ایران برای ایجاد روابط خودرو با کشورهای EEU

0

معاون وزیر صنایع این هفته گفت که خودروسازان ایرانی قرار است روابط خود را با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسعه دهند.

به گزارش ایرنا از ایروان، مجتبی خسروتاج نیز در سفر به ارمنستان به خبرنگاران گفت: ایران خودرو از دسامبر ۲۰۱۶ تاکنون ۴۰۰۰ خودرو به ارمنستان صادر کرده است.

خسروتاج در بازدید از نمایشگاه انحصاری IKCO در پایتخت ارمنستان، گفت که خودروسازان ایرانی قرار است بازار خود را در کشورهای اتحادیه اروپا، یعنی روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان گسترش دهند.

نمایشگاه در ایروان در ۱۸ دسامبر افتتاح شد و علاوه بر وانت آریسون، چندین خودرو از جمله دنا، رونا و سورن را ارائه می دهد.

به گفته رضا نافعی، مدیر شعبه ارمنستان IKCO، «خودروهای این شرکت باید با رقبای ارزان قیمت [چینی و روسی] رقابت کنند. خدمات استاندارد پس از فروش و در دسترس بودن قطعات یدکی باکیفیت می تواند به IKCO کمک کند تا سهم بازار مناسبی در کشور ایجاد کند.”

IKCO گواهینامه انطباق اوراسیا EEU را برای خودروهای خود در ماه فوریه دریافت کرد و به این شرکت اجازه داد بازارهای صادراتی جدیدی را توسعه دهد و موقعیت سابق خود را در بازارها از جمله کشورهای شمال CIS و روسیه احیا کند.

گواهی اوراسیا نشان می دهد که محصولات با تمام مقررات فنی رویه های ارزیابی اتحادیه گمرکی اوراسیا مطابقت دارند. این خودرو به شش خودروی سدان تولید شده توسط IKCO شامل سورن ELX، سمند ELX، سورن توربو، رونا، دنا و ۲۰۶ SD اختصاص دارد.

IKCO اکنون می‌تواند در بازارهای کشورهای مستقل مشترک المنافع با معافیت‌های سفارشی بفروشد، که باید قیمت خودروهایش را در مقابل واردات از چین رقابتی‌تر کند.

این شرکت در سال ۲۰۰۸ جای پای خود را در منطقه قفقاز ایجاد کرد، اما پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای‌اش، از آن خارج شد.

علاوه بر IKCO، دومین خودروساز بزرگ ایران، سایپا نیز قصد دارد روابط خود را با بخش خودروسازی ارمنستان گسترش دهد و قرار است خودرو به این کشور صادر کند.

در جریان این سفر، خسروتاج و ورونیکا نیکیشینا، وزیر تجارت اتحادیه اروپا در ایروان پیش نویس توافقنامه اتحادیه اقتصادی ایران و اوراسیا را در مورد تجارت ترجیحی امضا کردند که شامل ۳۵۰ قلم کالای صنعتی ایرانی و همچنین ۱۸۰ قلم کالا از اتحادیه اروپا است.

با این حال، خودروسازان ایرانی کار خود را برای آنها قطع کرده اند، زیرا طبق چندین وب سایت فروش آنلاین خودروهای دست دوم، خودروهای ایرانی مانند سمند و رونا اغلب در قفقاز ارزان تر از ایران هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.