ایران Auto Market H1 2017: تولید بالاتر ، فروش

0

در شش ماهه اول سال مالی جاری که از اسفند آغاز شد، صنایع خودروسازی ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش فروش داشته است.

طبق آخرین آماری که توسط سازمان امنیت و مبادله منتشر شده است ، خودروسازان اصلی داخلی ۶۰۳.۰۹۶ وسیله نقلیه را در دوره ای که ۱۷۳ تریلیون ریال (۴.۳ میلیارد دلار) به فروش می رساند ، فروخته اند.

در طی شش ماه ، صنعت خودرو شاهد رشد ۱۷.۹ ٪ Y/Y در تولید بود – ۶۸۴.۳۰۰ اتومبیل ، کامیون و وسایل نقلیه ابزار تولید شد.

داده های منتشر شده توسط وزارت صنایع نشان می دهد که تولید وسایل نقلیه مسافر ، طبق معمول ، با ۶۴۳،۳۲۱ اتومبیل تولید شده بر این بخش مسلط شده است.

علاوه بر این ، در حالی که تولید ون با ۱۶۱ ٪ Y/Y به ۳۵۰ واحد رسید ، خروجی کامیون های وانت به شدت از ۳۹۳۰۶ سال گذشته به ۳۲۶۰۵ سقوط کرد – پایین ۱۷ ٪ Yoy.

تولید اتوبوس و مینی بوس نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته و به ۱۳۱۷ دستگاه رسیده است.

 IKCO

ایران Khodro با سهم ۴۹.۹ ٪ از Markeat داخلی ، در طی شش ماه ۳۲۱،۰۶۹ اتومبیل تولید کرد – ۱۵.۸ ٪ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل.

فروش این شرکت با افزایش ۵ درصدی به ۳۰۳۷۳۵ دستگاه رسید و ۹۵ تریلیون ریال (۲.۴ میلیارد دلار) تولید کرد.

مدل‌های پژو تولید محلی منجر به تولید و فروش IKCO شدند. این شرکت پژو ۴۰۵، ۲۰۶ و ۲۰۰۸ را تحت لیسانس غول خودروسازی فرانسوی تولید می کند.

داده ها می گوید ۲۰۵۵۰۹ دستگاه خودروی پژو توسط IKCO تولید و ۱۹۷۵۳۹ دستگاه به قیمت کل ۵۸.۹ تریلیون ریال (۱.۴ میلیارد دلار) فروخته شد.

پس از پژو، سمند طراحی داخلی بیشترین سهم را در فروش IKCO با ۴۸۳۳۹ دستگاه به قیمت ۱۲.۹ تریلیون ریال (۳۲۷ میلیون دلار) داشت.

لوگان رنو ، که از نظر محلی به عنوان Tondar 90 شناخته می شود ، همچنین در تولید و فروش IKCO با ۲۳۴۵۲ واحد تولید شده سهم قابل توجهی دارد و ۲۱.۵۷۶ با ارزش کل ۷.۶ تریلیون ریال (۱۹۲ میلیون دلار) فروخته می شود.

شرکت تابعه شرکت ایران خمرو دیزل ، که مسئولیت تولید وسایل نقلیه ابزار و کامیون های وانت را بر عهده دارد ، ۴،۶۷۶ واحد تولید کرده و ۳،۷۹۶ تولید ۱.۵ تریلیون ریال (۳۹ میلیون دلار) را فروخته است.

 SAIPA

گروه سایپا (از جمله سایپا ، پارس خودرو و سایپا کاشان) با ۴۳.۶ ٪ سهم این صنعت در طی دوره شش ماهه ۲۶۲.۹۷۷ وسیله نقلیه تولید کردند-۲۲.۲ ٪ y/y.

دومین شرکت خودروسازی کشور ۱۹۵۱۳۰ دستگاه خودرو با درآمد ۴۷.۷ تریلیون ریال (۱.۲ میلیارد دلار) فروخت که ۱۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

پراید ارزان قیمت آن همچنان با سهم ۵۸ درصدی – ۱۱۴۴۲۳ دستگاه فروخته شده و ۱۹.۹ تریلیون ریال (۵۰۵ میلیون دلار) در جدول فروش پیشتاز است. پراید ارزان ترین خودروی موجود در ایران است و به دلیل کیفیت پایین تقریبا همیشه مورد انتقاد قرار می گیرد.

اولین مدل های پراید در سال ۹۳ از خطوط مونتاژ سایپا خارج شد اما این خودرو هرگز نتوانسته استانداردهای قابل قبولی را رعایت کند. فروش و تولید آن هیچ تغییر قابل توجهی مشاهده نکرده است ، برخلاف ادعاهای مقامات شرکت مبنی بر اینکه SAIPA سهم پراید را در بازده کلی کاهش می دهد.

سایپا همچنین چندین مدل را با همکاری خودروسازان چینی برلیانس و چانگان تولید می کند. این مدل‌ها سهم ناچیزی ۴ درصدی در فروش این شرکت دارند و ۴ تریلیون ریال (۱۰۳ میلیون دلار) تولید می‌کنند.

شرکت تابعه سایپا دیزل ، که وسایل نقلیه و وانت های سنگین تولید می کند ، ۱،۳۰۴ واحد را به فروش می رساند ۲.۵ تریلیون ریال (۶۵ میلیون دلار).

 پارس خودرو

سومین خودروساز بزرگ پارس خودرو ۱۷.۶ درصد از کل خودروهای تولید شده را به خود اختصاص داده و ۱۰۶۴۷۰ دستگاه خودرو در طول دوره نیم ساله تولید کرده است.

پارس خودرو با تولید جوراب اتومبیل که قبلاً توسط IKCO و SAIPA ساخته شده بود ، در این دوره ۱۰۰۴۳۵ وسیله نقلیه را به فروش رساند و ۲۶ تریلیون ریال (۶۶۵ میلیون دلار) تولید کرد.

پارس خودرو دو مدل رنو تولید می کند که با ۴۴ درصد سهم بر فروش این شرکت مسلط هستند. پارس خودرو با فروش رنو لوگان و ساندرو ۱۷.۳ تریلیون ریال (۴۴۰ میلیون دلار) درآمد کسب کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.