بارش‌ها در ۲۵ استان منفی شد

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس اطلاعات پهنه‌ای بارش سازمان هواشناسی از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ شهریورماه بارش‌ها در کشور در مقایسه با بارش‌های دوره بلند مدت ۲۰.۴ درصد کاهش یافته است.

بیشترین کاهش بارش با ۵۲.۵ درصد مربوط به استان‌ خراسان رضوی است. در بازه اشاره شده بارش در این استان ۹۸.۳ میلیمتر بوده در حالی که در دوره بلندمدت میزان بارش‌ها ۲۰۶.۹ میلیمتر بوده است. استان سمنان با کاهش ۴۶.۲ درصدی بارش‌ها پس از خراسان رضوی کم‌بارش‌ترین استان کشور در سال آبی جاری بوده است. میزان بارش‌ها در سمنان ۵۹.۲ میلیمتر بوده است.

بارش‌ در ۳۰ استان منفی شد/کاهش ۶۴ درصدی بارش‌ها در تهران

پس از این استان، قزوین با رشد منفی ۴۳.۷ درصدی بارش‌ها قرار دارد. در دوره بلندمدت بارش‌ها در این استان ۳۰۵.۶ میلمتر بوده در حالی که در سال آبی جاری بارش‌ها ۱۷۲.۱ میلیمتر بوده است.

بارش‌ها در سیستان و بلوچستان نیز ۴۳ درصد کاهش یافته است. میزان بارش در این استان طی سال آبی جاری تا ۱۹ شهریورماه ۵۷.۱ میلیمتر بوده است. در استان‌های ساحلی دریای خزر یعنی گیلان، مازندران و گلستان میزان بارش‌ها به ترتیب ۲۰.۴ درصد، ۲۴.۳ و ۳۴.۸ درصد کاهش یافته است.

در استان تهران طی بازه اشاره شده میزان بارش‌ها ۴۱.۱ درصد کاهش یافته است؛‌ در دوره بلندمدت میزان بارش‌ها در پایتخت ۲۷۶.۸ میلیمتر بوده که امسال به ۱۶۳.۲ میلیمتر کاهش یافته است.

در ۶ استان ایلام، بوشهر، خوزستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و یزد میزان بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت بیشتر بوده است.

به گزارش تسنیم، در مجموع اطلاعات پهنه‌ای بارش سازمان هواشناسی نشان می‌دهد بارش‌ها در کشور رشد منفی ۲۰.۴ درصدی داشته است؛ میزان بارش‌ها از ۲۳۴.۸ میلیمتر به ۱۸۶.۹ میلیمتر کاهش یافته است.

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.