ایران: نه استان نرخ بیکاری تک رقمی را در تابستان ۲۰۱۷ ثبت کردند

0

۹ استان سمنان (۷.۱%)، مرکزی (۸.۲%)، گیلان (۹.۲%)، آذربایجان شرقی و مازندران (۹.۵%)، همدان و زنجان (۹.۷%)، اردبیل و خراسان شمالی (۹.۹%) تک رقمی شدند. در جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سه ماهه دوم سال جاری (۲۲ خرداد تا ۲۲ شهریور) آمده است.

نرخ بیکاری ایران در سه ماهه دوم سال مالی جاری (۲۲ خرداد تا ۲۲ شهریور) به ۱۱.۷ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱ درصد کاهش و نسبت به سه ماهه قبل ۰.۹ درصد کاهش داشته است. /p>

آمارهای جدید حاکی از آن است که استان چهارمحال و بختیاری با ۱۸.۳ درصد بالاترین نرخ بیکاری را در بین تمامی استان های ایران به خود اختصاص داده است. استان تهران که پایتخت همنام آن است، نرخ بیکاری ۱۲.۵ درصدی را ثبت کرده است.

SCI گزارش می دهد که ۳.۱۵ میلیون ایرانی در تابستان امسال بیکار بوده اند. همچنین نشان می دهد که ۹.۶ درصد از مردان (یا ۲.۰۷ میلیون) و ۲۰ درصد از زنان (یا ۱.۰۸ میلیون) در سنین ۱۰ سال و بالاتر در سه ماهه دوم بیکار بوده اند.

نرخ بیکاری برای مناطق شهری ۱۳.۳ درصد و برای مناطق روستایی ۷.۴ درصد بوده است. بیکاری در میان زنان در مقایسه با مردان و در میان افرادی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند، بیشتر بود.

نرخ بیکاری جوانان، یعنی نسبت جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله، در تابستان امسال به ۲۴.۴ درصد رسید که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد کاهش و نسبت به سه ماهه قبل ۲ درصد کاهش داشت.

>

SCI نرخ مشارکت نیروی کار در این سه ماهه – نسبت جمعیت ۱۰ ساله و بالاتر که از نظر اقتصادی فعال هستند یا به دنبال کار هستند – را ۴۱٪ یا ۲۶.۹۸ میلیون نفر اعلام کرده است که نسبت به سال قبل ۰.۶٪ افزایش داشته است. و ۰.۴٪ افزایش در مقایسه با زمستان گذشته.

نرخ مشارکت اقتصادی مردان و زنان به ترتیب ۲/۶۵ و ۵/۱۶ درصد بوده است. این نرخ برای مناطق شهری ۴۰ درصد و برای مناطق روستایی ۴۳.۸ درصد بوده است. کارمندان پاره وقت، کسانی که کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می کنند، ۹.۲ درصد از جمعیت شاغل کشور را در سه ماهه اول تشکیل می دادند، در حالی که ۴۰.۵ درصد از کارکنان ۴۹ ساعت یا بیشتر در هفته کار می کردند.

خراسان شمالی بیشترین نرخ مشارکت نیروی کار (۴۷.۴ درصد) و سیستان و بلوچستان کمترین نرخ مشارکت نیروی کار (۳۰.۷ درصد) و تهران ۴۰.۸ درصد در سه ماهه اول را به خود اختصاص داده اند.

استخدام به عنوان افرادی در سن کار تعریف می شود که در هر فعالیتی برای تولید کالا یا ارائه خدمات با دستمزد یا سود مشغول هستند، چه در محل کار در دوره مرجع باشند و چه در محل کار به دلیل غیبت موقت از کار یا به دلیل تنظیم زمان کار.

بخش خدمات ۴۹.۵ درصد از جمعیت ایران را به کار گرفته است، در حالی که بخش های صنعتی و کشاورزی به ترتیب ۳۱.۴ درصد و ۱۹.۱ درصد از جمعیت را دارای شغل هستند.

بخش خدمات شامل تجارت عمده و خرده فروشی است. رستوران ها و هتل ها؛ حمل و نقل، ذخیره سازی و ارتباطات؛ تامین مالی، بیمه، املاک و خدمات تجاری؛ و همچنین خدمات اجتماعی، اجتماعی، آموزشی و بهداشتی.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.