE، پس از به ثمر نشستن مذاکرات یک ساله نهایی شد.

جزئیات بیشتری از سوی CII ارائه نشده است، اما کارشناسان بیمه از این توافق به عنوان یک رویداد مهم برای توسعه تجارت بیمه اتکایی ایران و باز کردن بازار پرسود بیمه کشور به روی خارجی ها استقبال کردند.

SCOR SE با حق بیمه کتبی ناخالص به ارزش ۱۳.۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۵ چهارمین شرکت بزرگ بیمه اتکایی جهان شد.

همتی ساعاتی پس از اعلام این توافق ابراز اشتیاق کرد و در توییتی آن را «گامی مهم در راستای اجرای برجام در صنعت بیمه» با اشاره به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی با حروف اول آن توصیف کرد.

دنیس کسلر، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل SCOR SE نیز گفت که این توافق سرآغاز دوره جدیدی از همکاری بین SCOR و ایران است و خواستار تقویت روابط در سایر بخش‌ها نیز شد.

CII پیشتر اعلام کرده بود که با هدف بیش از ۱۴۰ شرکت بیمه و بیمه اتکایی خارجی به دنبال ورود به بازار ایران از زمان لغو تحریم ها در ژانویه ۲۰۱۶.

در اوایل ماه جولای، Munich Re، بزرگترین شرکت بیمه اتکایی جهان با شرکت بیمه سامان ایران قرارداد امضا کرد و اولین شرکت بیمه اتکایی خارجی بود که در دوران پسا تحریم همکاری خود را با ایران آغاز کرد.

سارا حقیقی وند، یکی از اعضای کمیته حرفه ای شورای عالی بیمه، به فایننشال تریبون گفت که CII در مذاکرات خود با خارجی ها خط محتاطانه ای اتخاذ کرده است، عمدتاً برای محافظت از صنعت در برابر هرگونه مشکل خارجی در آینده.

وی گفت: “به همین دلیل تقریباً دو سال طول کشید تا توافق [با SCOR] نهایی شود.”

در دوران تحریم، تمام ریسک‌های احتمالی باید توسط نهادهای داخلی پوشش داده می‌شد و اگر حادثه‌ای رخ می‌داد، صندوق بیمه اتکایی تحت حمایت دولت و بیمه‌گران داخلی باید هزینه‌ها را متحمل می‌شدند – سناریویی اجتناب‌ناپذیر به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده توسط تحریم‌ها.

وی با اشاره به اینکه CII بزرگترین بیمه اتکایی ایران است، گفت: در حال حاضر بیمه مرکزی ایران، ایرانیان ری و امین ری تنها بازیگران بازار بیمه اتکایی ایران هستند.

انتقال ریسک‌های بیشتر به بیمه‌گرهای اتکایی معتبر خارجی مهم است، زیرا ریسک بیشتر در یک منطقه جغرافیایی وسیع‌تر توزیع می‌شود.

به گفته حقیقی وند، همکاری با بازیگران بزرگ جهانی این مزیت را برای تشویق سایر بیمه گذاران اتکایی خارجی برای ورود به بازار ایران به همراه خواهد داشت، به ویژه زمانی که حاشیه سود در سایر نقاط جهان کاهش می یابد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.