بازارهای جدید برای شرکت‌‌ها و محصولات دانش‌بنیان‌ ایجاد می‌شود

0

به گزارش ایران اکونومیست، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با اشاره به پیگیری گفتمان علم و فناوری در سه دهه گذشته توسط مقام معظم رهبری، اظهار داشت: نتیجه این پیگیری‌ها این بوده که تاکنون در این عرصه چهار دوران را تجربه کرده‌ایم.

وی افزود: یک دورانی بحث گفتمان‌سازی تبدیل علم به ثروت مطرح شد، در واقع در دهه هشتاد گفتمان پژوهش‌های دانشگاهی و تبدیل علم به ثروت و ایجاد ثروت از علم بسیار مطرح بود که حتی در دانشگاه‌های بحث‌های نظری پیرامون این موضوع شکل می‌گرفت.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور افزود: در دوره دوم، دوران‌ جریان دانش‌بنیان کشور بود که در این دوران زیرساخت‌های قانونی و نظری حمایت متمرکز و جدی از جریان تبدیل علم به ثروت در قالب محتوایی تحت عنوان مؤسسات دانش‌بنیان را تجربه کردیم که من اسم آن را دوران اجرای قانون مصوب سال ۸۹ در این خصوص می‌گذارم که بسیاری از زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در آن دوران شکل گرفت‌، به طوری که در آن دوران جریانی شروع می‌شود که از حدود ۵۰ شرکت دانش‌بنیان، امروز به حدود ۹ هزار و ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان می‌رسیم و بسیاری از فناوری‌ها در دهه گذشته شروع به تحقیق و توسعه کردند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور بیان داشت: دوران چهارم که اکنون در حال تجربه آن هستیم، به تعداد کافی مؤسسه و شرکت‌های دانش‌بنیان رسیده‌ایم به طوری که تعداد بسیار زیادی آزمایشگاه و مراکز رشد و غیره داریم و لذا قانون بزرگ دیگری رقم می‌خورد تحت عنوان قانون جهش تولید که در واقع نسل جدیدی را نوید می‌دهد که در آن شرکت‌ها وارد عرصه جدیدی به نام صنعت و اقتصاد می‌شوند.

دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: می‌توان با چشم‌اندازی که در قانون جهش تولید ترسیم شده است، فرصت‌هایی بی‌نظیر و کم‌نظیر که در سطح قوانینی که در دنیا برای حمایت از علم و فناوری وجود دارد، هماهنگی و همکاری تمام ارکان کشور و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان که منتظر آن بودیم را تحت عنوان تحقق اقتصاد دانش‌بنیان محقق سازیم.

وی افزود: بنابراین اکنون منتظر آن هستیم که مردم در زندگی‌شان تأثیر سه تا چهار دهه توجه به صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان را حس کنند و این تأثیرات را در بخش‌های حمل و نقل، سلامت، زندگی و غیره احساس کنند و با این شرایط باید شاخصه‌های ارزیابی تغییر کند. 

وی افزود: برای تغییر در شاخصه‌های ارزیابی زیرساخت‌هایی لازم است که اولین زیرساخت کمیت است که به نظرم ۹ هزار شرکت دانش‌بنیان تعداد کافی برای ایجاد یک جریان است و دومین زیرساخت، زیرساخت سخت‌افزاری است که در این حوزه نیز کشور به اندازه کافی در ایجاد آزمایشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سرمایه‌گذاری کرده است و سومین مؤلفه، داشتن قوانینی است که قانون جهش تولید قسمت خوبی از این زیرساخت را فراهم کرده است.

دهقانی فیروزآبادی بیان داشت: چهارمین زیرساخت و در واقع اصلی‌ترین رکن، بازار است که باید بتوانیم نیازهای کشور را به سمت تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان سوق دهیم و لذا معاونت علم و فناوری پیگیر این موضوع است و به دنبال ایجاد و توسعه بازارهای دولتی، غیردولتی و بین‌المللی برای شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان است و به دلیل ساختار دولتی که در کشور وجود دارد، اگر دستگاه‌ها و نهادهای بزرگ کشور مانند وزارت صمت، وزارت بهداشت و وزارت جهاد پای کار تأمین بازار برای این شرکت‌ها نباشند کارها به کندی پیش خواهد رفت.

وی اظهار داشت: بازار وسیع و بکری در کشور و منطقه وجود دارد که باید با اولویت‌گذاری در این حوزه حرکت کنیم و بدانیم که اگر مسئله بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان حل شود، جریان گردش مالی نیز پای کار خواهد آمد، زیرا در هیچ حوزه‌ای حاشیه سود چنددرصدی وجود ندارد، اما در حوزه صنایع های‌تک‌ در دنیا حاشیه سود چند درصدی وجود دارد.

وی‌ با اشاره به رونمایی از بسته امتیازات ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در این همایش گفت: این بسته شامل سرمایه‌گذاری، تأمین مالی، ضمانت‌نامه و غیره است که حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان ارزش بازاری آن است، ضمن اینکه در روز جاری چند قرارداد به امضا رسید که برخی از آنها بسیار کلیدی و صنعتی است.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.