ایمنی ساختمان به دلیل واردات غیر استاندارد تیرچه به خطر افتاده است

0

رئیس اتحادیه ملی آهن و فولاد گفت: تیرآهن های وارداتی غیراستاندارد ایمنی بیش از ۶۰ درصد ساختمان های ساخته شده در ایران را به خطر انداخته است.

به گزارش فولاد نیوز، محمد آزاد همچنین گفت: برخی از تجار از عدم آگاهی مصرف کنندگان از جزئیات فنی سوء استفاده می کنند و به جای تیرآهن سنگین به آنها سبک می فروشند.

واردکنندگان در واقع از تفاوت استاندارد فولاد ایران و خارجی سوء استفاده می کنند.

به گفته آزاد، بر اساس استاندارد ایران، وزن هر تیرآهن W14 بین ۱۵۰ تا ۱۵۵ کیلوگرم است، در حالی که بیشتر تیرآهن‌های وارداتی W14 حداقل ۲۵ کیلوگرم سبک‌تر هستند.

استاندارد پایین تر از تیرآهن ها باعث می شود که مقاومت بسیار کمتری در برابر زلزله داشته باشند و به نظر می رسد اکثر ساختمان هایی که در زلزله یکشنبه در استان کرمانشاه فروریختند، از تیرآهن های کم کیفیت به عنوان بخشی از طرح مسکن مهر استفاده کردند. در سال ۲۰۰۷ توسط دولت سابق، واحدهای مسکونی برای دو میلیون نفر از افراد کم درآمد از طریق زمین رایگان و اعتبار ارزان ارائه شد.

گزارش ها نشان می دهد که بیش از ۳۰۰۰۰ خانه در این منطقه آسیب دیده و حداقل دو روستا به طور کامل ویران شده است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری روستاها و شهرهای منطقه کوهستانی کرمانشاه هم مرز با عراق را لرزاند. ۱۴ استان ایران زمین لرزه را احساس کردند. صدها نفر کشته و هزاران نفر دیگر زخمی شدند.

ایران با خطوط گسل اصلی متلاشی شده است و در سال های اخیر متحمل چندین زلزله ویرانگر شده است که نیاز به بهبود استانداردهای مصالح و خانه سازی را برجسته می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.