بازار سهام ژاپن برای چندین دهه به سختی رشد کرد. اکنون در حال رونق است

0

کوالالامپور، مالزی – برای دهه‌ها، سرمایه‌گذاران بین‌المللی از بازار سهام ژاپن که سود ناچیز آن بود، دوری می‌کردند. منعکس کننده رکود اقتصادی طولانی مدت کشور است.

این روزها، سهام ژاپن داغ ترین بازی در شهر است زیرا شاخص Nikkei 225 به بالاترین حد خود در ۳۴ سال گذشته رسیده است.

پس از لنگان زدن “دهه های از دست رفته” ژاپن پس از فروپاشی حباب عظیم دارایی در دهه ۱۹۹۰، شاخص معیار توکیو در سال گذشته ۲۸.۲ درصد افزایش یافت و به راحتی از S&P 500 در ایالات متحده عبور کرد.

هیچ نشانه ای فوری از کاهش سرعت خرید وجود ندارد.

در ژانویه، Nikkei 225 با خرید خالص ۹۵۶ میلیارد ین (۶.۵ میلیارد دلار) سهام ژاپن در بازه زمانی یک هفته، ۸ درصد بیشتر شد.

برخی از تحلیلگران بازار معتقدند که سال ۲۰۲۴ می تواند سالی باشد که بازار سهام ژاپن در نهایت به اوج خود در سال ۱۹۸۹ یعنی ۳۸۹۱۵.۸۷ رسید.

نیکلاس اسمیت، استراتژیست ژاپنی در گروه سرمایه گذاری CLSA، گفت:

برای ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان، این یک “داستان بهبود چشمگیر” بوده است.

“سودآوری به سرعت از سطوح افسرده در حال بهبود است. رشد سود به شدت در حال رشد است در حالی که دیگران در حال سکندری هستند. اسمیت به الجزیره گفت: قیمت/درآمد نسبتاً پایین و رشد بالا است

«چه چیزی را دوست ندارید؟ شرکت ها شروع به بازگرداندن انباشته های نقدی خود به سهامداران کرده اند.”

برای سرمایه گذاران خارجی، تلاقی عوامل باعث شده است که شرکت های ژاپنی جذاب تر از دهه های گذشته به نظر برسند.

اصلاحات حاکمیت شرکتی اخیر که توسط بورس توکیو انجام شده است، شرکت‌های ژاپنی را به دنبال افزایش بازده سهامداران از طریق بازخرید سهام و پرداخت سود بیشتر کرده است.

ضعف ین که در پایین‌ترین سطح خود از دهه ۱۹۹۰ در نوسان است، سود شرکت‌ها را افزایش داده و سهام ژاپن را که از قبل بر اساس استانداردهای بین‌المللی ارزان شده‌اند، حتی ارزش بهتری دارند.

wb
وارن بافت سرمایه گذاری زیادی در بازار سهام ژاپن انجام داده است [پرونده: بلومبرگ]

وارن بافت، سرمایه‌گذار میلیاردر، برجسته‌ترین تقویت‌کننده سهام ژاپنی، «قیمت مضحک» را که برای سهام پنج شرکت بزرگ تجاری ژاپن به او پیشنهاد شده بود، عنوان کرد که دلیل آن این بود که او ۶ میلیارد دلار از سهام آنها را در طول کووید-کووید به دست آورد. ۱۹ همه گیری.

در زمان “سرمایه داری جدید” نخست وزیر فومیو کیشیدا، توکیو همچنین به دنبال تغییر از پس انداز به سمت سرمایه گذاری بوده و برنامه حساب پس انداز انفرادی نیپون (NISA) خود را با محدودیت های سرمایه گذاری سالانه بالاتر و دوره های معافیت مالیاتی طولانی تر راه اندازی کرده است. /p>

همچنین نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد اقتصاد ژاپن در نهایت ممکن است شروع به خروج از مارپیچ کاهش تورم ده‌ها ساله خود کند، به طوری که کارگران در سال گذشته بزرگترین افزایش دستمزد از اوایل دهه ۱۹۹۰.

ریوتا آبه، اقتصاددان در بازارهای جهانی و واحد خزانه داری شرکت بانکداری سومیتومو میتسویی (SMBC)، گفت که انتظارات برای ادامه افزایش دستمزدها، بزرگترین عامل افزایش رشد بازار سهام بوده است.

>
آبه به الجزیره گفت: «رویدادهای اخیر حاکی از آن است که آنچه در جامعه بیش از همه تغییر کرده است این است که رهبران تجاری در ژاپن به طور جدی تری در مورد نیاز به رشد دستمزد ثابت با توجه به وضعیت تورم و شرکت ها فکر کرده اند. >

سهام‌های ژاپنی نیز از ثروت عقب مانده بازارهای دیگر، به‌ویژه چین سود برده‌اند.

از آنجایی که اقتصاد چین با چالش‌هایی از سرکوب صنعت خصوصی توسط پکن گرفته تا بحران آهسته املاک در سال گذشته دست و پنجه نرم می‌کرد، سرمایه‌گذاران خارجی ۲۹ میلیارد دلار از بازار سهام چین خارج کردند و ۹۰ درصد از سرمایه‌گذاری داخلی را در سال ۲۰۲۳ حذف کردند.

هنوز، تحلیلگران در مورد مدت زمان ماندگاری سهام ژاپنی در آفتاب متفاوت هستند.

مارتین شولز، محقق ارشد مؤسسه تحقیقاتی فوجیتسو، گفت که بازار سهام ژاپن این پتانسیل را دارد که به بازدهی بزرگ ادامه دهد زیرا رهبران شرکت ها برای بهره وری بیشتر و پرداخت های بیشتر به سهامداران تلاش می کنند.

شولز به الجزیره گفت: «در حالی که روند صعودی در یک اقتصاد با رشد آهسته محدود است، شرکت‌های پیشرو که از روندهای بلندمدت مانند دیجیتالی‌سازی، انرژی‌های تجدیدپذیر، ادغام اقتصادی آسیا سود می‌برند، همچنان از نظر ارزش‌گذاری عقب هستند. “آنها فضایی برای رشد دارند.”

بقیه شاهد کاهش در افق هستند.

انتظار می‌رود که ین امسال در برابر دلار به میزان قابل توجهی افزایش یابد زیرا فدرال رزرو ایالات متحده شروع به کاهش نرخ‌های بهره می‌کند، که این امر مقرون به صرفه بودن سهام ژاپن را کاهش می‌دهد.

Taiki Murai، محقق دکترا در مؤسسه سیاست اقتصادی در دانشگاه لایپزیگ، گفت که جذابیت ژاپن با بهبود احساسات تجاری در ایالات متحده و اروپا در محیطی با نرخ بهره پایین تر از بین خواهد رفت.

مورای به الجزیره گفت: «در نتیجه، جریان سرمایه بین‌المللی احتمالاً ژاپن را در جستجوی بازدهی بالاتر ترک خواهد کرد.

tokyo
اقتصاد ژاپن از زمان فروپاشی حباب عظیم دارایی در اوایل دهه ۱۹۹۰ دچار رکود شده است [پرونده: Kiichiro Sato/AP]

همچنین دیدگاه‌های متفاوتی در مورد میزان افزایش سهام ژاپن از احیای اقتصادی گسترده وجود دارد.

پس از نشانه‌های امیدوارکننده در سال ۲۰۲۳، رشد دستمزد اخیرا متوقف شده است. مسائل ساختاری، از جمله کاهش جمعیت و بازار کار سفت و سخت که در برابر اصلاحات مقاومت کرده است، همچنان چشم انداز بلندمدت رشد را مختل می کند.

اسمیت از CLAS نسبت به جهت گیری روندهای اقتصادی اخیر ابراز خوش بینی کرد.

او گفت: “دولت، وزارتخانه ها و سهامداران به گونه ای با هم کار می کنند که من در طول ۳۵ سال حضورم در کشور هرگز ندیده بودم.”

مورای، محقق دانشگاه لایپزیگ، گفت که عملکرد قوی بازار سهام، چالش های جدی پیش روی اقتصاد ژاپن را برطرف نمی کند.

«سرمایه داری جدید فومیو کیشیدا، نخست وزیر، اصلاحات ساختاری جامع اقتصاد ژاپن را به تعویق انداخته است. شینزو آبه، نخست وزیر سابق، اصلاحات ساختاری را نیز در بسته سیاست اقتصادی خود “آبنومیکس” گنجانده بود، اما فقط توسعه مالی و پولی اجرا شد.

“علاوه بر این، اخبار مثبت کمی از بخش شرکت های ژاپنی در مورد نوآوری وجود دارد.”

آبه، اقتصاددان در شرکت بانکی سومیتومو میتسوی، گفت که چشم انداز اقتصاد پس از مذاکرات دستمزد بین شرکت ها و کارمندان در بهار روشن تر خواهد شد.

آبه گفت: «ما باید به مخارج واقعی و همچنین افزایش دستمزدها در اواخر سال جاری توجه داشته باشیم تا بتوانیم چرخه مفید بین دستمزدها و مخارج را در اقتصاد ببینیم.< /p>

او افزود: «من می‌خواهم تغییرات بیشتری را در طرز فکر کاهش تورم در میان ژاپنی‌ها ببینم». “اگر چنین باشد، من در مورد قیمت های سهام بالاتر مطمئن خواهم شد.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.