ایران: تمام گذرگاه های مرزی با کردستان عراقی اکنون باز است

0

ایران روز سه شنبه از بازگشایی دو گذرگاه مرزی با منطقه کردستان عراق خبر داد.

ایرنا به نقل از شهریار حیدری، مدیرکل وزارت کشور گفت: تمرچین (معروف به حاج عمران) بین استان آذربایجان غربی ایران و اربیل کردستان عراق و پرویزخان بین استان کرمانشاه و سلیمانیه کردستان عراق از امروز بازگشایی شدند. وزارت امور مرزی ، به عنوان روز سه شنبه.

این دو گذرگاه به درخواست دولت فدرال عراق از زمان همه پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر در اقلیم کردستان بسته شده بودند.

حیدری افزود: «وزارت کشور دستورات مربوطه را برای بازگشایی صادر کرده است. پیش‌بینی می‌شود تا عصر امروز یا فردا صبح تردد تجار و کامیون‌ها به روال عادی بازگردد.

یکی از مقامات گمرک در اقلیم کردستان عراق روز سه شنبه تایید کرد که مقامات ایرانی گذرگاه مرزی پرویزخان را بازگشایی کرده اند.

همچنین ، مقامات کنسولگری ایران در اربیل تأیید کردند که گذرگاه های مرزی تامارچین و پارویزخان بازگشایی شده اند.

علی توفیق، مدیر گذرگاه مرزی پرویزخان در سمت کردستان عراق، به رسانه‌های کردی گفت که مقامات ایرانی این گذرگاه را از اوایل روز سه‌شنبه به‌طور رسمی باز کرده‌اند و «اکنون خودروهای باری و اتوبوس‌ها منتظر عبور از هر دو جهت هستند».

با این حال، مدیر بخش کردی گذرگاه حاج عمران گفت که دروازه مرزی واقع در استان اربیل از روز سه‌شنبه علی‌رغم اعلام بسته باقی مانده است.

مسعود باتلی افزود: “هیچ تصمیمی در مورد گذرگاه حاج عمران اتخاذ نشده است.” “هیچ چیز رسمی هنوز نیامده است.”

سه گذرگاه رسمی مرزی بین منطقه کردستان عراق و ایران وجود دارد: Bashmaq ، Parvizkhan و Tamarchin. ایران در پاسخ به همه پرسی به درخواست بغداد ، هر سه آنها را مهر و موم کرد. بغداد این رای را غیرقانونی خواند. ایران و ترکیه ، که جوامع کرد خود را دارند ، نیز با نظرسنجی مخالفت کردند.

باشماق در ۲۵ اکتبر بازگشایی شد، همان روزی که دولت اقلیم کردستان پیشنهاد داد نتایج رای گیری ۲۵ سپتامبر را به عنوان گامی در جهت حل و فصل اختلافات خود با بغداد از طریق گفتگو متوقف کند.

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده کرد ایران هفته گذشته گفت که بسته شدن مرز ایران با اقلیم کردستان عراق ۲.۵ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.

برخی کارشناسان گفتند که ایران در نتیجه این اقدام تنبیهی شکست خورده است، زیرا ترکیه که مرزهای خود را باز گذاشته است، به سرعت جایگزین محصولات ایرانی در کردستان شد.

دو ماه پس از تصمیم ، فالهاتپیشه گفت که بسته شدن مرزها “بیش از حد برای ایران هزینه کرده است”.

منطقه کرد در ایران نرخ بیکاری به میزان قابل توجهی دارد. بسته شدن مرز منجر به از دست دادن شغل برای بسیاری از افراد محلی شد که معمولاً با تجارت کالا بین این دو گذرگاه زندگی می کنند.

به گفته کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه، تعطیلی این اتاق باعث از بین رفتن ۳۰۰۰ شغل محلی شد.

وی گفت: صادرات و ترانزیت از این گذرگاه مرزی حدوداً ۳ میلیارد دلار در سال است و بسته شدن آن بر صادرات کلی کشور تأثیر منفی خواهد داشت.

بیش از ۵۴ ٪ صادرات ایران به عراق از طریق گذرگاه مرزی Parvizkhan انجام می شود.

ایران طی شش ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر بیش از ۳ میلیارد دلار کالا به عراق صادر کرد که کمتر از یک سوم صادرات به اقلیم کردستان شمالی انجام شد.

کردستان عراق یک منطقه محاصره شده به شدت وابسته به همسایگان خود است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.