ایرباس برای ۱۰۰ هواپیما معامله می کند

0

ایرباس اروپا روز پنجشنبه قرارداد محکمی را برای فروش ۱۰۰ جت به ایران ایر امضا کرد که بازگشت غول های هواپیمای غربی را تکمیل کرد و راه را برای آغاز تحویل در ماه آینده، یک سال پس از تحریم ها، هموار کرد. ایران برداشته شد.

این قرارداد هفته‌ها بین مقر ایرباس در تولوز، فرانسه و تهران به طول انجامید که به دلیل کمبود مشاوره حقوقی متخصص پیچیده شد زیرا ایران بزرگترین قراردادهای تجاری خود را با غرب از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ خود تکمیل می‌کند.

ایرباس با تایید جزئیاتی که اولین بار توسط رویترز گزارش شد، گفت که تقریبا نیمی از جت ها برای مسیرهای کوتاه تا متوسط ​​خواهند بود و تحویل آنها اوایل سال آینده آغاز خواهد شد.

این قرارداد شامل ۴۶ دستگاه از خانواده A320 با بدنه باریک است که شامل مدل A321، ۳۸ A330 دوربرد و ۱۶ دستگاه از جدیدترین مدل دوربرد اروپا، A350 است.

ارزش چنین معامله‌ای ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار در فهرست قیمت‌ها، بسته به انواع پروازها، خواهد بود، اما انتظار می‌رود ایران تخفیف‌های زیادی را از تولیدکنندگان خارجی دریافت کند زیرا تمدید هوانوردی آن همزمان با کاهش تقاضا در جاهای دیگر است.

پیشتر به نقل از رئیس ایران ایر گفته شده بود که ارزش این قرارداد از ۱۰ میلیارد دلار بیشتر نخواهد شد.

انتظار می‌رود که پس از آن قراردادی رسمی برای خرید هواپیماهای توربوپراپ از ATR که نصف مالکیت ایرباس است، انجام شود.

به گفته کارشناسان هوانوردی، این پیشرفت چند روز پس از امضای قرارداد ۱۷ میلیارد دلاری ایران با بوئینگ برای ۸۰ جت صورت می‌گیرد و انتظار می‌رود تلاش‌های این شرکت آمریکایی برای متقاعد کردن دولت آینده آمریکا برای ادامه تجارت انجام شود.

اولین جت، یک ایرباس A321 که قبلاً با رنگ های ایران ایر رنگ آمیزی شده است، ممکن است قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در ۲۰ ژانویه، دونالد ترامپ، که با توافق بین المللی برای لغو تحریم ها در ازای محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران مخالفت کرده است، وارد شود.

یک منبع هوانوردی که از نزدیک مذاکرات را دنبال می‌کرد، گفت: «وقتی هواپیماهای ایرباس و ATR وارد ایران می‌شوند، بوئینگ به آن اشاره می‌کند تا استدلال کند که باید قرارداد خود را اجرا کند».

بوئینگ از اظهار نظر خودداری کرد.

> حرکت سریع

با وجود رقابت‌ها، قراردادهای ایرباس و بوئینگ با ایران به‌طور غیرمعمولی در هم تنیده شده‌اند، زیرا هر کدام به ادامه مجوزهای ایالات متحده برای فروش هواپیماهای ساخته شده با قطعات آمریکایی بستگی دارد.

یک منبع دیگر گفت: “همه علاقه مند به حرکت سریع هستند. دولت ایران می خواهد نتایج توافق هسته ای را نشان دهد؛ ایرباس می خواهد تحویل تحویل داده شود و بوئینگ اهرمی را می خواهد که می تواند از تحویل اروپا به ایران به دست آورد.”

به گزارش رویترز، توانایی نوسازی ناوگان سالخورده و حادثه خیز ایران به طور گسترده به عنوان آزمونی برای سیاست های عملگرایانه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه تلقی می شود.

ایرباس گفت که این معامله منوط به مجوز صادرات خزانه داری ایالات متحده است که در سپتامبر و نوامبر ۲۰۱۶ اعطا شده است.

منتقدان جمهوری‌خواه توافق هسته‌ای از ترامپ می‌خواهند که قراردادهای هواپیما را مسدود کند و با رأی دادن به تشدید محدودیت‌ها در استفاده از سیستم مالی ایالات متحده، به دنبال آن بوده‌اند که مانع از آن شوند.

انتظار می‌رود که ایرباس به جای دلارهای معمول، به یورو پرداخت شود و احتمالاً برای چند جت اول بودجه خود را تامین می‌کند، که به فشارهای نقدی ناشی از جهش مالی مشتریان برای ترکیه در سال جاری می‌افزاید.

Fabrice Bregier، رئیس هواپیماسازی، این قرارداد را “اولین گام مهم” در نوسازی هوانوردی ایران خواند و افزود که شامل آموزش، عملیات فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی است.

با این حال، هر دو طرف تأیید کردند که ایرباس A380 از فهرست موقتی که برای اولین بار در ژانویه توافق شده بود، خارج شده است.

رویترز برای اولین بار در ژوئن گزارش داد که پیشنهاد اولیه برای ۱۲ هواپیمای A380 که به عنوان نمادی از عزم ایران برای رسیدن به رقبای خلیج فارس و ضربه ای به بازوی ایرباس در تلاش برای فروش بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان تلقی می شد، توسط مخالفان داخلی تهدید شد. در ایران.

تأخیرهای نظارتی ایالات متحده باعث کاهش بیشتر سفارش توسط شش هواپیما شد و کل سفارش را از ۱۱۸ جت به ۱۰۰ فروند کاهش داد.

> آزمونی برای سیاست ترامپ

وال استریت ژورنال نوشت: ایرباس در تکمیل قرارداد هواپیماهای چند میلیارد دلاری با ایران ایر از بوئینگ پیروی کرد و آزمایش بزرگ دیگری را برای چگونگی واکنش دولت ترامپ به سرعت باز شدن اقتصادی غرب با جمهوری اسلامی ایجاد کرد.

>

این دو قرارداد بسیار ارزشمندترین قراردادهای تجاری بین شرکت های غربی و ایران از زمان تکمیل توافق هسته ای بین ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی و تهران هستند. در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، جامعه بین‌المللی با لغو بسیاری از تحریم‌هایی که سال‌ها ایران را از نظر اقتصادی منزوی کرده است، موافقت کرد.

از آن زمان، بسیاری از شرکت‌های غربی برای ارزیابی فرصت‌ها تلاش کرده‌اند و تعداد کمی نیز تعهدات ملموسی را با همتایان ایرانی در صنایع، از جمله انرژی و خودروسازی، انجام داده‌اند. هوانوردی تجاری یک اولویت ویژه برای ایران بوده است، زیرا در تلاش برای نوسازی ناوگان قدیمی خود از جت‌های عمدتا بوئینگ، خریداری شده قبل از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹، تلاش کرده است.

عدم اطمینان در مورد سرنوشت بسیاری از این حملات تجاری در ایران از زمان انتخاب ترامپ افزایش یافته است. ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی گفت که با توافق هسته ای ایران مخالف است. منتقدان در کنگره ایالات متحده گفته اند که آنها سعی خواهند کرد به ویژه از قرارداد بوئینگ خلاص شوند.

ترامپ به طور علنی درباره قرارداد بوئینگ با ایران سنجیده نشده است و او و تیمش از زمان انتخابات تاکنون موضع خود را در مورد توافق هسته ای با ایران توضیح نداده اند.

اگرچه ایرباس یک شرکت اروپایی است، اما در برابر هرگونه تغییر بزرگ در سیاست آمریکا در قبال ایران آسیب پذیر است. ایرباس برای فروش به تاییدیه خاص ایالات متحده نیاز دارد زیرا جت های آن شامل بسیاری از قطعات و فناوری آمریکایی است که تحت کنترل صادرات آمریکا قرار دارند. این تاییدیه را از دفتر کنترل دارایی های خارجی ایالات متحده در اوایل سال جاری دریافت کرد.

ایالات متحده دارای اهرم های دیگری است که می تواند تکمیل تراکنش ایرباس را دشوارتر کند – به عنوان مثال، منع هر گونه تامین مالی یا پرداخت از طریق موسساتی که به سیستم بانکی آمریکا دسترسی دارند.

فرهاد پرورش، رئیس ایران ایر، می‌گوید ایرباس «احتمالاً» هزینه برخی از اولین هواپیماهایی که تحویل داده می‌شوند را تامین خواهد کرد.

ایرباس جزئیات مالی را فاش نکرد. ایران قبلاً گفته بود که بخشی از سفارشات دو هواپیما را در داخل تامین مالی خواهد کرد و مابقی به تامین مالی خارجی متکی است.

همچنین انتظار می رود ایرباس هواپیماهای خود را بسیار سریعتر از بوئینگ به ایران ایر تحویل دهد. این امر می تواند قرارداد ایرباس را به عنوان یک آزمون تورنسل زودتر از بوئینگ برای نحوه پاسخ ترامپ قرار دهد.

پرورش می گوید انتظار داشت تا ماه مارس سه تا چهار هواپیمای ایرباس داشته باشد. یکی از افراد آشنا به این وضعیت گفت که حداقل یک هواپیما می تواند قبل از مراسم تحلیف ترامپ در ۲۰ ژانویه وارد شود.

بوئینگ در اعلام قرارداد خود در اوایل ماه جاری گفت رزرو فروش ایران ایر در دفتر سفارش رسمی خود همچنان مشمول “احتیاطات” است. این احتیاط در معاملات مربوط به خطوط هوایی دولتی رایج است. افرادی که با فرآیند فروش آشنا هستند، می‌گویند که آنها می‌توانند شامل چراغ سبز نهایی دولت‌ها باشند و اغلب به ترتیبات مالی بالقوه مرتبط هستند.

روز پنجشنبه، بوئینگ در به روز رسانی دفتر سفارش هفتگی خود گفت که هنوز سفارش ایران خود را در این آمار لحاظ نکرده است.

مقامات ایرانی در اوایل این هفته گفتند که در صورت دخالت واشنگتن در این دستور، به دنبال بازپرداخت با سود هر پولی هستند که برای جت های بوئینگ پرداخت کرده اند.

برای بوئینگ و ایرباس، خریدهای ایرانی کمک بزرگی است. پس از سالها ثبت سفارشات توسط خطوط هوایی برای جدیدترین هواپیماها، اشتهای جهانی کاهش یافته است. ایرباس تنها ۴۱۰ سفارش خالص در ۱۱ ماهه اول سال رزرو کرد، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰۷ سفارش داشت.

سفارشات هواپیمای ۴۶۸ بوئینگ تا ۱۳ دسامبر نیز مطابق با آمار سال گذشته است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.