ایرلند با شرایط نامطلوب بازدارنده شد

0

با وجود دسترسی ایرلند به بازار گوشت گاو ایران از سال ۲۰۱۳، وزیر کشاورزی ایرلند مایکل کرید گفته است که صادرات گوشت گاو به دلیل شرایط نامساعد تجاری فعلی صورت نگرفته است.

به گزارش پرتال خبری کشاورزی ایرلند AgriLand، Creed افزود که بازار ایران برای واردات گوشت گاو و گوسفند از ایرلند باز است، زیرا گواهی سلامت دامپزشکی برای هر دو کالا پذیرفته شده است.

او گفت: «توافقنامه در مورد گواهی گوشت گاو به سال ۲۰۱۳ بازمی‌گردد، در حالی که گواهی گوشت گوسفند در اوایل سال ۲۰۱۶ و پس از مأموریت تجاری در ایران، که توسط اداره من و برد بیا رهبری می‌شد، موافقت شد.

Bord Bia که نهاد توسعه تجارت ایرلند است که فروش محصولات غذایی و باغبانی ایرلند را در خارج از کشور ترویج می کند، در پایان آوریل سال جاری ماموریت تجاری را با ۱۷ تولید کننده مواد غذایی ایرلندی آغاز کرد تا پتانسیل های بازار ایران را بررسی کند.

این سفر با هدف افزایش سهم ایرلند در بازار مواد غذایی ایران پس از لغو تحریم های بین المللی در ژانویه انجام شد.

صنایع غذایی ایران علاقه عمیقی به طیف کامل محصولات لبنی ایرلند نشان داد و در حالی که لغو تحریم‌ها هنوز همه موانع تجارت را برطرف نکرده است، ارائه صریح و آموزنده در سمینار توسط کارشناسان حقوقی و مالی ایرانی تضمین می‌کند که … آیدان کوتر، مدیرعامل برد بیا، پس از این بازدید خاطرنشان کرد: فرصت‌های تجاری با رشد اقتصاد، و کاهش تحریم‌ها چند برابر خواهد شد.

نمایندگان ایرلندی، از جمله کرید، با مقامات ارشد وزارت کشاورزی ایران دیدار کردند تا درباره فرصت‌های تجاری گوشت گاو، گوشت گوسفند و لبنیات ایرلندی به‌ویژه گفتگو کنند.

ایران با حدود ۸۰ میلیون مصرف کننده پس از مصر دومین بازار مصرف کننده در خاورمیانه و شمال آفریقا است. انتظار می‌رود رشد اقتصادی در آنجا به دنبال کاهش اخیر تحریم‌های اقتصادی تشدید شود و بنابراین می‌تواند به طور بالقوه مقصد مهمی برای گوشت گاو و گوسفند ایرلندی در آینده باشد.

او خاطرنشان کرد که بخش او به طور مداوم در همکاری نزدیک با صنعت، Bord Bia و وزارت امور خارجه و تجارت برای دستیابی به بازارهای کشورهای ثالث برای گوشت ایرلندی کار می کند.

اهمیت دسترسی به بازار توسط Food Wise 2025 [استراتژی ملی غذای ایرلند] به رسمیت شناخته شده است و نتایج رفراندوم بریتانیا در مورد برگزیت انگیزه بیشتری به آن داده است. مهم است که تا حد امکان بازارهای جایگزین در دسترس صادرکنندگان خود داشته باشیم.

بر اساس گزارش برد بیا، صادرات غذا و نوشیدنی ایرلند به ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳.۶ میلیون یورو بوده که عمدتاً شامل آبمیوه، کره و غذاهای آماده بوده است.

در حالی که صادرات محصولات لبنی از جمله شیر خشک در گذشته قابل توجه بود، در سال های اخیر آسیب دیده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.