ایران برای صادرات دارو به قطر

0

مقامات ایرانی و قطری یادداشت تفاهمی در مورد صادرات داروی ایران به این کشور خلیج فارس امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس این قرارداد، بیماران قطری صعب العلاج و همچنین بیماران مبتلا به سرطان از داروها و داروهای ساخت ایران استفاده خواهند کرد.

تفاهم نامه روز جمعه میان هاله حامدی فر، مدیر عامل گروه دارویی سینا جن و مسئولان داروسازی قطر برای عرضه داروهای ایرانی به بیماران قطری مبتلا به بیماری های خاص امضا شد.

با توجه به موارد فوق، گروه دارویی سیناژن ایران متعهد شد که بیش از ۴۰ داروی “hi-tech” را برای بیماران قطری از سایت های تولیدی خود در ایران و ترکیه تامین کند.

گروه دارویی سیناژن به عنوان اولین و تنها شرکت ایرانی دارای مجوز GMP (Good Manufacturing Practice) اتحادیه اروپا و بزرگترین و معتبرترین شرکت دانش بنیان در صنعت داروسازی کشور است.

این گروه ۳۰ درصد از کل سهم صادرات دارویی ایران را به خود اختصاص داده است. این شرکت بیوسنادهایی از داروهای پیشرو ایمونولوژی و سرطان تولید می کند و ۲۰ درصد از درآمد را در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کند.

در ماه می، جلال ابراهیمی، دبیرکل شورای بازرگانی ایران و ترکیه به فایننشال تریبون گفت که یک شرکت بزرگ داروسازی ایرانی قراردادی را با یک نهاد ترکیه ای برای تولید دارو در کشور همسایه امضا کرده است، بدون اینکه نام شرکت فاش شود.

این همکاری در قالب یک سرمایه گذاری مشترک خواهد بود. طرف ایرانی حدود ۱۰۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است. با این حال، جزئیات مشارکت طرف ترکیه ای هنوز منتشر نشده است. هدف هموار کردن مسیر برای صادرات است. تولیدات ایرانی به کشورهای اروپایی و مدیترانه ای.

این مقام مسئول با اشاره به صلاحیت ایران در تولید داروهای بیوتکنیک، نانو و داروهای گیاهی، گفت: بسیاری از شرکت های ایرانی محصولات خود را به کشورهای منطقه صادر می کنند.

وی افزود: شرکت ایرانی که در حال سرمایه گذاری در ساخت مرکز دارویی در شهرک صنعتی تکیرداغ ترکیه است، تمامی مواد اولیه مورد نیاز را در داخل کشور تهیه و فرآیند تولید در ترکیه انجام خواهد شد.

به گفته ابراهیمی، ایران به دلیل قیمت پایین نیروی کار، انرژی و هزینه آب یکی از ارزان ترین کشورها برای تولید کالا است.

در حال حاضر تقریباً ۹۵ درصد داروی مورد نیاز بیماران ایرانی و ۵۰ درصد مواد اولیه در کشور تولید می شود و مابقی را وارد می کنیم. در این بین، بازار بزرگی (نزدیک ایران) برای صادرات دارو داریم.”

تحریم‌ها ایران را مجبور کرده است که زیرساخت تولید داروی قابل توجه و عمدتاً خودکفا ایجاد کند. حدود ۶۰ کارخانه تقریباً ۴۰ میلیارد واحد دارو در سال تولید می کنند.

توانمندی های بیوتکنولوژی ایران نیز در حال بهبود است. این کشور در بین کشورهای پیشرو در تحقیقات سلول های بنیادی در جهان است و دارای زیرساخت های قابل توجهی از امکانات مرتبط است، به عنوان مثال. برای پلاسمافرزیس (درمان پلاسمای خون).

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.