این کشور بزرگترین مشتری زعفران ایرانی است

0

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی از آخرین وضعیت صادرات زعفران خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه بیش از ۸۱ هزار و ۵۲۱ کیلوگرم انواع زعفران به ارزش ۸۷ میلیون و ۹۹۰ هزار دلار به ۴۷ کشور صادر شده که متوسط ارزش صادراتی این محصول به هزار و ۸۰ دلار رسیده است.

وی افزود: مقصد اول صادرات زعفران ایران، در این مدت پنج ماهه کشور چین با خرید ۲۸ هزار و ۴۴۷ کیلوگرم به ارزش ۳۳ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۶۹۱ دلار  بود.

سخنگوی سابق گمرک در خصوص سایر مقاصد صادراتی طلای سرخ ایران نیز گفت: امارات با خرید ۱۹ هزار و ۱۱۶ کیلوگرم زعفران به ارزش ۲۱میلیون و ۳۳ هزار دلار ، اسپانیا با ۱۵ هزار و ۵۱۳ کیلوگرم به ارزش ۱۵ میلیون و ۹۲۵ هزار دلار، قطر با هفت هزار و ۱۲۳ کیلوگرم به ارزش ۷.۱ میلیون دلار و افغانستان با پنج هزار و ۵۸۳ کیلوگرم خرید زعفران به ارزش پنج  میلیون و ۳۴۸ هزار دلار ، مقاصد دوم تا پنجم صادرات زعفران ایران در. پنج ماه نخست امسال بودند.

لطیفی افزود: ایتالیا با خرید دو هزار و ۳۰۴ کیلوگرم به ارزش یک میلیون و ۷۹۱هزاردلار، عمان یک هزار ۸۲ کیلوگرم به ارزش یک میلیون و ۴۷۳ هزار دلار، فرانسه۹۰۷ کیلوگرم به ارزش  ۹۱۷ هزار دلار ، هند۶۹۶ کیلوگرم به ارزش  ۷۱۵ هزار دلار،کویت با ۶۲۹ کیلوگرم به ارزش ۶۴۳ هزار دلار  مقاصد ششم تا دهم صادرات زعفران ایرانی از ابتدای فروردین تا پایان مرداد ماه امسال بودند.

سرپرست اداره کل دفتر مطالعه، پایش و تجارت خارجی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تصریح کرد: در خصوص سایر مقاصد صادراتی زعفران در پنج ماه نخست امسال اضافه کرد: آلمان، هلند، انگلستان ، بلژیک، کانادا،بحرین، هنگ کنگ، استرالیا ، تایوان، سوئد، ترکیه،  مالزی، سوئیس، روسیه، قزاقستان، ویتنام، موریس، سنگاپور، تایلند، نروژ، رومانی، ژاپن، بنگلادش، اتریش، آفریقای جنوبی، پاکستان، فیلیپین، نیوزیلند، اردن، اندونزی، کرواسی، برزیل،ایرلند، دانمارک، کره، بوسنی و هرزگوین و گرجستان مقاصد یازدهم تا چهل و هفتم صادرات زعفران ایرانی بودند.

لطیفی در پایان گفت:عمده زعفران های صادراتی در بسته های کمتر از پنج گرم ، پنج گرم تا ده گرم ، ده گرم تا سی گرم و بالاتر از سی گرم و اندکی هم  به صورت پودر صادر شده است.

[انتهای پیام]

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.