ایران مقررات جدیدی را برای تسهیل در امور مالی خارجی تصویب می کند

0

شورای اقتصاد دولت مجموعه مقررات جدیدی را با هدف تسهیل در تصویب فاینانس خارجی برای همه متقاضیان داخلی واجد شرایط تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس مقررات اخیر، روند بررسی درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی برای استفاده از فاینانس خارجی برای صدور اعتبار اسنادی ظرف مدت دو ماه پس از ارسال درخواست در بانک مرکزی انجام می‌شود.

پس از ارزیابی بانک مرکزی، درخواست‌ها نیز در کمیسیونی از شورای اقتصاد به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور بررسی می‌شود. این در حالی است که بانک مرکزی موظف است در فرآیند ارزیابی، سیاست های ارزی کشور را در نظر بگیرد.

سازمان برنامه و بودجه مدارک متقاضیان را برای بررسی کامل بودن آنها بررسی می کند. سازمان ۴۵ روز برای این فرآیند فرصت دارد و پس از آن باید درخواست ها را برای تصویب نهایی در شورای اقتصاد دولت ارائه کند.

مقررات جدید با هدف ساده‌سازی فرآیند درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی برای استفاده از منابع مالی خارجی برای اجرای پروژه‌های پیشنهادی آنها است.

چارچوب جدید همچنین به دنبال ایجاد یک سیستم یکپارچه برای سهولت در روند بررسی ، تدوین و تهیه گزارش نهایی توسط شورای اقتصادی دولت است.

بنابراین ، هر نهاد اجرایی که قصد دارد از منابع مالی اختصاصی استفاده کند ، باید فرم متقاضیان را مطابق با مقررات زیر پر کند.

طبق دستورالعمل ، برنامه ها باید توسط بالاترین مقام اجرایی در سازمان امضا شوند و سپس برای ارزیابی بیشتر به سازمان برنامه ریزی و بودجه ارسال شوند.

رعایت استانداردها

با توجه به اولین مقاله از دستورالعمل جدید ، وزارتخانه ها ، شرکت های دولتی و نهادهای اجرایی تحت حمایت از قانون حسابداری عمومی واجد شرایط استفاده از صندوق های خارجی هستند.

در این مقاله همچنین ذکر شده است که بانک ها یا موسسات اعتباری که امور مالی خارجی را ارائه می دهند هیچ کنترلی بر استفاده از آنها ندارند ، بنابراین مسئولیت سودآوری پروژه را بر عهده ندارد ، بلکه بانکی که بازپرداخت وام ها را تضمین کرده است ، باید از سودآوری آنها اطمینان حاصل کند.

ماده ۲ این بخشنامه از کلیه ارگانهای اجرایی می خواهد که فقط پروژه هایی را که از نظر فنی ، اقتصادی و اقتصادی قابل دوام هستند ارسال کنند.

همچنین تأکید می کند که بازپرداخت مبلغ اصلی اعتبارات به علاوه بهره ، بیمه و هزینه های اضافی باید همه از سود پروژه پیشنهادی ارائه شود در حالی که کل هزینه های اجرای آنها نباید از یک سقف تنظیم شده تجاوز کند.

در یک بند آمده است که “اگر یک پروژه از نظر مالی قابل توجیه نباشد اما در بودجه سالانه واجد شرایط دریافت امور مالی خارجی به نظر می رسید ، می تواند فقط پس از طی کردن روند ذکر شده در بخشنامه ، از اعتبار بهره مند شود”.

ماده ۴ کلیه نهادهای اجرایی را موظف می کند تا مزایای مورد انتظار پروژه های پیشنهادی خود را در برنامه هایی که به دبیرخانه شورا ارسال می کنند ، توضیح دهند. درخواست باید توسط بالاترین مقام آن ارگان امضا شود.

طبق ماده ۵ ، قبل از اینکه یک نهاد درخواست خود را به سازمان برنامه ریزی و بودجه ارسال کند ، یکی از بانکهای انتخاب شده به عنوان بانک عامل برای تخصیص امور مالی خارجی باید برای تأمین مالی پروژه موافقت کرده باشد.

در ماده ۶ آمده است که نهادهای اجرایی فقط باید پروژه هایی را برای استفاده از امور مالی خارجی پیشنهاد دهند ، که آنها قادر به تهیه مبلغ پیش پرداخت هستند ، برابر با آنچه مقررات CBI دیکته می کند.

در ماده ۷ آمده است که “مشاهده استانداردهای زیست محیطی و دستیابی به مجوزها از وزارت محیط زیست و ارائه آنها به دبیرخانه شورای اقتصادی با درخواست برای همه متقاضیان الزامی است”.

در ماده ۸ آمده است: “کلیه متقاضیانی که به دنبال امور مالی خارجی هستند باید مطابق با ماده ۲۰ برنامه توسعه پنج ساله ششم و قانون استفاده حداکثر از ظرفیت تولید برای تأمین نیازهای کشور و افزایش صادرات عمل کنند.” >

یک بند زیر اظهار داشت: “در میان پروژه هایی که امکان سنجی فنی ، اقتصادی ، مالی و زیست محیطی دارند ، اولویت با گروه هایی که درآمد ارزی بالاتری دارند ، خواهد بود.”

ایران اخیراً موفق شد جریانی از قراردادهای مالی خارجی را با کشورهایی از اروپا تا شرق آسیا نهایی کند. آخرین معاملات مالی شامل قرارداد مالی ۱ میلیارد یورو بین اوبربانک اتریش و توافق ۵۰۰ میلیون یورویی با بانک دانمارک دانسکه بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.