ایران شکاف نوآوری بانکی را می بندد

0

علی‌رغم محدودیت‌های اعمال‌شده توسط تحریم‌ها، که برخی از آنها پس از پایان توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور موفق شد شکاف فناوری بین سیستم‌های بانکی ایران و جهان را با تمرکز بر یک معاون وزیر اقتصاد گفت: محصولات نوآورانه در این زمینه.

حسین قزوینی افزود: به طور کلی طی سه تا چهار سال گذشته سرعت پیشرفت در صنعت بانکداری و سهولت مبادلات مشهود بوده است.

وی با بیان اینکه ایران تنها کشوری نیست که از نظر فناوری و نوآوری در حال رشد است، اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که در دوره دولت فعلی علی‌رغم تحریم‌های اعمال‌شده بر کشور، از تغییرات ایجاد شده عقب نمانده است. در سطح بین المللی قرار می گیرد.

به گفته این مقام مسئول، مهمترین رویکرد دولت در این زمینه به حداقل رساندن شکاف بین بانکداری ایرانی و بین المللی بوده که منجر به کاهش چشمگیر هزینه های مبادلاتی برای مردم شده است.

وی با اشاره به اطمینان از سهولت و ایمنی تراکنش ها به عنوان یکی از وظایف دولت، خاطرنشان کرد: در نتیجه این اقدامات، «احتمال خطا در پرداخت های الکترونیکی به صفر رسیده است».

او گفت: «آنچه مهم است این است که بخش قابل توجهی از نرم‌افزاری که در حال حاضر در سیستم بانکی ما استفاده می‌شود، توسط کارشناسان داخلی ارائه شده است.

اگرچه ایران بیش از یک دهه به دلیل تحریم ها از سیستم مالی جهانی قطع شده بود، اما پس از اجرای توافق هسته ای که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود، «در مقایسه با بانک های کشورهای همسایه، ما در همین سطح است و بانک‌های ما در هیچ زمینه‌ای کم ندارند به جز قابلیت استفاده از کارت‌های بانکی ما در سطح بین‌المللی.

قزوینی با تاکید بر اهمیت تسهیل مبادلات برای مردم ایران، گفت: تولید ناخالص داخلی کشور حدود ۱۳ چهار میلیارد ریال (۳۴۶.۶ میلیارد دلار) است و تراکنش های بانکی سالانه در سراسر کشور حدود شش برابر این میزان است.

وی گفت: از این تعداد، حدود ۹۰ درصد آن بالغ بر ۷۰ کوادریلیون ریال (۱.۸۶ تریلیون دلار) در قالب پرداخت الکترونیکی است. “در نتیجه گسترش زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری توسط دولت در بخش بانکداری الکترونیک، عموم مردم اکنون می‌توانند بدون محدودیت زمانی و مکانی به تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت بپردازند.”

  ابزارهای پرداخت الکترونیکی

قزوینی به عنوان نمونه دیگری از پیشرفت‌های بخش بانکی به دستگاه‌های خودپرداز اشاره کرد که مجموع دستگاه‌های خودپرداز در سراسر کشور تا پایان سال منتهی به ۲۹ اسفند ۹۰ به ۲۷ هزار دستگاه رسید.

طبق آخرین آمار، با افزایش ۱۵۰۰۰ دستگاهی، اکنون ۴۲۰۰۰ دستگاه خودپرداز در ایران وجود دارد.

از سوی دیگر، تا سال ۲۰۱۲، ۱۷۴۰۰۰ کارت بانکی در کشور وجود داشت، اما با افزایش بیش از دو برابری تعداد کارت‌های بانکی در حال حاضر به حدود ۳۵۰۰۰۰ کارت می‌رسد.

معاون وزیر همچنین گفت: زمانی که ارز به هر کالایی اختصاص می‌یابد یا کالا وارد خدمات گمرکی می‌شود، تمام داده‌های مربوطه به‌طور متوالی در سیستم‌های مختلف ذخیره می‌شود که مدیریت داده‌ها را تسهیل می‌کند.

قزوی افزود: به دلیل این سامانه‌ها، واردکنندگان و افراد مرتبط در بخش‌های مختلف از جمله سیستم بانکی که نیاز به اخذ اعتبار دارند، امکان دریافت خدمات الکترونیکی را خواهند داشت.

بر اساس آخرین داده‌های منتشر شده توسط شاپرک، نهاد متولی شبکه پرداخت ایران، ایرانیان در ماه منتهی به ۲۰ دسامبر ۱.۰۶ میلیارد تراکنش پرداخت دیجیتال موفق به ارزش ۱.۱۹ کوادریلیون ریال (۳۰.۸ میلیارد دلار) انجام داده‌اند.

این گزارش حاکی از رشد ۳۱.۱۷ درصدی تعداد تراکنش های دیجیتال موفق و رشد ۴۶.۷ درصدی در ارزش عملیات الکترونیکی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. به گزارش شاپرک، تا ۳۱ آذرماه ۲۵۳۳۵۸ گیت وی آنلاین فعال بوده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.