ایران دوازدهمین فولاد سازنده جهانی

0

طبق آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد، کارخانجات فولاد ایران از ابتدای ژانویه تا پایان شهریور ۱۶.۲۳ میلیون تن فولاد تولید کردند که در مقایسه با دوره نه ماهه سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشت.

این گزارش همچنین نشان می دهد که تولید فولاد خام ایران در ماه سپتامبر با ۴۰.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.

هم برای رکورد نه ماهه و هم در سپتامبر، این سریع ترین رشد ایران در سال جاری و بالاترین رشد در بین تمام تولیدکنندگان بیش از یک میلیون تن در ماه است، زیرا ایران رقیب منطقه ای خود، ترکیه و همچنین رقیب دیرینه اروپایی فرانسه را شکست داد. .

با در نظر گرفتن همه تولیدکنندگان بدون توجه به تولید، ایران از نظر سریعترین رشد ۹ ماهه و سپتامبر سال گذشته به ترتیب در رتبه دهم و پنجم قرار دارد.

افزایش ماه سپتامبر به ایران کمک کرد تا تولید جهانی خود را در طول هفت ماه مورد بررسی با دو مکان بهبود بخشد تا این کشور دوازدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان شود که در بین تایوان (یازدهم) با ۱۷.۴۱ میلیون تن و اوکراین (۱۳) با ۱۶.۱۳ میلیون تن قرار گرفته است. تن.

ایران ۱۴.۲۹۱ میلیون تن آهن با کاهش مستقیم در ۹ ماهه تولید کرد که ۱۹.۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت تا همچنان بزرگترین تولیدکننده DRI در جهان باقی بماند. تولید سپتامبر با ۳۸.۸ درصد افزایش به ۲.۰۵ میلیون تن رسید.

DRI که آهن اسفنجی نیز نامیده می شود، از احیای مستقیم سنگ آهن به آهن توسط گاز احیا کننده ساخته شده از گاز طبیعی یا زغال سنگ تولید می شود. معمولاً با استفاده از کوره های قوس الکتریکی به فولاد تبدیل می شود. حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد آسیاب های ایرانی از EAF استفاده می کنند.

۶۶ فولادساز جهان ۱.۲۶ میلیارد تن فولاد خام در طول ۹ ماه تولید کردند که ۵.۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

تولید جهانی فولاد خام در ماه سپتامبر به ۱۴۱.۴۳ میلیون تن رسید که نشان دهنده افزایش ۵.۶ درصدی در سال گذشته است.

۶۶ عضو WSA تقریباً ۹۹٪ از کل تولید فولاد خام جهان در سال ۲۰۱۶ را تشکیل می دادند.

نسبت استفاده از ظرفیت فولاد خام ۶۶ کشور در سپتامبر ۲۰۱۷ ۷۳.۵ درصد بود. این ۲.۸ درصد بیشتر از سپتامبر ۲۰۱۶ است. در مقایسه با اوت ۲۰۱۷، ۰.۶ درصد بیشتر است.

تولید فولاد چین در ماه سپتامبر به ۷۱.۸۲ میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل ۵.۳ درصد افزایش داشت. تولید این فولادساز غول پیکر هر ماه در حال افزایش بوده است، اما اکنون حدود ۳ میلیون تن در مقایسه با تولید اوت خود کاهش یافته است.

چین با تولید ۶۳۸.۷۳ میلیون تن فولاد همچنان بزرگترین تولیدکننده جهان در دوره ۹ ماهه است. پس از آن ژاپن با ۷۸.۲۶ میلیون تن، هند با ۷۵.۲۹ میلیون تن، آمریکا با ۶۱.۴۵ میلیون تن، کره جنوبی با ۵۲.۸۱ میلیون تن، روسیه با ۵۴.۲ میلیون تن، آلمان با ۳۲.۸۷ میلیون تن، ترکیه با ۲۷.۷۴ میلیون تن، برزیل با ۲۷.۷۴ میلیون تن قرار دارند. با ۲۵.۴۶ میلیون تن و ایتالیا با ۱۷.۷۷ میلیون تن.

بر اساس گزارش WSA، تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۶ به ۱۷.۸۹ میلیون تن رسید. هدف این کشور تبدیل شدن به ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان بر اساس برنامه چشم انداز ملی ۲۰ ساله است که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام و ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن صادرات در سال تا سال ۲۰۲۵ را هدف قرار می دهد. کارخانه های فولاد ایران تاکنون بیش از ۶۰ درصد از ظرفیت مورد نظر را محقق کرده اند.

بر اساس گزارش انجمن آهن و فولاد ایران، چالش های اصلی تحقق این هدف، عدم تعادل در زنجیره تولید فولاد ایران، توسعه نیافتگی بخش حمل و نقل، فراوانی نیروی کار، کاهش صرفه جویی در مقیاس و شکاف عمیق بین تقاضا و تولید است. .

داده‌های ISS نشان می‌دهد که عدم تعادل قابل ملاحظه‌ای بین ظرفیت‌های اسمی حلقه‌های مختلف زنجیره تولید فولاد و نابرابری حتی بیشتر در تولید وجود دارد. صنعت فولاد ممکن است به هدف ۵۵ میلیون تنی برسد، اما قبل از رسیدن به هدف، باید بخش‌های مختلف را سریع‌تر کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.