ایران و مالزی یکپارچه تراکنش های بانکی

0

پس از مذاکرات مقامات بانک‌های مرکزی ایران و مالزی، دو کشور توافق کردند تا سیستم‌های کارت بانکی خود را یکپارچه کنند و در مورد انجام تجارت با ارزهای محلی بحث و گفتگو کردند.

بانک‌های ایرانی اکنون به تارگت ۲ متصل هستند و تجارت با اروپا در حال انجام است. به گزارش ایبنا، غلامعلی کامیاب، معاون امور ارزی بانک مرکزی ایران گفت: ایران نیز مشتاق گسترش روابط بانکی خود با بانک های مالزی است.

TARGET2 یک سیستم پرداخت بین بانکی برای پردازش بلادرنگ نقل و انتقالات برون مرزی در سراسر اتحادیه اروپا است.

یک هیئت بانکی ایرانی در کوالالامپور، پایتخت مالزی، با مدیران ارشد بانک های تجاری مالزی و مسئولان بانک مرکزی مالزی (بانک نگارا مالزی) دیدار و گفتگو کردند.

در راس هیات ایرانی کامیاب با عدنان زیلانی زاهد معاون رئیس کل بانک مرکزی مالزی دیدار و گفتگو کرد. 

معاون بانک مرکزی به تشریح وضعیت اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها پرداخت و راه های تقویت روابط تجاری دوجانبه را ارزیابی کرد.

کامیاب خاطرنشان کرد: سیاست های بانک مرکزی ایران با هدف تسهیل روابط تجاری با سایر کشورها و استفاده از ارزهای محلی برای تجارت است.

در راستای سیاست فوق الذکر، ما از علاقه بانک های مالزیایی برای افتتاح حساب در بانک های تجاری ایران به ارزهای محلی استقبال می کنیم. بانک‌های مالزی نیز در صورت موافقت طرف ایرانی می‌توانند به ارز سایر کشورها پول انتقال دهند.

عدنان زیلانی زاهد همچنین علاقه مالزی به انتقال پول به ین ژاپن و یوان چین را ابراز کرد.

در حال حاضر مالزی از ین و یوان برای تجارت و انتقال پول نقد استفاده می کند. روابط تجاری بین دو کشور در این چارچوب امیدوارکننده به نظر می رسد.         

در این هیئت نمایندگانی از بانک های ایرانی، ملی، ملت، پاسارگاد، کشاورزی و خاورمیانه نیز حضور داشتند. آنها با مقامات بانک های مالزی مانند اسلام بانک، اگزیم بانک، بانک من و CIMB دیدارهای پشت سر هم برای تقویت روابط دوجانبه داشتند.    

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.