ایران روابط اقتصادی با بلژیک ، لوکزامبورگ را بررسی می کند

0

هیئتی ۳۵ نفره از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به سرپرستی غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، سفر خود به بلژیک و لوکزامبورگ را برای بحث در مورد گسترش همکاری‌های اقتصادی به پایان رساندند.

این هیئت روز سه شنبه وارد بروکسل شد و با مقاماتی از جمله گیرت آلبر بورژوا، وزیر و رئیس جمهور فلاندر و رنه براندرز رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی بلژیک دیدار کرد که در آن نمایندگان دو کشور علاقه خود را برای افزایش سطح روابط دوجانبه ابراز کردند. همکاری ، وب سایت خبری رسمی ICCIMA گزارش شده است.

شافعی با بیان اینکه هم مقامات و هم بخش خصوصی هر دو کشور مایل به گسترش روابط دوجانبه هستند، گفت: ایران اقتصاد باثباتی دارد و یکی از امن ترین و پردرآمدترین کشورها برای سرمایه گذاری در منطقه است.

رئیس ICCIMA خاطرنشان کرد که بلژیک می تواند به ایران در توسعه خطوط ریلی کمک کند در حالی که مذاکرات مثمر ثمری بین بندر شهید رجایی ایران و بندر آنتورپ در بلژیک برای افزایش حجم تجارت انجام شده است.

وی همچنین به بخش های بهداشتی ، دارویی ، پتروشیمی و نفتی به عنوان سایر زمینه های بالقوه برای فعالیت های متقابل اشاره کرد.

بورژوا گفت که کشورش نیز به بهبود روابط با ایران علاقمند است و خاطرنشان کرد که بلژیک اروپایی است نه آمریکایی و به همین دلیل است که دفاتر آنها در تهران در سال‌هایی که تحریم‌ها اقتصاد ایران را منزوی کرده باز بوده است.

وی افزود: “ما به دلیل نیروی کار قدرتمند و خلاق علاقه مند به افزایش روابط خود با ایران هستیم. بنابراین، بلژیک آماده است روابط خود را در تمام بخش های اقتصادی ممکن با ایران تقویت کند.”

بورژوایی اعلام کرد که در ماه نوامبر ، یک هیئت بلژیکی برای ارزیابی راه های تقویت روابط اقتصادی به تهران و اصفهان سفر می کند.

وی گفت: ما کشور بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​با امکانات تولیدی معروف هستیم که از محققان سرشناس بهره می‌بریم.

شافعی گفت: پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران، فرصت‌های زیادی در اقتصاد کشور پدید آمده و بخش خصوصی آماده آغاز همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط ​​بلژیکی است.

وی خاطرنشان کرد: بلژیک می تواند در پروژه های ناتمام ایران سرمایه گذاری کند در حالی که هر دو کشور می توانند در یک کشور سوم سرمایه گذاری مشترک داشته باشند.

وی گفت: ایران و بلژیک ظرفیت‌های گردشگری بسیار خوبی دارند و پس از ۶۰ سال پروازهای مستقیم بین دو کشور انجام می‌شود که باعث افزایش بازدید گردشگران و بازرگانان از ایران و بالعکس می‌شود.

بر اساس آمار منتشر شده توسط ICCIMA، تجارت ایران و بلژیک در سال ۲۰۱۶ به ۷۲۳.۸۳ میلیون دلار رسید.

ایران در این بازه زمانی نزدیک به ۱۹۰.۵۷ میلیون دلار کالا به بلژیک صادر کرد که نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش ۱۴۷ درصدی را به ثبت رساند.

هیئت ایران روز پنجشنبه بلژیک را برای لوکزامبورگ ترک کرد تا در مورد مسائل مورد علاقه متقابل با همتایان خود صحبت کند.

شافعی در این سفر با رئیس اداره روابط و ارتباطات بین‌الملل بانک مرکزی لوکزامبورگ سدریک کرلو دیدار و در خصوص ایجاد روابط بانکی متقابل گفتگو کرد.

رئیس ICCIMA به سفر قبلی کارآفرینان و شرکت‌های جوان از لوکزامبورگ به ایران در چند ماه پیش اشاره کرد که طی آن تجار دو کشور با توانایی‌ها و خواسته‌های یکدیگر آشنا شدند.

شافعی با اشاره به اینکه فرصت‌های متقابل بانکی، تأمین مالی و سرمایه‌گذاری زیادی وجود دارد، افزود: «فقدان روابط بانکی در حال حاضر مانع اصلی تجارت بین‌الملل ایران است و بانک‌های لوکزامبورگ می‌توانند به ایران در ایجاد روابط جدید بانکی بین‌المللی کمک کنند». .

علی طیب نیا وزیر اقتصاد در بهمن ماه سال جاری در دیدار با ژان اسلبورن وزیر امور خارجه و اروپای لوکزامبورگ در وزارت امور اقتصادی و دارایی در تهران توافقنامه ای را برای حمایت از سرمایه گذاری ها با هدف تضمین امنیت سرمایه گذاری برای بازرگانان امضا کرد. هر دو کشور.

تجارت ایران-لوکسیمبورگ در سال ۲۰۱۶ ۴.۲۹ میلیون دلار بود و در مقایسه با سال ۲۰۱۵ افزایش ۱۲۷.۶ ٪ را ثبت کرد.

در طی این دوره ، ایران ۳۹۴،۰۰۰ دلار کالا به لوکزامبورگ صادر کرد و در عوض نزدیک به ۳.۹ میلیون دلار وارد شد.

به گفته ایکیما ، ایران در سال ۲۰۱۵ با لوکزامبورگ کسری تجاری ۹۲۲،۰۰۰ دلاری داشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.