ایران می گوید الحاق WTO در اولویت نیست

0

ایران می گوید پیوستن به سازمان تجارت جهانی دیگر اولویتی برای این کشور نیست – تغییر لحن غالب از زمان امضای توافق هسته ای بین تهران و قدرت های جهانی در جولای ۲۰۱۵ – در بحبوحه سیاست خصمانه آمریکا در قبال ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ.

مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران روز چهارشنبه گفت: اولویت ما در حال حاضر افزایش همکاری با کشورهای همسایه و کشورهای منطقه است که بیشترین مزیت را برای ما دارند.

ایران که عضو سازمان تجارت جهانی نیست، قراردادهای تجارت آزاد یا ترجیحی را با کشورهایی که با آنها روابط تجاری قوی اقتصادی دارد، بسته است. قرارداد PTA با ترکیه در اوایل سال ۲۰۱۵ اجرا شد و انتظار می‌رود قراردادهای مشابهی با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از جمله، امضا شود.

دولت پیشتر گفته بود که هدف از این قراردادها تسهیل عضویت در سازمان تجارت جهانی از طریق حذف تدریجی تعرفه های تجاری است، زیرا شرایط سیاسی برای الحاق ایران در میان پیشرفت های محسوس پس از بیش از دو دهه از ارائه پیشنهاد تهران برای اولین بار در سال ۱۹۹۶، مناسب می شود. /p>

ایران در سال ۲۰۰۵ عضو ناظر سازمان جهانی شد، اما سازمان تجارت جهانی به دلیل مخالفت ایالات متحده که از سال ۱۹۷۹ با ایران رابطه خوبی نداشته است، رئیس گروهی را برای بحث درباره رژیم تجارت خارجی ایران تعیین نکرد.

زمانی که تهران در ژوئیه ۲۰۱۵ توافق هسته ای مهم را با شش قدرت جهانی امضا کرد – که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود – برای حل و فصل اختلاف طولانی مدت بر سر برنامه هسته ای خود، رهبران تهران و اروپا گفتند بالاخره زمان برای دستیابی به اجماع WTO فرا رسیده است. در مورد عضویت ایران.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنایع، معدن و تجارت ایران در گردهمایی وزرای ۱۶۲ عضو سازمان تجارت جهانی در نشست دوسالانه در نایروبی در اواخر سال ۲۰۱۵ گفت که ایران آماده مذاکره برای ورود به سازمان تجارت جهانی است.

او گفت: «اکنون که سال‌ها مذاکرات فشرده سرانجام تمام سوءتفاهم‌ها در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران را برطرف کرده است، ما گام بعدی را به سمت ادغام عمیق‌تر در اقتصاد جهانی برمی‌داریم.

بنابراین، نهایی کردن عضویت در سازمان تجارت جهانی یک اولویت برای دولت ایران است. به عنوان بزرگترین اقتصاد غیرعضو در جهان، عضویت کامل ما برای همه برد-برد خواهد بود و گامی مهم در جهت ایجاد یک سازمان واقعاً جهانی خواهد بود.”

در میان فهرست بلندبالایی از رهبران جهانی که پس از توافق هسته‌ای، هیئت‌های تجاری بزرگی را به ایران سفر کردند، کسانی هستند که از تمایل ایران برای پیوستن به این نهاد تجاری جهانی حمایت کردند.

در فوریه ۲۰۱۶، یوهان اشنایدر-آمان، رئیس جمهور سوئیس، سفری نادر به ایران داشت و با همتای ایرانی خود دیدار کرد. وی گفت: برن از ایران انتظار دارد امنیت حقوقی برای تجارت بین‌المللی، احترام به مالکیت معنوی، اجتناب از کاغذبازی‌های غیرضروری و تسهیل فرآیند صدور روادید برای تقویت روابط خود با این کشور اروپایی را فراهم کند و در مقابل، سوئیس به ایران کمک کند تا عضویت کامل WTO را دریافت کند.

“اثر ترامپ”

یکی از مقامات ارشد TPO به شرط ناشناس ماندن به فایننشال تریبون گفت: “هیچ چیز تغییر نکرده است.” “اگر پیشرفتی در WTO در رابطه با عضویت ما وجود داشت، ما تا به حال به روز رسانی ها را دریافت کرده بودیم.”

این مقام مستقیماً در روند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی دخالت دارد.

او گفت: «این اثر ترامپ است» و «بی‌اطمینانی» که در میان سایر کشورها در رابطه با تعامل اقتصادی ایران با جامعه جهانی ایجاد کرده است.

علیرغم لغو تحریم ها در ژانویه سال گذشته به عنوان بخشی از برجام، تعامل اقتصادی ایران با جهان در بحبوحه سیاست ضدایرانی واشنگتن بسیار چالش برانگیز بوده است.

اگرچه ترامپ تاکنون پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است، اما قول داده راهی برای عدم انجام این کار در آینده بیابد و این نگرانی را ایجاد کرده است که این توافق ممکن است آنطور که ما می‌دانیم دوام نیاورد.

علیرغم اختلاف نظرها در مورد روسیه، ترامپ و کنگره آمریکا در مورد افزایش فشار بر ایران با یکدیگر همسو بودند. کنگره اخیرا قانونی را برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران تصویب کرد. و ترامپ این قانون را امضا کرد و به قانون تبدیل شد.

مخالفت قانونگذاران آمریکایی با الحاق ایران به WTO حتی قبل از روی کار آمدن ترامپ مشخص بود.

در اکتبر ۲۰۱۶، یک گروه دو حزبی در مجلس نمایندگان ایالات متحده از مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده خواست تا در برابر تلاش های ایران برای پیوستن به گروه بین المللی به دلیل نگرانی از اینکه عضویت ممکن است دستان آنها را برای اعمال تحریم ها ببندد، مقاومت کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.