ایران در بین گیرندگان حواله MENA در رتبه هشتم قرار دارد: بانک جهانی

0

ایران در میان دریافت کنندگان حواله در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارد.
بر اساس گزارش جدید مهاجرت و توسعه بانک جهانی، ایران با ۱.۳ میلیارد دلار، هشتمین دریافت کننده حواله در منطقه در سال ۲۰۲۱ بوده است. این رقم ۰.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است.
مصر با ۳۱.۵ میلیارد دلار در صدر قرار گرفت، زیرا این رقم ۵۳.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی آن را به خود اختصاص داده است.
پس از آن مراکش با ۱۰.۴ میلیارد دلار، لبنان با ۶.۶ میلیارد دلار، اردن با ۳.۶ میلیارد دلار، کرانه باختری و غزه با ۳.۵ میلیارد دلار، تونس با ۲.۲ میلیارد دلار و الجزایر با ۱.۸ میلیارد دلار.
عراق با ۰.۵ میلیارد دلار و جیبوتی با ۰.۱ میلیارد دلار پس از ایران.
اخرین گزارش بانک جهانی مهاجرت و توسعه خلاصه اثرات پیش بینی شده تهاجم روسیه به اوکراین بر مهاجرت و جریان های حواله را مورد بحث قرار می دهد. و پیش از برگزاری مجمع بین‌المللی بررسی مهاجرت در می ۲۰۲۲، خلاصه نشان می‌دهد که چگونه می‌توان حاکمیت جهانی مهاجرت را تقویت کرد و جریان‌های حواله‌های مرزی را تسهیل کرد.

عوامل موثر بر حواله

این گزارش با اشاره به اینکه حواله‌ها از دیرباز بزرگترین منبع جریان منابع خارجی برای توسعه خاورمیانه و شمال آفریقا در میان ODA، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و سهام و جریان بدهی بوده است، کشورهای در حال توسعه منطقه MENA در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۶۱ میلیارد دلار حواله داشته‌اند. با رشد کل قوی ۷.۶٪.
این افزایش به دلیل جریان ورودی قوی به مراکش (۱۰.۴ میلیارد دلار)، پیشرفت ۴۰ درصدی، و افزایش درآمد مصر به ۳۱.۵ میلیارد دلار، افزایش ۶.۴ درصدی، بوده است. از جمله عناصر حمایت کننده از جریان، بازگشت به رشد در کشورهای میزبان برجسته در اتحادیه اروپا (فرانسه و اسپانیا) بود، که زیربنای جریان ورودی به مغرب (۲۵٪ در سال افزایش یافت).
همچنین، مهاجرت ترانزیت – مرحله‌بندی مهاجران احتمالی به اروپا در کشورهایی مانند مراکش، الجزایر، تونس و مصر – و دریافت حواله‌های حواله‌ای از کشورهای خود، جریان ورودی به کشورهای میزبان «موقت» MENA را افزایش داد.
افزایش قیمت نفت خام در طول سال ۲۰۲۱ به تقویت تعادل خارجی و مالی [P]GCC و سایر صادرکنندگان نفت منطقه (الجزایر، مصر، ایران و عراق) کمک کرد و فعالیت اقتصادی را تقویت کرد. اگرچه سیاست مهاجرت [P]GCC در سال‌های اخیر سخت‌تر شده است، کشورهایی مانند مصر و کشورهای مشرق ممکن است از تامین کارگران بسیار ماهر به این گروه سود برده باشند.
انتظار می رود زمینه فعالیت اقتصادی/تورم در خاورمیانه و شمال آفریقا یکی از شدیدترین مناطق در حال توسعه باشد که تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین قرار گرفته است.
اگرچه منطقه شامل گروه متنوعی از صادرکنندگان خالص نفت است (الجزایر، ایران، عراق، مصر تقریباً تعادل)، همه کشورهای منطقه واردکننده خالص مواد غذایی هستند (غذا ۴۰ درصد از بودجه خانوار را تشکیل می دهد) و بالاتر. قیمت مواد غذایی اصلی تلفات قابل توجهی را بر فقرا وارد می کند. مصر، لبنان و تونس به ویژه در کنار مراکش تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند.
تحرکات نامطلوب در تجارت نیز برای کاهش فعالیت اقتصادی موثر خواهد بود، زیرا تورم درآمدها و مخارج واقعی را کاهش می دهد، کسری بودجه تحت فشار قرار می گیرد و ترازهای خارجی افزایش می یابد. سیاست‌های مهار تورم، برای مثال، با افزایش یارانه‌های سوخت/غذا، می‌تواند نیازهای مالی خارجی را در یک محیط بین‌المللی که با شرایط سخت‌تر (نرخ‌های بهره، اعتماد سرمایه‌گذاران) مشخص می‌شود، تقویت کند.
در سال ۲۰۲۲، پیش بینی می شود که جریان حواله به کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​(LMIC) با ۴.۲ درصد افزایش به ۶۳۰ میلیارد دلار برسد. این به دنبال رشد قوی ۸.۶ درصدی است که در سال ۲۰۲۱ ثبت شد، زمانی که جریان وجوه ارسالی به ۶۰۵ میلیارد دلار رسید که بیش از برآوردهای قبلی ما بود.
جریان حواله به LMICها، به استثنای چین، از سرمایه گذاری مستقیم خارجی و جریان کمک های رسمی بیشتر است.
درست زمانی که LMIC ها شروع به بهبودی از همه گیری کووید-۱۹ کردند، جنگ در اوکراین شروع شد و چشم انداز جهانی مهاجرت و حواله ها را تغییر داد. در گزارشی با عنوان «جنگ در
یک بیماری همه‌گیر: پیامدهای بحران اوکراین و کووید-۱۹ بر مدیریت جهانی مهاجرت و جریان‌های حواله» آمده است: انتظار می‌رود حواله‌های ارسالی به اوکراین در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.

صادرات تکنو مهندسی

به گفته فرهاد نوری، معاون سازمان توسعه تجارت ایران، طی ۱۱ ماه منتهی به ۲۹ بهمن ۱۳۹۰، ایران بیش از ۲ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی صادر کرده است.
علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: صادرات پتانسیل افزایش چشمگیر را دارد.
«ما با برخی از کشورهای آسیای جنوب شرقی، آفریقا و شمال آفریقا در مورد پروژه های زیرساختی، جاده ای و ساخت نیروگاه در آنجا مذاکره کرده ایم. پیمانپاک همچنین گفت: اگر منابعی به عنوان مثال از محل صندوق توسعه ملی به این گونه پروژه ها اختصاص داده شود، می توانیم در مدت زمان کوتاهی صادرات خدمات فنی و مهندسی خود را به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسانیم. آژانس.
دبیر سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران، ایرج گلابتونچی گفت عراق همسایه اصلی‌ترین مقصد صادراتی ایران برای خدمات فنی و مهندسی است. پروژه ها در عراق وی افزود: با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود این شرکت‌ها می‌توانیم صادرات خود به این همسایه غربی را به بیش از ۵ میلیارد دلار در سال برسانیم. به گفته این مقام رسمی، ارزش سالانه بازار ساخت و ساز عراق ۱۰۰ میلیارد دلار است.
«ایران از سال مالی ۹۵-۱۹۹۴ تا ۲۰۲۰-۲۱، حدود ۹۰۰ پروژه ساختمانی به ارزش ۳۲ میلیارد دلار را در ۲۱ کشور انجام داده است. این رقم در سال مالی ۱۲-۱۳۹۰ به اوج خود رسید، زمانی که حدود ۴.۲ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی صادر کردیم.
در کل ۵۶۵۰۰ شرکت در ایران خدمات فنی و مهندسی ارائه می دهند که از این تعداد ۵۳۰۰۰ شرکت خدمات فنی و مهندسی ارائه می کنند. پیمانکاران و ۳۵۰۰ مابقی خدمات مشاوره ارائه می دهند که این رقم هر سال ۱۰ درصد افزایش می یابد.
«با این حال، این مشاغل تنها با حدود ۷۰ درصد ظرفیت خود کار می کنند. اگر دولت زمینه را برای استخدام نیروی کار مورد نیاز این بنگاه‌ها فراهم کند و تسهیلاتی را برای خرید ماشین‌آلات مورد نیازشان فراهم کند، می‌توانند ظرفیت عملیاتی خود را سه برابر کنند.
صادرات خدمات یک روند مهم در تجارت جهانی است. بسیاری از صادرات محصولات تولیدی به طور فزاینده ای حاوی فناوری هایی هستند که نیاز به نصب، عیب یابی، تعمیر و نگهداری و تعمیر دارند.
طبق گفته Trade Ready، صادرات خدمات، به سادگی، هر خدمتی است که توسط یک مقیم در یک کشور به افراد یا شرکت های دیگر ارائه می شود.
مثال‌ها شامل پشتیبانی حق رای دادن و دانش فنی ارائه شده به یک امتیاز دهنده خارجی، معماران و مهندسان در حال طراحی پروژه در خارج از کشور یا تیمی از مشاوران است که برای کمک به نصب یا عیب‌یابی تجهیزات به مقصدی خارجی سفر می‌کنند.

چالش های صادرات خدمات

برخی از چالش‌های مرتبط با %صادرات شامل تبعیت از صادرات، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد، ویزای کاری و مهاجرت، تعرفه‌ها و عوارض، و ملاحظات حفظ حریم خصوصی داده‌ها می‌شود. تجارت جهانی خدمات به بهبودی خود ادامه داد و نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ افزایش شدید ۲۵ درصدی را ثبت کرد. با این وجود، طی ۹ ماهه اول سال ۲۰۲۱، تجارت جهانی خدمات زیر سطح سال ۲۰۱۹ باقی ماند.
در شرایط تعدیل شده فصلی، صادرات خدمات جهانی به میزان قابل توجهی رشد کرد. ۳.۹ درصد در سه ماهه سوم در مقایسه با سه ماهه دوم ۲۰۲۱، بنابراین رشد مثبت سه ماهه در سه ماهه حفظ شد.
از دیدگاه منطقه ای، در سه ماهه سوم ۲۰۲۱، رشد صادرات خدمات در همه جا مثبت بود، در سال گذشته، با بالاترین افزایش نسبی برای لاتین ثبت شد. آمریکا و کارائیب: ۶۴ درصد برای صادرات و ۴۲ درصد برای واردات.
بهبود قوی‌تر اغلب با یک رکود بزرگتر نسبت به سال قبل همراه بود. رشد صادرات از سه‌ماهه دوم تا سه‌ماهه سوم، با تعدیل فصلی، برای همه مناطق مثبت بود، به‌جز آمریکای شمالی، جایی که صادرات اندازه‌گیری شده برای سه ماهه سوم کمی کمتر از سطح سه ماهه دوم بود.
 

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.