ایران ایر برای دریافت اولین بار Boeing 777-300ER در طی یک ماه

0

اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین جت مسافربری ایران به شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکایی ظرف یک ماه آینده به ناوگان هوایی ایران می‌پیوندد.

پس از مذاکرات طولانی پس از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی، بوئینگ در ماه دسامبر قراردادی را با ایران ایر برای فروش ۸۰ هواپیما منعقد کرد که اولین معامله در دهه‌های اخیر است.

“در صورتی که گزینه های هواپیما با نیازها و ترجیحات ایران ایر مطابقت داشته باشد، ظرف یک ماه تحویل داده می شود؛ در صورت نیاز به آپشن های اضافی در فضای داخلی هواپیما مانند گالری یا هواپیما. به نقل از خبرگزاری مهر، معاون وزیر گفت: تعداد صندلی ها، تحویل یک ماه دیگر به تعویق می افتد.

فخریه کاشان خاطرنشان کرد که هواپیمای بوئینگ مذکور در ابتدا توسط ترکیش ایرلاینز سفارش داده شد که بعداً سفارش را لغو کرد.

طبق توافق بوئینگ با شرکت حامل پرچم ایران، این هواپیماساز آمریکایی متعهد شده بود که اولین هواپیما را تا سال ۲۰۱۸ تحویل دهد.

معاون وزیر با بیان اینکه ایران ایر در حال حاضر در حال بررسی مشخصات هواپیما است، گفت: پس از انصراف ترکیش ایرلاینز از خرید، بوئینگ پیشنهاد داد می تواند این هواپیما را زودتر از اولین تحویل رسمی به ایران تحویل دهد. شرکت هواپیمایی در صورت سازگاری با شرایط آب و هوایی ایران و همچنین نیازهای فنی آن، جت را دریافت خواهد کرد.

“بسیار عجیب است که ترکیش ایرلاینز سفارش خود را تا این حد دیر در فرآیند ساخت لغو می کند، در حالی که قبلاً میلیون ها مبلغ پیش از تحویل را پرداخت کرده بود و این فقط چند روز پس از پذیرش تحویل یک ایرباس A330 جدید توسط شرکت هواپیمایی رخ می دهد. ساج احمد، تحلیلگر ارشد StrategicAero Research، به فایننشال تریبون گفت.

وی افزود که لغو ۷۷۷-۳۰۰ER ترکیه سوالات بیشتری را نسبت به پاسخ آن ایجاد می کند.

اگر ایران ایر نتواند تامین مالی را ترتیب دهد، هواپیما ممکن است در انبارهای طولانی مدت قرار گیرد. بوئینگ برای فروش این هواپیما به فردی مانند امارات یا غول لیزینگ دیگر مشکل چندانی نخواهد داشت و بنابراین موظف نیست که آن را برای ایران ایر “نگهداری” کند.

ایران ایر سه فروند هواپیما را که بر اساس قراردادی که در کنار قرارداد بوئینگ به ایرباس سفارش داده بود، دریافت کرده است. همه تحویل‌ها تاکنون سفارش‌های لغو شده‌اند.

تعجب آور نیست که خطوط هوایی سفارشات را لغو می کنند. شرایط معمولا محرمانه هستند، بنابراین هیچ دو لغو یکسان نخواهد بود. همچنین دشوار است که بگوییم چند لغو احتمالی دیگر در خط لوله وجود دارد، زیرا حتی تعویق هواپیماها یا هواپیماها در پایین ترین حد خود هستند.

ارزش قرارداد بوئینگ بر اساس قیمت های فهرست شده ۱۶.۶ میلیارد دلار است، اما انتظار می رود ایران نیمی از این قیمت را بپردازد.

این سفارش شامل ۵۰ فروند هواپیمای باریک بدنه ۷۳۷max 8 بوئینگ، ۱۵ فروند هواپیمای پهن پیکر ۷۷۷-۳۰۰ER و ۱۵ فروند ۷۷۷-۹ است که طی ۱۰ سال به ایران ایر تحویل داده می شود.

هنوز مشخص نیست که این توافق چگونه تامین مالی خواهد شد، زیرا بانک‌های بزرگ و موسسات مالی بزرگ هنوز در تعامل با تهران با وجود لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تردید دارند.

ایرباس و بوئینگ هر دو مجوزهایی را از دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا برای فروش هواپیما به ایران ایر دریافت کرده اند. ایرباس موافقت کرده است که در مجموع ۱۰۰ هواپیما به شرکت حامل پرچم بفروشد.

پیش از این، بوئینگ تفاهم نامه ای با شرکت هواپیمایی ایران آسمان برای عرضه ۳۰ فروند جت مسافربری B737-Max به ارزش ۳ میلیارد دلار بر اساس قیمت کاتالوگ با امکان افزودن ۳۰ فروند هواپیمای دیگر در آینده امضا کرده بود.

شرکت آسمان پیش بینی می کند سه تا چهار ماه دیگر قرارداد خود را نهایی کند. بوئینگ در بیانیه ای این قرارداد را تایید کرده و گفته است که تحویل در سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.