ایران و عراق با مشکلات تجاری مقابله می کنند

0

مقامات ایرانی با رئیس اداره کل گمرک عراق، منذر عبدالامیر اسد حیدر، در مورد مسائلی که مانع تجارت دوجانبه می شود به توافقاتی دست یافتند.

به گفته وابسته بازرگانی ایران، ناصر بهزاد که نماینده طرف ایرانی به همراه تیم اقتصادی سفارت ایران در نشست تجاری برگزار شده در بغداد بود، دو طرف توافق کردند که صادرات مواد غذایی و لبنیات ایران را بدون بررسی و غربالگری مرزی ترخیص کنند. گواهی تایید کیفیت توسط سازمان های ایرانی در چارچوب مقررات کشور عراق ارائه می شود.

پورتال خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (www.otaghiranonline، بهزاد افزود: کاهش تعرفه های جدید برای کالاهای صادراتی ایران از اوایل سال ۱۳۹۷ اجرا می شود. ir) روز سه شنبه گزارش شد.

طبق این توافق، تعرفه‌های طلا، نقره و محصولات معدنی از ۵ درصد به ۰.۵ درصد کاهش می‌یابد، در حالی که از ۱۰ تا ۴۰ درصد فعلی برای محصولات غذایی، لبنیات و پلاستیک ۱۰ درصد تعیین شده است.

برای صنایع مصالح ساختمانی، سنگ، سیمان، چرم، پوست حیوانات و خودرو، نرخ از ۵ تا ۳۰ درصد به ۱۵ درصد و برای لوازم برقی، تلویزیون، لوازم خانگی، تنباکو و سیگار از ۵ تا ۴۰ درصد به ۳۰ درصد خواهد رسید. /p>

عصر جدید روابط اقتصادی

تجارت ایران و عراق وارد عصر جدیدی می شود، زیرا جنگ علیه تروریست های خودخوانده دولت اسلامی پایان یافته است و همسایه به دنبال بهبودی است.

به گزارش ایرنا، ناصر کنعانی، رئیس کمیته ویژه عراق در وزارت امور خارجه گفت: امروز عراق پس از داعش فرصتی اقتصادی برای ایران محسوب می شود و بازار بزرگی آماده بازیابی است. پنجمین نشست ماهانه اتاق بازرگانی ایران و عراق.

کنعانی به نقل از حیدر العبادی نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد که خسارات وارده به عراق در طول جنگ ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. کنعانی گفت از آنجایی که عراق تولید زیادی نمی کند، می تواند بازاری منحصر به فرد برای انجام تجارت باشد.

در همین دیدار یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق هشدار داد که امروز در عراق جنگ اقتصادی در جریان است و هرگونه انفعال و تاخیر باعث می شود ایران این بازار را به رقبا از دست بدهد.

اسحاق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: الگوی مصرف و فرهنگ مصرف [در عراق] کاملاً با فرهنگ ایرانی منطبق است و همه شرایط ایجاب می کند که بدون توجه به موانع، بر مزیت های این بازار تمرکز کنیم. >

وی خاطرنشان کرد که عراقی ها قصد دارند برای جبران سال های از دست رفته تولید نفت خود را به ۱۰ میلیون بشکه در روز (از ۴ میلیون بشکه) برسانند.

به گفته حمید حسینی، دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق، ایران از ابتدای سال مالی جاری (شروع از ۳۰ اسفند) تا ۱۳ آذرماه ۹ میلیون تن کالا به ارزش ۴.۷۸ میلیارد دلار به عراق صادر کرده است.

علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات عراق به ایران طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ از ۹۶ میلیون دلار به ۴۸ میلیون دلار کاهش یافته است.

عمده صادرات ایران به کشور همسایه شامل محصولات کشاورزی، مواد غذایی و میوه هایی مانند هندوانه، گوجه فرنگی و خیار است. سایر کالاهای صادراتی ایران به عراق شامل کنسرو، رب گوجه فرنگی، مرغ، تخم مرغ، گوشت، مصالح ساختمانی (عمدتا میلگرد، کاشی و سرامیک)، فولاد و کولر تبخیری به عنوان سایر کالاهای صادراتی ایران به عراق است.

حسینی افزود که دولت عراق موافقت کرده است که یک نشست تجاری مشترک در ماه ایران از ۲۱ ژانویه برگزار کند.

کیوان کاشفی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه، ناکامی تجار ایرانی در بازار عراق در مقایسه با ترکیه را به دلیل قیمت تمام شده محصولات ایرانی و انگیزه های ضعیف صادراتی می داند.

پیش از این روز شنبه، اولین گردهمایی فعالان تجاری و صنعتی ایران و عراق در سفارت ایران در بغداد برگزار شد.

به گفته بهزاد، این اولین گردهمایی تجار و سرمایه گذاران ایرانی و عراقی در سفارت ایران در بغداد پس از اعلام رسمی خروج عراق از فصل هفتم منشور سازمان ملل بود.

در این گردهمایی که با هماهنگی شورای بازرگانی ایران در عراق برگزار شد، نمایندگان اتاق های بازرگانی استان های عراق، اتحادیه صنایع و کمیته سرمایه گذاری و تعدادی از تجار و سرمایه گذاران عراقی از شرکت های ایرانی فعال در عراق حضور داشتند.

مقامات در این گردهمایی بر گسترش روابط دوجانبه و رفع موانع تاکید کردند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.