ایران و کره جنوبی گفتگوهای اقتصادی را از سر می گیرند

0

کره جنوبی پس از یک وقفه 10 ساله، مذاکرات همکاری تجاری با ایران را از سر می گیرد تا به شرکت های داخلی خود کمک کند تا به کشور نفت خیز که اخیراً از تحریم های بین المللی رهایی یافته است، نفوذ کنند. وزارت تجارت، صنعت و نیرو روز پنجشنبه اعلام کرد.

کره تایمز گزارش داد که مقامات دولتی هر دو طرف در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی خود در تهران در 28 تا 29 فوریه شرکت خواهند کرد.

یک هیئت اقتصادی کره ای به سرپرستی وزیر صنعت جو هیونگ هوان در این نشست دو روزه در مورد ایجاد روابط تجاری جدید در شش زمینه از امور مالی گرفته تا تجارت، انرژی، ساخت و ساز، مراقبت های بهداشتی و فرهنگی گفتگو خواهد کرد.

ماه گذشته، سئول به ایالات متحده، اروپا و سایر کشورها در لغو تحریم‌ها علیه ایران در پی اعلام بازرسان بین‌المللی مبنی بر اینکه تهران به مفاد توافق تاریخی ژوئیه گذشته برای کاهش برنامه هسته‌ای خود پایبند بوده، پیوست.

کیم سانگ تائه، مدیر خاور میانه این وزارتخانه، گفت: «از طریق مذاکرات، ما به دنبال بازگرداندن کانال‌های تجاری که با ایران به حالت تعلیق درآمده‌اند و ایجاد چارچوب لازم است که می‌تواند به شرکت‌های محلی کمک کند تا معاملات تجاری در بلندمدت کسب کنند.» بخش تجارت آفریقا.

“دولت تمام تلاش خود را برای کمک به کسب و کارها برای ورود به کشور نفت خیز و انجام تجارت انجام خواهد داد.”

وزارت بازرگانی انتظار دارد طی جلسات آتی کمیسیون اقتصادی ایران و کره، دو یادداشت تفاهم امضا شود.

ما در حال برنامه ریزی برای امضای قرارداد اولیه با ایران برای ایجاد یک سیستم تجارت الکترونیکی برای استفاده دولت هستیم. این راه حل ها به ایران کمک می کند تا شبکه های تجاری ویران شده خود را با شرکای تجاری خود بازسازی کند.

او بدون توضیح بیشتر گفت: قراردادهای تجاری دیگری با ایران در تاریخ 2 مارس اعلام خواهد شد.

در همین حال، وزارت کره اعلام کرد که علاوه بر نشست بین دولتی، سئول قصد دارد یک تیم 95 نفره متشکل از مقامات دولتی و رهبران تجاری را اعزام کند. این سفر می تواند به مقامات و مشاغل محلی کمک کند تا با مشاغل ایرانی ارتباط برقرار کنند.

کاظم سلطان احمدی، وابسته سیاسی ایران در کره جنوبی روز چهارشنبه گفت: هیئتی 300 نفری از مقامات و بازرگانان این کشور آسیایی در جلسات کمیسیون اقتصادی دو کشور شرکت خواهند کرد.

در حال حاضر دو تیم کارشناسی به نمایندگی از اگزیم بانک کره (KEXIM) و شرکت بیمه تجارت کره (K-sure) برای مذاکره در مورد پیش نویس قراردادهای اعتباری در تهران هستند. Eximbank قصد دارد یک خط اعتباری 8 میلیون یورویی باز کند در حالی که K-sure قصد دارد یک خط اعتباری 5 میلیون یورویی باز کند.

همچنین، سازمان‌های برجسته کره‌ای از جمله انجمن تجارت بین‌المللی کره و آژانس توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری کره (KOTRA) آمادگی خود را برای حضور در جلسات اعلام کرده‌اند.

کره هرالد به نقل از این دیپلمات ایرانی گفت: در همین حال، پارک گئون هی، رئیس جمهور کره، در حال برنامه ریزی برای اولین سفر دولتی از این کشور در آینده نزدیک است.

به گفته وزارت امور خارجه کره، شرکت‌های کره‌ای می‌توانند از فرصت‌های سودآور در زمینه نفت و گاز طبیعی، پتروشیمی، کشتی‌رانی، کشتی‌سازی، ساخت بندر، تولید خودرو و فلزات گرانبها بهره ببرند.

قبل از تحریم‌ها، حدود 2500 شرکت کره‌ای با ایران تجارت می‌کردند و به شدت آسیب دیدند و 17 میلیارد دلار تجارت دوجانبه دوسوم کاهش یافت.

ایران یک نیروگاه خاورمیانه با 80 میلیون نفر و قلمرو وسیعی که دارای منابع طبیعی غنی از جمله گاز طبیعی، نفت و مواد معدنی مختلف است، پتانسیل توسعه زیادی در نفت و گاز، نیروگاه آبی، بزرگراه ها و جاده ها، شبکه های ارتباطی، تولید خودرو، الکترونیک دارد. به گفته کیم سونگ هو سفیر کره در ایران، کالاها، لوازم آرایشی و بهداشتی و بهداشتی.

وی با توصیه به سرمایه‌گذاران بالقوه برای ایجاد مشارکت‌های تجاری پایدار و پایدار با راه‌اندازی خطوط تولید در ایران، استفاده از زیرمجموعه‌های ایرانی در تولید، انتقال دانش و فن‌آوری‌شان، گفت: اینکه کره‌ای‌ها سخت‌کوش و قابل اعتماد هستند، در ایران کاملا شناخته شده است. سرمایه گذاری مشترک برای بازارهای سوم و تامین سرمایه در پروژه های ساختمانی.

کیم گفت، برای بهره‌مندی از حداکثر سود، شرکت‌ها باید از بخش‌های سنتی نفت، گاز طبیعی، پتروشیمی، فولاد و ساخت‌وساز فراتر رفته و وارد صنعت خدمات شوند که نیمی از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می‌دهد.

به گفته حسن طاهریان سفیر ایران در کره جنوبی که خیابان تهران در سئول و خیابان سئول در تهران را به عنوان شاهد ذکر کرد، تهران و سئول در سال 1962 روابط دیپلماتیک برقرار کردند و در طول سال ها، “یک رابطه نسبتا دوستانه و قوی” ایجاد کردند.

سئول تعهد خود را برای حمایت از شرکت هایی که وارد ایران می شوند به عنوان بخشی از دیپلماسی کلیدی اقتصادی خود ابراز کرده است. در اواخر ژانویه، دومین نشست کارگروه با حضور وزارتخانه‌های مختلف در سئول برگزار شد تا درباره تقویت سفرهای سطح بالا، روابط ایران با کشورهای همسایه، مسائل پولی در تجارت و سرمایه‌گذاری، حمایت مالی از شرکت‌های کره‌ای، پروژه‌های زیرساختی بالقوه و تقویت همکاری‌ها در کشتیرانی بحث و تبادل نظر شود. و مراقبت های بهداشتی.

وزیر بهداشت کره جنوبی، چونگ چین-یوب، در یک سخنرانی اشاره کرد که 20000 کارگر کره ای در پروژه های ساختمانی در ایران در دهه 1970 شرکت کرده اند و پایه ای محکم برای روابط دوجانبه گذاشته اند.

یوب اضافه کرد که توافق بر سر یک یادداشت تفاهم برای شروع ساخت بیمارستان عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و انتقال تخصص کره جنوبی در حال تکمیل است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.