ایران در رتبه بندی سهولت کسب و کار بانک جهانی سقوط کرد

0

آخرین گزارش بانک جهانی در مورد سهولت کسب و کار نشان می دهد که ایران در بین 190 اقتصاد در رتبه 124 قرار دارد که نشان دهنده کاهش چهار درجه ای در بهبود مقررات ایران نسبت به سال گذشته است.

امتیاز کلی فاصله کشور تا مرز 56.48 در مقایسه با سال گذشته 57.26 است. بانک جهانی در وب سایت خود گزارش داد که فاصله یک اقتصاد تا مرز در مقیاسی از 0 تا 100 نشان داده شده است، جایی که 0 نشان دهنده کمترین عملکرد و 100 مرز است.

گزارش سالانه مقرراتی را پوشش می‌دهد که بر 11 حوزه از زندگی یک کسب‌وکار که بین ژوئن 2016 تا ژوئن 2017 اندازه‌گیری شده است، تأثیر می‌گذارد.

در زیر مروری بر رتبه ایران در هر 10 شاخص در این گزارش آمده است:

راه اندازی کسب و کار

این شاخص تعداد مراحل، زمان، هزینه و حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح یک کسب و کار جدید را ثبت می کند.

در گزارش سال 2018، ایران در بین 190 اقتصاد جهان، رتبه 97 را از نظر سهولت راه اندازی کسب و کار دارد. سال گذشته رتبه 102 را کسب کرد.

برای راه اندازی کسب و کار در ایران، 8.5 رویه، 15 روز و 1.4 درصد از درآمد سرانه نیاز است.

رسیدگی به مجوزهای ساخت و ساز

این حوزه مربوط به رویه‌ها، زمان و هزینه‌های مورد نیاز برای کسب‌وکار در صنعت ساختمان است تا کلیه مجوزهای لازم برای ساخت انبار در بزرگ‌ترین شهر تجاری اقتصاد، اتصال آن به تاسیسات اولیه و ثبت انبار به منظور استفاده از آن را به دست آورد. به عنوان وثیقه یا به نهاد دیگری منتقل شده است.

رتبه ایران در سهولت رسیدگی به مجوزهای ساخت و ساز در گزارش سال 2018 به 25 رسیده است که دو پله بالاتر از رتبه آن در سال 2017 است. بر اساس داده های جمع آوری شده توسط Doing Business، رسیدگی به مجوزهای ساخت و ساز در ایران نیازمند 15 رویه، 99 روز و هزینه است. 2٪ از ارزش انبار.

دریافت برق

گزارش انجام کسب و کار تمام مراحل مورد نیاز برای یک کسب و کار محلی برای به دست آوردن اتصال برق دائمی و تامین برای یک انبار استاندارد، و همچنین زمان و هزینه تکمیل آنها را ثبت می کند.

بر اساس داده‌ها، دریافت برق در ایران نیازمند شش مرحله است، ۷۷ روز طول می‌کشد و ۱۰۶۴.۹ درصد درآمد سرانه هزینه دارد و کشور را در رتبه ۹۹ در رتبه‌بندی جهانی قرار می‌دهد. این کشور در سال گذشته در رتبه 94 قرار گرفت.

ثبت ملک

این نشانگر توالی کامل مراحل لازم برای خرید ملک از یک کسب و کار دیگر و انتقال عنوان ملک به نام خریدار را ثبت می کند.

در سطح جهانی، ایران از نظر سهولت ثبت ملک در مقایسه با رتبه 86 سال گذشته خود در رتبه 87 قرار دارد. این گزارش حاکی از آن است که ثبت ملک در ایران نیازمند هفت مرحله است، 12 روز طول می کشد و 5.7 درصد ارزش ملک هزینه دارد.

دریافت اعتبار

این حوزه به اشتراک گذاری اطلاعات اعتباری و حقوق قانونی وام گیرندگان و وام دهندگان را در رابطه با معاملات تضمین شده ارزیابی می کند. سیستم‌های اطلاعات اعتباری، حقوق وام‌دهندگان را قادر می‌سازد تا تاریخچه مالی وام گیرنده بالقوه را مشاهده کنند و همچنین به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد یک سابقه اعتباری خوب ایجاد کنند که دسترسی آسان‌تر به اعتبار را ممکن می‌سازد.

ایران رتبه 90 را در سهولت دریافت اعتبار دارد. این کشور در گزارش سال گذشته رتبه 101 را کسب کرد.

حفاظت از سرمایه گذاران

حمایت از سرمایه گذاران اقلیت برای توانایی شرکت ها برای افزایش سرمایه مورد نیاز برای رشد، نوآوری، تنوع و رقابت بسیار مهم است.

این گزارش حفاظت از سرمایه گذاران اقلیت را در برابر تضاد منافع از طریق مجموعه ای از شاخص ها و حقوق سهامداران در حاکمیت شرکتی از طریق مجموعه ای دیگر اندازه گیری می کند.

در سطح جهانی، ایران از نظر قدرت شاخص حمایت از سرمایه گذاران اقلیت در رتبه ۱۷۰ قرار دارد. این کشور در سال گذشته در رتبه 165 قرار گرفت.

پرداخت مالیات

با استفاده از یک سناریوی موردی، گزارش انجام کسب و کار مالیات ها و مشارکت های اجباری را که یک شرکت متوسط ​​باید در یک سال معین بپردازد و همچنین بار اداری پرداخت مالیات و مشارکت را اندازه گیری می کند.

بنگاه ها در ایران به طور متوسط ​​سالانه 20 پرداخت مالیات انجام می دهند، 344 ساعت در سال را صرف تشکیل پرونده، تهیه و پرداخت مالیات می کنند و مجموع مالیات هایی را که بالغ بر 44.7 درصد از سود خود است، پرداخت می کنند و این کشور را در رتبه 150 جهانی در بین 190 کشور جهان قرار می دهد. گزارش انجام کسب و کار در سال گذشته ایران را در جایگاه صدم قرار داد.

تجارت فرامرزی

این شاخص زمان و هزینه انطباق اسناد و مرزها، از جمله زمان و هزینه برای دریافت اسناد (مانند زمان صرف شده برای صدور و مهر شدن سند) را اندازه گیری می کند. تهیه اسناد (مانند زمان صرف شده برای جمع آوری اطلاعات برای تکمیل اظهارنامه گمرکی یا گواهی مبدا). پردازش اسناد (مانند زمان صرف شده برای صدور گواهی گیاهپزشکی توسط مرجع مربوطه)؛ ارائه اسناد (مانند زمان صرف شده برای نشان دادن رسید پایانه بندر به مقامات بندری)؛ و ارائه مدارک (مانند زمان صرف شده برای ارسال اظهارنامه گمرکی به آژانس گمرکی به صورت حضوری یا الکترونیکی).

بر اساس داده های جمع آوری شده توسط Doing Business، انطباق اسناد برای صادرات 120 ساعت طول می کشد و 125 دلار هزینه دارد. انطباق با مرز برای صادرات 101 ساعت طول می کشد و 565 دلار هزینه دارد.

انطباق اسناد برای واردات 192 ساعت طول می کشد و 197 دلار هزینه دارد. انطباق با مرز برای واردات 141 ساعت طول می کشد و 660 دلار هزینه دارد.

در سطح جهانی، ایران در رتبه بندی اقتصادها در سهولت تجارت فرامرزی در جایگاه 166 قرار دارد. در گزارش سال گذشته در رتبه 170 قرار گرفت.

اجرای قراردادها

گزارش بانک جهانی کارایی سیستم قضایی را در حل و فصل اختلافات تجاری در دادگاه های محلی اندازه گیری می کند.

در سطح جهانی، ایران در رتبه 80 قرار دارد و اجرای قراردادها 505 روز طول می کشد که 17 درصد از ارزش ادعا را هزینه می کند. این کشور قبلاً در رتبه 70 قرار داشت.

حل و فصل ورشکستگی

یک سیستم ورشکستگی قوی به عنوان یک فیلتر عمل می کند که بقای شرکت های کارآمد اقتصادی را تضمین می کند و منابع شرکت های ناکارآمد را مجدداً تخصیص می دهد.

روند سریع و ارزان ورشکستگی منجر به بازگشت سریع مشاغل به عملکرد عادی و افزایش بازده به طلبکاران می شود. این حوزه زمان، هزینه و نتیجه رسیدگی به ورشکستگی را که شامل اشخاص حقوقی داخلی می شود، مورد مطالعه قرار می دهد.

در سطح جهانی، ایران رتبه 160 را در سهولت حل و فصل ورشکستگی دارد و حل ورشکستگی ها به طور متوسط ​​4.5 سال طول می کشد و 15 درصد از دارایی بدهکار را هزینه می کند. رتبه قبلی 156 بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.