ایران از سال ۲۰۱۹ صادر کننده خالص آلومینیوم است

0

یک مقام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به نمایندگانی در کنفرانس عربال در عمان گفت: ایران از سال ۲۰۱۹ به صادرکننده خالص آلومینیوم تبدیل خواهد شد و قصد دارد تولید داخلی این فلز را در سال های آینده افزایش دهد.

>

امیر صباغ با اشاره به اینکه تولید داخلی حدود ۳۴۰ هزار تن در سال است، افزود: در کوتاه مدت، ایران به عنوان واردکننده خالص فلز باقی خواهد ماند.

از منظر تقاضا، این افزایش با قیمت نفت – که اقتصاد ایران شدیداً به آن وابسته است – افزایش خواهد یافت و نفت برنت از ابتدای سال ۲۰۱۶ ۱۳۳ درصد افزایش یافته و به حدود ۶۳ دلار رسیده است.

به گزارش متال بولتن، مسئول ایمیدرو گفت: دولت پروژه های عمرانی زیادی را آغاز کرده است و با افزایش قیمت نفت، پول بیشتری برای سرمایه گذاری وجود دارد که برای مصرف آلومینیوم در ایران مثبت است.

صباغ گفت: با وجود این، تا ژانویه ۲۰۱۹، کشور ۳۵۰ هزار تن ظرفیت تولید جدید اضافه خواهد کرد، بنابراین ظرفیت کل تولید نزدیک به ۸۰۰ هزار تن خواهد بود و ایران را به یک صادرکننده خالص فلز تبدیل خواهد کرد.

این می تواند برای کشور تنگنا ایجاد کند. این تاثیر به احتمال زیاد در کشورهای سنتی صادراتی ایران مانند ترکیه احساس می شود، اگرچه واحدهای بدون عوارض در سال های اخیر رقابت با واحدهای معاف از گمرکی که از مالزی وارد ترکیه می شوند دشوار بوده است.

متال بولتن آخرین بار حق بیمه در ترکیه را بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ دلار در هر تن بر اساس عوارض CIF بدون پرداخت، ارزیابی کرد، اگرچه بسیاری از ترکیه ترجیح می دهند قیمت متغیر را با استفاده از معیار متال بولتن روتردام بدون پرداخت عوارض با اضافه شارژ ثابت انتخاب کنند.

شرکت آلومینیوم جنوب یا سالکو در حال ساخت یک واحد ۳۰۰۰۰۰ تنی در سال در عسلویه، قطب گاز طبیعی در استان بوشهر است که انتظار می‌رود تولید آن در اواخر سال ۲۰۱۸ آغاز شود. این پروژه توسط NFC چین یا مهندسی خارجی صنعت فلزات غیر آهنی چین تامین مالی می‌شود. و شرکت ساختمانی.

ایران دارای ظرفیت نام آلومینیومی فعلی ۴۵۷،۰۰۰ تن در سال است که از این تعداد حدود ۴۳۷،۰۰۰ تن در سال عملیاتی است.

کشور تولید آلومینا کافی برای پاسخگویی به نیازهای کارخانه جدید ندارد، بنابراین دوباره چینی ها درگیر مذاکرات برای ساخت یک پالایشگاه آلومینا جدید با ظرفیت ۲ میلیون تن در سال در عسلویه هستند.

این پالایشگاه توسط بوکسیت وارد شده از تأمین کننده بلند مدت ایران ، شرکت آلومینا گینه در کانکی ، گینه تغذیه می شود. ایران توافق نامه ای برای وارد کردن ۴ میلیون تن در سال بوکسیت از گینه تا سال ۲۰۴۰ دارد.

صباغ افزود: ایران همچنان صادرکننده خالص باقی خواهد ماند و در نهایت پس از پنج سال بین تولید داخلی و تقاضا به تعادل خواهد رسید. /p>

از دیدگاه اقتصادی ، رشد ایران بر اساس قیمت نفت در نوسان است. بر اساس آخرین آمار بانک جهانی، در سال ۲۰۱۵، رشد تولید ناخالص داخلی ۱.۵ درصد کاهش یافت. با این حال، این کشور در سال ۲۰۱۷ انتظار دارد به رشد ۱۲.۹ درصدی دست یابد.

> صادرات بالاتر، اختلاف قیمت محکوم شد

بر اساس آخرین اظهارات رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، به نظر می رسد تولیدکنندگان داخلی پایین دستی تمایلی به برنامه های ایران برای افزایش صادرات آلومینیوم نداشته باشند.

این سندیکا معتقد است که تولیدکنندگان به دلیل نابرابری کنونی بین قیمت های صادراتی و محلی کار سختی خواهند داشت.

هوشنگ گودرزی همچنین گفت: تولیدکنندگان پایین دستی مجبورند آلومینیوم را با قیمت های بالا از تولیدکنندگان داخلی بخرند و موادی تولید کنند که در قیمت تمام شده با رقبا رقابت نکنند.

به گفته این مقام، ترکیه آلومینیوم نیمه تمام ایرانی را با “قیمت بسیار پایین” وارد می کند و به نوبه خود، محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا را به ایران صادر می کند که رقابت در ایران را کاهش می دهد.

گودرزی تاکید کرد: نابرابری قیمت به همراه کمبود شدید مواد اولیه باعث انحصار بازار شده است.

وی گفت: ایران در شش ماهه نخست سال مالی جاری (۳۰ اسفند تا ۳ شهریور) ۴۹ هزار و ۹۵۰ تن شمش آلومینیوم صادر کرده است، در حالی که تنها ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن در بازار داخلی عرضه شده است.

شمش به ازای هر کیلوگرم ۷۲۳۷۰ ریال (۱.۷۷ دلار) صادر و در داخل به قیمت ۷۹۵۵۰ ریال (۱.۹۵ دلار) به فروش می رسد.»

این مقام صنعت خواستار تعیین عوارض برای صادرات آلومینیوم شد و رویه فعلی را «یارانه دادن» به کشورهای رقیب خواند.

سه تولیدکننده بزرگ آلومینیوم ایران در شش ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر مجموعا ۱۶۶۵۲۰ تن شمش آلومینیوم تولید کردند تا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد کاهش داشته باشند.

شرکت آلومینیوم ایران ۸۴۲۳۸ تن، آلومینیوم هرمزال ۵۲۱۹۳ تن و شرکت آلومینیوم المهدی ۳۰۰۸۹ تن تولید کردند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.