ایران با تمرکز بر توسعه بیمه

0

اقتصاد تحت کنترل شدید دولت و عدم توسعه در بخش‌های کلیدی اقتصادی دو دلیل اصلی کاهش ضریب نفوذ بخش بیمه ایران در مقایسه با سایر کشورهاست. بیمه ایران گفت.

عبدالناصر همتی نیز به خبرگزاری تسنیم گفت: این را قبول دارم [که ضریب نفوذ بیمه کمتر از آن چیزی است که باید باشد.

وی افزود: به هر حال کشور ما کشوری در حال توسعه است و دلایل متعددی وجود دارد که چرا فرهنگ بیمه در کشور جا افتاده است، یکی از آنها این است که اقتصاد ما وابسته به نفت است و وقتی این اتفاق می افتد و یک اقتصاد حول محور می چرخد. دولت که اکثریت شرکت‌ها و سازمان‌ها را در اختیار دارد، مردم احساس می‌کنند که وقتی حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، دولت ضرر را جبران می‌کند.”

با این حال، این مقام مسئول افزود: زمانی که اقتصاد به تدریج از دولت دور شود، مردم نیاز به بیمه را احساس می کنند که به فرهنگ سازی بیمه کمک می کند.

وی گفت: ما معتقدیم هر چه از اقتصاد تحت کنترل دولت فاصله بگیریم، بیشتر شاهد رشد بیمه در جامعه خواهیم بود.

همتی همچنین به همبستگی منطقی بین ضریب نفوذ بیمه – که به صورت درصدی از حق بیمه نسبت به تولید ناخالص داخلی یک کشور اندازه گیری می شود – و رشد و توسعه اقتصادی اشاره کرد که در همه کشورها مشهود است.

به گفته رئیس CII، نقش بزرگ دولت در اقتصاد و توسعه نیافتگی بخش‌های اقتصادی باعث کاهش رشد بیمه در ایران شده است.

وی گفت: «وقتی می گوییم ضریب نفوذ در کشورهای توسعه یافته بالا است، نشان می دهد که سطح توسعه یک کشور بر اندازه بازار بیمه آن تأثیر می گذارد.

همتی، که پیش از این در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ ریاست CII را بر عهده داشت، گفت که مردم تمایل دارند به این باور برسند که ابتدا باید به نیازهای اساسی‌تر رسیدگی شود و سپس می‌توانند به موارد دیگری مانند بیمه بپردازند.

زمانی که بخش قابل توجهی از مردم با مشکلات اساسی مانند مسکن و غذا دست و پنجه نرم می کنند، “نمی توانند به بیمه فکر کنند”.

رئیس CII در ادامه گفت: ارتباط مستقیمی بین درآمد افراد و نفوذ بیمه، به ویژه در مقوله بیمه عمر وجود دارد.

پر کردن شکاف

همتی خاطرنشان کرد: روند تصاعدی بخش بیمه در حال حاضر رضایت بخش است و برای اولین بار ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۴ از ۲ درصد گذشت و در حال حاضر ۲.۱ درصد است.

این در حالی است که به گفته وی، زمانی که برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ به عنوان رئیس CII منصوب شد، این رقم ۰.۳۴ درصد بود.

وی با بیان اینکه میانگین نسبت حق بیمه به تولید ناخالص داخلی در جهان در حال حاضر نزدیک به ۶ درصد است، گفت: اما بهتر است این را دسته بندی کنیم، زیرا هر زمان که می گوییم ۶ درصد می گویند از بقیه دنیا خیلی عقب هستیم.

وی با بیان اینکه ۶ درصد به صورت ترکیبی مربوط به بیمه های عمر و غیرزندگی است، تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد این رقم مربوط به بیمه های عمر در سراسر جهان است، در حالی که ضریب نفوذ ۲.۵ تا ۳ درصدی بیمه های غیرزندگی است. .

همتی با تاکید بر اهمیت بیمه عمر در پرتفوی ها در سطح جهانی، افزود: وضعیت در ایران برعکس است و بیمه های عمر تنها ۱۳ تا ۱۴ درصد از کل سبد بیمه ای را تشکیل می دهند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین حداکثر کردن نفوذ بیمه با اقشار بیمه های غیرزندگی برای ما سخت است و باید تلاش کنیم تا ضریب نفوذ بیمه های عمر را نیز افزایش دهیم.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.