ایمیدرو در رکورد ۴ ساله رکورد ارائه می دهد

0

مهدی کرباسیان به عنوان رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در چند سال گذشته چهره صنعت معدن ایران بوده است.

او بزرگترین شرکت هلدینگ معدنی دولتی کشور را اداره می کند که در خط مقدم تحولات صنایع معدنی پس از لغو تحریم های اعمال شده علیه ایران به دلیل برنامه انرژی هسته ای این کشور بوده است. ایمیدرو برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد و دستور کار دولتی را برای توسعه بخش معدن ایران به منظور یافتن جایگزین قابل اعتمادی برای درآمدهای نفتی پیش برد.

با این حال کرباسیان این روزها روزهای شلوغی را سپری می کند. با توجه به اینکه سال مالی جدید (اسفند ۱۳۹۵-۱۳۹۵) به تازگی آغاز شده و حدود یک ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، رئیس ایمیدرو اخیراً در مصاحبه ها و گزارش های متعددی در رسانه های داخلی حضور یافته و به شرح کارنامه ایمیدرو در طول چهار سال اخیر خود پرداخته است. در دفتر بوده است.

او پروژه‌های معدنی متعددی را که از زمان روی کار آمدن دولت فعلی در آگوست ۲۰۱۳ نهایی شده‌اند، مشخص کرده است.

به گفته کرباسیان، ایران پانزدهمین کشور غنی از مواد معدنی جهان است که بیش از ۷ درصد از ذخایر معدنی جهان به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار را در اختیار دارد. او معتقد است که اکتشافات بیشتر می تواند این کشور را در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دهد.

ایمیدرو با گسترش چشمگیر خود در بخش معدن ایران، حامی تقریباً تمامی برنامه های توسعه معدنی است که در سال های اخیر در ایران انجام شده است.

اکثر شرکت‌های بزرگ معدنی کشور در واقع زیرمجموعه‌های ایمیدرو هستند. از مهم ترین نام ها می توان به شرکت تولید و تامین مواد معدنی ایران، شرکت ملی فولاد ایران، گروه اسکوتک، شرکت احدث صنعت، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت زغال سنگ البرز مرکزی، شرکت طلای زرشوران، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اشاره کرد. ، شرکت بیمه معدنی ایران، شرکت آلومینیوم جنوب، IRASCO S.R.L و شرکت مهندسی بین المللی ایران.

 پروژه های ناتمام

کرباسیان در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: ایمیدرو وضعیت خوبی نداشت

زمانی که دولت روحانی روی کار آمد، کل سرمایه ایمیدرو حدود ۶۰۰ میلیارد ریال (۱۵.۷۸ میلیون دلار) بود، زیرا دارایی های این سازمان به ارزش ۲۱۰ تریلیون ریال (۵.۵۲ میلیارد دلار) اخیراً برای تسویه بدهی خصوصی شده است. حدود ۷۰ پروژه معدنی ناتمام به ارزش ۲۴ تریلیون ریال (۶.۳۱ میلیارد دلار) نیز در حال انجام است.

نمونه بارز این بارهای ناتمام، هفت پروژه فولاد استانی است که کرباسیان آن را «داستانی غم انگیز» توصیف کرده است.

قدمت این پروژه ها به سال ۱۳۸۵ برمی گردد که دولت قبلی به رهبری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، تصمیم به اجرای هشت پروژه فولادی در استان های چهارمحال بختیاری، فارس، خوزستان، یزد، کرمان، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی گرفت. اما تنها یکی از پروژه ها توسط بخش خصوصی تصاحب شد و بقیه به دلیل موقعیت نامناسب و وضعیت نامطلوب مورد استقبال قرار نگرفتند.

از این رو ایمیدرو ۶۵ درصد از سهام پروژه ها را در اختیار گرفت و وظیفه جذب سرمایه گذاری مورد نیاز را بر عهده گرفت.

وی گفت: اکنون با استفاده از روش‌های مختلف مانند مشارکت با بخش خصوصی، فروش دارایی یا استقراض، پروژه‌ها یا در حال ساخت هستند یا در حال حاضر عملیاتی شده‌اند.

مجتمع فولاد سفید دشت واقع در جنوب غربی استان چهارمحال بختیاری مهرماه به بهره برداری رسید. کارخانه فولاد میانه آذربایجان شرقی و کارخانه فولاد نی ریز استان فارس نیز از اوایل اسفند ماه تولید خود را آغاز کردند.

بر اساس گزارش ایمیدرو، این هفت کارخانه سالانه حداقل ۶ میلیون تن به تولید فولاد خام ایران می افزایند و ۷۰۰۰ شغل مستقیم و ۳۵۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد می کنند.

به گفته کرباسیان، از دیگر پروژه های معدنی در دستور کار ایمیدرو، شش کارخانه فرآوری مواد معدنی در حال ساخت در منطقه معدنی سنگان استان خراسان رضوی با ظرفیت مجموع تولید سالانه ۱۷.۵ میلیون تن و ۱۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و گندله است.

دو کارخانه گندله با ظرفیت تولید ۵ و ۲.۵ میلیون تن در سال قرار است ماه آینده به همراه یک کارخانه کنسانتره با ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن تولید را آغاز کنند.

همچنین کارخانه رنگدانه تیتانیوم با ظرفیت تولید ۵۰۰۰۰ تن در سال در آبان ماه در شهر کهنوج استان کرمان راه اندازی شد.

او گفت: «این کارخانه ۳۰ سال در بحبوحه عدم دسترسی به فناوری های تولید مدرن و سرمایه گذاری کافی در حال ساخت بود.

رئیس ایمیدرو افزود: قرار است ۲۴ پروژه معدنی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار در نیمه اول سال مالی جاری (۲۱ مارس تا ۲۲ سپتامبر) نهایی شود.

 سرمایه گذاران خارجی و اکتشافات

زمانی که ما برای اولین بار مسئولیت ایمیدرو را بر عهده گرفتیم، شرکت‌های برجسته معدنی خارجی احتمالاً نمی‌توانستند با ایران وارد تجارت شوند. در واقع ما حتی نمی‌توانستیم قبل از توافق هسته‌ای با آنها تماس بگیریم، زیرا آنها یا ایمیل‌های ما را نادیده می‌گیرند یا از طریق واسطه‌ها تعامل می‌کنند.

تحریم‌ها در ژانویه ۲۰۱۶ پس از امضای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال قبل، لغو شدند.

در دوران پس از تحریم، شرکت هایی از استرالیا، نروژ، آلمان، ایتالیا، اتریش، ژاپن و کره جنوبی همکاری خود را با ایران در طیف وسیعی از بخش ها از جمله فولاد، سنگ آهن و محیط زیست آغاز کرده اند.

به گفته کرباسیان، بیش از ۳۵۰ میلیون تن سنگ آهن، ۴۵۰ میلیون تن زغال‌سنگ و ۵۰ تن ذخایر طلا در قالب طرح‌های اکتشاف معدنی ایمیدرو که در سال ۱۳۹۲ برای اکتشاف بیش از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور در یک دوره آغاز شد، کشف شده است. سه سال.

سایر اکتشافات در این دوره شامل ذخایر وسیع مس، آنتیموان، روی و سرب، کرومیت، تیتانیوم، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات و بوکسیت است.

ایمیدرو بخشی از پروژه اکتشاف را با همکاری شرکت های معدنی آلمان و کانادا انجام داد.

لغو تحریم های هسته ای علیه ایران، بخش معدن داخلی را قادر به جذب سرمایه گذاری خارجی و فناوری های مدرن اکتشاف و بهره برداری کرد.

شرکت‌های خارجی با استفاده از فناوری ماهواره‌ای، ذخایری را که تا عمق ۱۰۰۰۰ متری زیر زمین قرار داشتند، با موفقیت کاوش کردند. کرباسیان گفت: این در حالی است که عملیات ایران پیش از این تنها موفق به رسیدن به عمق ۵۰۰ متری شده بود.

این مقام می‌گوید اکتشافات همچنان ادامه دارد و تا اوایل سال ۲۰۱۸ “خبرهای خوب” زیادی برای صنعت معدن وجود خواهد داشت.

ایران دارای منابع زیرزمینی فراوانی است، از جمله معادن در سطح جهانی که دارای مواد معدنی مختلف از سنگ آهن گرفته تا فلزات کمیاب مانند طلا و فیروزه است.

ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی با بیش از ۳۷ میلیارد تن ذخایر اثبات شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه از جمله ذخایر بزرگ زغال سنگ، سنگ آهن، مس، سرب، روی، کروم، اورانیوم و طلا است.

طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، ایران دارای بزرگترین ذخایر روی، نهمین مس، دوازدهمین سنگ آهن و دهمین ذخایر اورانیوم در جهان است.

افزایش ظرفیت تولید مواد معدنی

ظرفیت تولید صنعت معدن ایران برای محصولات کلیدی مانند کنسانتره سنگ آهن، گندله، آهن احیا شده مستقیم و کاتد مس از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ تقریباً دو برابر شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری شاتا وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت تولید کاتد مس با ۴۵.۸ درصد افزایش از ۲۵۴۰۰۰ تن در سال به ۴۶۹۰۰۰ تن در این مدت رسیده است.

ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن با افزایش ۳۷ درصدی از ۲۸ میلیون تن به ۴۴.۵ میلیون تن افزایش یافت. ظرفیت گندله سازی نیز با رشد ۳۷.۶ درصدی به ۳۴.۵ میلیون تن در سال رسید. ظرفیت تولید آهن با کاهش مستقیم ۳۲.۴ درصدی به ۲۷.۷ میلیون تن در سال افزایش یافت.

ظرفیت تولید فولاد خام ۲۴.۱ درصد افزایش یافت و به ۳۱ میلیون تن رسید در حالی که ظرفیت تولید محصولات فولادی ۲۰.۵ درصد رشد کرد و به ۳۹ میلیون تن رسید.

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۶ به ۱۷.۸۹ میلیون تن رسید.

این کشور در نظر دارد طبق برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۰۰۵-۲۰۰۵) که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام و ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن صادرات در سال را در موعد مقرر پیش بینی می کند، تبدیل به ششمین تولید کننده بزرگ فولاد جهان شود. .

رسیدن به هدف ۵۵ میلیون تنی مستلزم افزایش ظرفیت تولید DRI به ۵۳ میلیون تن، گندله به ۸۰ میلیون تن و سنگ آهن به ۸۷ میلیون تن در سال است.

به گزارش فولادنیوز، توسعه ظرفیت این سه کالا نیازمند ۲.۴ میلیارد دلار، ۱.۸۷ میلیارد دلار و ۱.۳۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که ۵۲.۵ درصد، ۳۰ درصد و تقریباً ۱۰۰ درصد آن تاکنون جذب شده است.

سایر بخش های معدنی، مانند صنعت آلومینیوم، رشد قابل توجهی در تولید در چهار سال مورد بررسی نداشتند.

به گزارش شاتا، هدف اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص این محصولات جلوگیری از هرگونه رکود تولید بوده است که با موفقیت محقق شده است.

با این وجود، به غیر از صنعت فولاد و بخش های پایین دستی آن، که مسلماً تمرکز اصلی دولت در بخش معدن بوده است، سایر شرکت های معدنی همچنان با رکود و کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند.

به گفته مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، راه پیش رو جذب سرمایه گذار خارجی است. بخش معدن ایران به نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

حدود ۳۰ میلیارد دلار از این رقم باید در صنعت فولاد سرمایه‌گذاری شود و بقیه در مس، آلومینیوم و سایر بخش‌ها.

از زمانی که تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای این کشور در اوایل سال ۲۰۱۶ برداشته شد، شرکت های مختلف اروپایی و آسیایی وارد بخش معدن ایران شده اند.

با این حال، محدودیت‌های مستمر ایالات متحده در تجارت با ایران و در نتیجه مانع تراکنش‌های بانکی، روند سرمایه‌گذاری در ایران را بسیار کند و پیچیده کرده است، به همین دلیل بسیاری از بخش‌ها برای اجرای طرح‌های توسعه در تنگنا هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.