بازار طلا داغ شد/ خروج نهنگ ها از بازار دلار و سکه

0

به گزارش اقتصادنیوز، خرید طلای جهانی در روز پنجشنبه ۲۵ آبان‌ماه جذاب شد. آن طور که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت اونس طلا دیروز با ۱۹۵۹ دلار بسته شد و در بازار تا سطح ۱۹۸۱ دلار بالا رفت. این قیمت در مقایسه با روز قبل ۲۲ دلار رشد را نشان می‌دهد. البته عصر امروز در زمان تدوین این گزارش قیمت هر اونس طلا در حدود ۱۹۷۹ دلار معامله شد.

به‌عبارت‌دیگر، قیمت طلا در روز پنجشنبه بیش از ۱ درصد افزایش یافت زیرا بازدهی دلار و خزانه‌داری پس از افزایش بیش از حد انتظار درخواست‌های هفتگی بیکاری در آمریکا کاهش یافت و انتظارات فدرال رزرو برای توقف چرخه افزایش نرخ بهره را تقویت کرد.

در حقیقت، تعداد آمریکایی‌هایی که درخواست‌های جدید برای دریافت مزایای بیکاری را ارائه کردند،در هفته گذشته بیش از حد انتظار افزایش یافت که می‌تواند به مبارزه فدرال رزرو با تورم کمک کند. تحلیلگران اقتصادی معتقدند در شرایط کنونی تا زمانی که قیمت طلا بالای ۱۹۳۰ دلار باقی بماند، رشدهای قوی اخیر خود را حفظ خواهد کرد.

امروز اگرچه نرخ طلای جهانی پرواز کرد اما طلا ۱۸ عیار و سکه امامی خریدار زیادی نداشت. قیمت طلا ۱۸ عیار امروز تا ۲ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان بالا رفت؛ اما عصر امروز در حدود ۲ میلیون و ۴۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش رسید که نسبت به‌روز قبل ۲ هزار و ۴۰۰ تومان رشد کرده است.

از سوی دیگر، قیمت سکه امامی امروز نوسان قابل‌ملاحظه‌ای را ثبت نکرد و در مقایسه با روز قبل تقریباً رنج بود. این فلز زردرنگ داخلی امروز بین ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد.

معامله‌گران آرامش نسبی بازار طلا و سکه داخلی را به ثبات قیمت دلار و درهم در روز پنجشنبه ربط می‌دادند. در روزهای اخیر نهنگ‌ها یا همان خریداران بزرگ از بازار خارج شده‌اند و از سوی دیگر خریداران کوچک، یعنی ماهی‌ها، توان کافی برای رشد در بازار دلار را نداشته‌اند.

در واقع بازار ارز تهران و هرات امروز خالی از خریدار بود. قیمت دلار تهران امروز با ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان و درهم امارات با ۱۳ هزار و ۹۷۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز قبل رنج بود. معامله‌گران بر این باورند که اگر قیمت درهم در کانال ۱۳ هزار تثبیت دهد، قیمت دلار تهران نیز در کانال ۵۰ هزار تومان ماندگار خواهد شد؛ اما در غیر این صورت به کانال بالا باز می‌گردد.

در هرات هم امروز قیمت دلار با گپ مثبت باز شد و تا ۵۰ هزار رو ۸۵۰ تومان بالا رفت اما نتوانست در این محدوده ماندگار شود و تا ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان پایین آمد که در مقایسه با روز چهارشنبه ثبات نسبی را نشان می‌دهد. 

فعالان بازار می‌گفتند اگر قیمت دلار از محدوده حمایت ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان خارج شود به سمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان حرکت خواهد کرد و پس از کف‌زنی دوباره به روند صعود برمی‌گردد. اما درصورتی‌که قیمت دلار هرات از مرز مقاومت ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان عبور کند محدوده مهم‌تر مقاومتی آن ۵۱ هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان است که در صورت شکستن آن، روند صعودی می‌شود.

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.