ایران از بازار بزرگ جهانی حلال غافل شد

0

ایران با تولید چیزی جز غذای حلال برای چند دهه، دارای پتانسیل گسترده ای برای صادرات است، هرچند سهم ناچیزی در بازار عظیم بین المللی حلال دارد.

کمیاب بودن آمار رسمی در ایران، ارزیابی تولید و صادرات را با مشکل مواجه می کند. آخرین اطلاعات رسمی موجود به سال مالی ایران به مارس ۲۰۰۷ برمی گردد، زمانی که ایران ۲۶۰ میلیون دلار غذای حلال صادر کرد.

ابوالحسن خلیلی، دبیرکل سابق فدراسیون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، در گفت‌وگو با روزنامه «فرصت امروز» گفت: تخمین زده می‌شود که سهم ایران از بازار جهانی ۲ تریلیون دلاری در حال حاضر ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار (سالانه) باشد.

عبدالحسین فخاری، دبیرکل مؤسسه جهانی حلال، سهم ایران را ۵ تا ۶ میلیون دلار می داند که بسیار کمتر از برآورد خلیلی است.

این تفاوت را می توان با این واقعیت توضیح داد که اگرچه ۱۰۰ درصد صادرات مواد غذایی ایران حلال است، اما همه صادرات با برند رسمی حلال انجام نمی شود.

رضا بافنده، کارشناس صنایع غذایی حلال، ورود به بازار جهانی حلال را مستلزم ایجاد برند و بازاریابی مناسب می داند.

«مارک حلال تضمینی است که محصول سالم و بی خطر برای خوردن است. وی گفت: با توجه به اینکه همه محصولات ایرانی به این اصل پایبند هستند، ظرفیت زیادی برای تبدیل شدن کشور به صادرکننده بزرگ این محصولات وجود دارد.

حلال کلمه ای عربی به معنای حلال یا حلال است و در مقابل آن حرام به معنای حرام یا حرام است. این دو اصطلاح تقریباً بر هر جنبه ای از زندگی مسلمانان از جمله غذا، پوشاک، بانکداری و مسافرت حاکم است.

در سال‌های اخیر، حلال از نظر معنایی تکامل یافته است و طیفی از محصولات غذایی بهداشتی و باکیفیت، لوازم آرایشی، محصولات مراقبت شخصی، کالاهای چرمی و مواد غذایی را در بر می‌گیرد.

طبق تعریف ارائه شده توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در سال ۱۹۹۷، غذای حلال نه تنها شامل فرآیندهای تولید و فرآوری، بلکه شامل نیروی انسانی، حمل و نقل، ذخیره سازی و تجهیزات مورد استفاده در مراحل مختلف می شود.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی پیو، انتظار می رود تعداد مسلمانان در سراسر جهان در سال ۲۰۵۰ به ۲.۸ میلیارد نفر افزایش یابد و ۳۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل دهند.

تحلیلگران تحقیقات بازار Technavio انتظار دارند که بازار جهانی غذای حلال با سرعتی سریع و با CAGR بیش از ۱۴ درصد طی سال‌های ۱۹-۲۰۱۵ افزایش یابد.

در ابتدا غذای حلال فقط توسط مسلمانان مصرف می شد، اما اکنون در سطح جهان مورد علاقه مردم با هر مذاهب و قومیتی است، زیرا آنها به دلیل ایمن، بهداشتی و با کیفیت شناخته می شوند.

با افزایش تقاضا برای محصولات غذایی حلال، تولیدکنندگان کشورهای غیر اسلامی مانند ایالات متحده، برزیل و استرالیا مشتاق هستند از این فرصت استفاده کنند.

خلیلی گفت: ما هیچ استراتژی مناسبی برای ورود به بازارهای جهانی نداریم. کشورهایی که ظرفیت تولید آنها بسیار کمتر از ایران است، توانسته‌اند با برنامه‌ریزی دقیق و ارتقای استانداردها مطابق با مقررات بین‌المللی، درآمد قابل توجهی از صادرات حلال به دست آورند.

کارخانه های مواد غذایی داخلی با ارسال محصولات خود به بازارهای سنتی کشورهای همسایه، عمدتاً به عراق و افغانستان، نیازی به بهبود استانداردهای خود در حد استانداردهای کشورهای توسعه یافته احساس نکرده اند.

خلیلی گفت: ما باید محصولاتی مطابق با استانداردهای بازارهای مقصد تولید کنیم.

در حال حاضر سه سازمان متولی اعطای مجوز غذای حلال در ایران هستند: یک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی. موسسه جهان حلال; و سازمان ملی استاندارد ایران.

به گزارش مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی ایران، ۱۵۰۰ شرکت مواد غذایی مجوز برند حلال را در ایران دریافت کرده اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.