ایران سرمایه گذاران چینی را در بحبوحه عدم اطمینان جهانی جذب می کند

0

سفیر ایران در چین گفت: ایران علیرغم عدم اطمینان زیاد پیش روی اقتصاد جهانی از سرمایه گذاری بیشتر چین استقبال می کند.

علی اصغر خواجی در حاشیه نشست افتتاحیه شورای بازرگانی چین و ایران در پکن در ۸ می ۲۰۱۸ صحبت می کرد.

مرکز اطلاعات اینترنتی چین گزارش داد که این شورا توسط شورای ارتقای تجارت بین المللی چین و اتاق بازرگانی بین المللی چین با هدف ایجاد شبکه های جدید برای ارتقای روابط تجاری و سرمایه گذاری دوجانبه راه اندازی شد.

سفیر ایران در این دیدار گفت: چین بزرگترین شریک تجاری ایران در ۱۰ سال گذشته بوده است.

ژانگ یی، معاون دبیرکل CCOIC، گفت که در سال ۲۰۱۷، تجارت بین دو کشور با ۱۹ درصد افزایش سالانه به ۳۷.۱۸ میلیارد دلار رسید.

سفیر گفت: گسترش روابط اقتصادی دوجانبه یک پیوند برد-برد بین دو کشور است.

دو کشور در جریان سفر رسمی رئیس جمهور شی جین پینگ به ایران در ژانویه ۲۰۱۶، روابط خود را با یک مشارکت استراتژیک جامع بهبود بخشیدند.

در فوریه ۲۰۱۶، اولین قطار باری از چین به ایران وارد تهران شد و نقطه عطفی در احیای مسیر تجاری جاده ابریشم باستانی بود. این قطار قبل از ورود به ایران از قزاقستان و ترکمنستان نیز گذشت و مسافتی معادل ۱۰۳۹۹ کیلومتر داشت.

سفیر چین گفت: به لطف موقعیت استراتژیک ایران، کشور باستانی جاده ابریشم آمادگی کامل برای مشارکت در ایده جدید جاده ابریشم پیشنهادی رئیس جمهور شی را دارد.

دو کشور همکاری های گسترده ای در زمینه های انرژی، خودرو، حمل و نقل، آب، معدن، ارتباطات سیار و تولید فولاد دارند.

سینوتروک، اولین تولیدکننده کامیون های سنگین چینی که وارد بازار ایران شد، به عنوان اولین رئیس شورا فعالیت می کند. ژانگ هوکین، نماینده ارشد SinoTruk Eurasian QU گفت: تا به امروز، این شرکت بالغ بر ۲۰۰۰۰ کامیون را به صورت خودروهای کامل یا CKD [کاملاً نابود شده] به ایران صادر کرده است.

خاجی افزود، علاوه بر تجارت دوجانبه، دو کشور از پتانسیل زیادی برای همکاری در زمینه مالی برخوردار هستند.

به گفته سفیر ایران، بیش از ۴۲ میلیارد دلار خطوط اعتباری مالی بین ایران و چین توافق شده است که برای اجرای پروژه‌های صنعتی و زیرساختی در ایران توسط شرکت‌های چینی استفاده می‌شود.

پلتفرم تجارت الکترونیک بین‌المللی دالیان اکوئیپمنتیمز و نایب رئیس شورا، «کانال سبز» را برای صادرات ایران معرفی کرد که طرح‌های تأمین مالی سفارشی‌شده برای اعتبار اسنادی یوزانس از ایران ارائه می‌کند.

ژو یانفنگ، مدیر تجارت الکترونیک Dalian Equipmentimes گفت: «تطبیق دقیق تجارت دوجانبه بین دو کشور می تواند به جلوگیری از خطرات مالی احتمالی در میان عدم اطمینان اقتصادی جهانی کمک کند.

در حال حاضر، ایران اتاق بازرگانی و صنعت ایران و چین را در تهران و اتاق های بازرگانی چین و ایران را به ترتیب در پکن، شانگهای و گوانگژو برای تقویت همکاری ها با چین ایجاد کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.