بازارهای بین المللی صندوق مستقل ایران

0

صندوق توسعه ملی ایران، صندوق اعتباری کشور، اعلام کرد که قصد دارد در بازارهای پولی و مالی بین‌المللی سرمایه‌گذاری کند تا دارایی‌های آن به عنوان اهرمی برای جذب سرمایه جهانی عمل کند. “.

به گفته احمد دوست حسینی مدیرعامل صندوق، این صندوق همچنین آمادگی دارد با اعطای وام از سرمایه گذاران خارجی مایل به سرمایه گذاری در کشور و همچنین صادرکنندگان ایرانی حمایت کند.

دوست حسینی گفت: سه ماده نظارتی وجود دارد که چارچوب تخصیص اعتبار را تعریف می کند که هدف یکی از آنها حمایت از شرکت های ایرانی است تا علاوه بر پیمانکاران خارجی، اگر موفق به صادرات کالا یا خدمات شدند، از وام استفاده کنند. به قول IBENA.

این مقام مسئول که در کنفرانس نفت ایران ۲۰۱۷ سخنرانی می کرد، اعلام کرد که از سال آینده (۳۰ اسفند ۱۳۹۶) ۳۰ درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت، گاز و فرآورده های وابسته به آنها نزد صندوق توسعه ملی واریز می شود. /p>

وی خاطرنشان کرد: هدف اولیه این صندوق حفظ سهم نسل های آینده از ثروت نفت و گاز و تبدیل محصولات آنها به سرمایه بادوام و ارزش آفرین است.

دوست حسینی با بیان اینکه این صندوق متعلق به بخش خصوصی و شرکت های غیردولتی است، گفت: طبق قانون، نهادهای دولتی وام دریافت نمی کنند.

“ماموریت ثانویه صندوق حمایت از پیمانکاران پرکار کشور در مقیاس بین المللی است.”

مدیر صندوق تصریح کرد که هر پیمانکاری که در خارج از کشور کار می کند واجد شرایط دریافت وجوه از صندوق توسعه ملی نخواهد بود “و فقط پیمانکارانی که برنده مناقصه هستند می توانند از آنها استفاده کنند”.

به گفته دوست حسینی، صندوق توسعه ملی برای این داوطلبان واجد شرایط دو کار انجام خواهد داد. “یکی ضمانت پیش پرداخت است که باید از قبل پرداخت شود و دیگری تجهیز مشاغل آنها است، اما بقیه باید توسط صاحبان مشاغل ارائه شود.”

این مقام مسئول با اشاره به اینکه وام به خریداران خارجی محصولات ایرانی نیز تعلق می گیرد، گفت: در آینده از اعتبارات یوزانس یک ساله و دو ساله استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سقف سهم وام هایی که مشاغل وابسته به موسسات دولتی غیردولتی می توانند دریافت کنند ۲۰ درصد تعیین شده است، افزود: ۸۰ درصد باقیمانده وام ها به بخش خصوصی تعلق می گیرد و «که به همین دلیل است که دامنه رقابت در بخش خصوصی بسیار گسترده است.”

بانکداری پروژه‌های نفت، مشتقات

علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران نیز طی سخنانی در همین همایش گفت: بانک متبوعش آماده تامین مالی پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی است.

وی گفت: سال گذشته صندوق توسعه ملی ۸۰۰ میلیون دلار برای حمایت از پروژه های نفت و گاز اختصاص داد.

EDBI همچنین ۲.۲ میلیارد یورو از فاینانس چین در پتروشیمی‌های بوشهر استفاده کرد. پیش‌بینی می‌شود این امر باعث افزایش ۳ میلیارد دلاری صادرات پتروشیمی کشور در سال شود.

مدیرعامل اگزیم بانک افزود: سرمایه در گردش به طرح های صادراتی در قالب وام ارزی و ریالی اختصاص می یابد.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه EDBI پروژه های صادراتی را تامین مالی خواهد کرد، گفت: اگر پروژه ای با مشارکت بازرگانان خارجی وارد کشور شود، “بانک آماده تخصیص وام سندیکایی به این پروژه با مشارکت صندوق توسعه ملی خواهد بود”.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بانک متبوعش بر پروژه های صادراتی که درآمد ارزی برای کشور ایجاد می کند متمرکز است و آمادگی دارد وام های سندیکایی به نفت، گاز و پتروشیمی اختصاص دهد

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.