بازار محصولات فرهنگی محروم از ریسک پذیر

0

طیف متنوعی از محصولات فرهنگی در ایران تولید و توزیع می شود که به اقتصاد کمک می کند.

مهدی فیروزان، مدیرعامل شرکت شهر کتاب در گفتگوی اختصاصی با فایننشال تریبون، نظرات خود را در خصوص مشکلات و راهکارهای تولید و توزیع محصولات فرهنگی از جمله کتاب در ایران بیان کرد.

شهر کتاب که در سال ۱۳۷۵ تاسیس شد، یک فروشگاه زنجیره ای محصولات فرهنگی ایرانی است. این شرکت با ۸۷ فروشگاه در سراسر کشور، ۴۰ درصد از کل کتاب های توزیع شده در ایران را به خود اختصاص داده است. این شرکت به ترتیب ۲۵ درصد و ۱۲.۵ درصد در توزیع آلبوم های موسیقی و صنایع دستی سهم دارد.

فیروزان عدم آموزش در زمینه توسعه فرهنگ مطالعه در نظام آموزشی ایران را یک مشکل اساسی دانست. به نظر او، دولت باید برای پرورش کتابخوانی در مدارس برنامه ریزی کند.

مایه تاسف است که علاقه به مطالعه در مدارس ایجاد نمی شود و به عنوان یک ابزار ضروری توسط دانش آموزان ارزش گذاری نمی شود. وقتی خوانندگان آموزش ببینند، تقاضا افزایش خواهد یافت. با افزایش تقاضا، تولید نیز افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل پیشنهاد کرد که دولت به جای پرداخت یارانه برای افزایش تولید، بودجه ای را برای توسعه فرهنگ کتابخوانی کنار بگذارد.

وی با بیان اینکه یارانه ها باید برای تقویت تقاضا تخصیص داده شود نه تولید، افزود: کتابخوان یک شبه متولد نمی شود و افزایش سرانه کتاب زمان می برد.

فیروزان خاطرنشان کرد که بسیاری از نشریات کیفیت را فدای کمیت کرده اند.

«برخی کتاب‌ها ارزش خواندن ندارند. آنها صرفاً نتیجه کپی و چسباندن اطلاعات اضافی هستند. واضح است که آنها منافع خود را در اولویت قرار داده اند. این در حالی است که برخی کتاب ها ده ها بار تجدید چاپ می شوند. بنابراین واضح است که مردم کتاب می خوانند، به شرطی که کتاب ها خوب و ارزش خواندن داشته باشند.

“اگر محصولات خوب و رضایت بخش باشند، زنجیره توزیع به طور خودکار به آرامی کار می کند.”

نگاهی به سیستم توزیع امروز نشان می دهد که روندهای جدید دیجیتال تأثیر زیادی بر تولید محصولات فرهنگی مانند کتاب گذاشته است.

«محصولات فرهنگی به طور کلی متحول شده است. به عنوان مثال، بازی های ویدیویی جایگزین اسباب بازی ها شده اند یا برنامه های یادداشت برداری جایگزین لوازم التحریر شده اند. امروزه، موسیقی به وفور در اینترنت در دسترس است و دیگر کسی آهنگ‌های روی سی‌دی را نمی‌خرد.

با ظهور کتاب های الکترونیکی (معروف به کتاب های الکترونیکی)، بسیاری از شرکت های انتشاراتی یا شکست خورده اند یا مسیر خود را تغییر داده اند.

فناوری‌های دیجیتال بیشترین آسیب را به روندهای سنتی آثار فرهنگی وارد کرده است، اما شاید درهای جدید و فرصت‌های اقتصادی جدیدی را باز کرده است. در اینجا، تولیدکنندگان چاره‌ای ندارند جز اینکه خودشان را با فناوری‌های جدید وفق دهند و در تصویر باقی بمانند یا مسیر را تغییر دهند.

فیروزان معتقد است بازار ایران جسارت لازم برای تطبیق خود با استفاده از فناوری های جدید را ندارد.

«تجار از ریسک‌های ناشی از چالش‌های جدید می‌ترسند. اکثر آنها محافظه کار هستند و دوست دارند در مناطقی سرمایه گذاری کنند که سود بیشتر و ریسک کمتری وجود دارد.

«بیشتر ناشران برجسته در جهان از ۱۰ سال گذشته به کتاب های الکترونیکی روی آورده اند. زمانی که کتاب های الکترونیکی قبلاً به یک عادت مطالعه رایج در سراسر جهان تبدیل شده بود، هیچ کس در ایران جرات نداشت کتاب های الکترونیکی را در نظر بگیرد. نشریات ایرانی به دلیل ترس از کپی برداری یا فروش غیرقانونی آثارشان از در نظر گرفتن این امکان بیم داشتند. فرصت وجود داشت، اما نه شجاعت.»

شهر کتاب اولین کتابخوان فارسی فارسی به نام فیدیبو را در سال ۲۰۱۴ ساخت. فیدیبو یک برنامه کتاب الکترونیکی چند پلتفرمی است که بر اساس استانداردهای جهانی انتشاراتی است که به حق چاپ احترام می گذارد.

در حال حاضر بیش از ۳۰۰ نشریه در ایران با آن همکاری می کنند. بیش از ۱۱۰۰۰ کتاب در برنامه موجود است.

در سال ۲۰۱۷، این نرم افزار توسط دیجی کالا، بزرگترین استارتاپ تجارت الکترونیک در ایران، تایید شد.

مدیر عامل در مورد استقبال مردم از محصولات فرهنگی در بین ایرانیان گفت: آثار فرهنگی در زمان بحران اقتصادی بیشتر نادیده گرفته شده و از سبد خانوار خانواده های ایرانی حذف می شوند.

وی گفت: «اگرچه در همه کشورها این گونه است، اما در ایران بیشتر مشهود است.

در زمانی که کشور از تحریم‌ها رنج می‌برد و دولت برای جذب مخاطب بیشتر و نجات بازار کتاب یارانه محصولات فرهنگی را حذف کرد، شهر کتاب ایده ایجاد «سوپرمارکت‌های فرهنگی» را مطرح کرد.

آنها کتابفروشی ها را به سوپرمارکت های فرهنگی تبدیل کردند که در آن به معنای واقعی کلمه هر چیزی که جوهره «فرهنگ» را در خود دارد، از جمله کتاب های کودکان/جوانان/بزرگسالان، کتاب های خارجی، اسباب بازی های تفریحی یا آموزشی، صنایع دستی، موسیقی، روزنامه ها، مجلات، سی دی، دی وی دی، فیلم در دسترس است. ، لوازم التحریر و حتی آلات موسیقی.

او گفت: «ما برنامه‌ریزی کردیم تا نیازهای فرهنگی همه اعضای خانواده از جمله فرزندان، والدین یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را در یک مکان برآورده کنیم.

فیروزان اظهار داشت که شهر کتاب به طور متوسط ​​هفته ای حداقل یک درخواست جدید برای دریافت امتیاز جدید دریافت می کند.

وی گفت: «همچنین برنامه‌هایی برای افتتاح ۱۰۰ شعبه در پنج سال در شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر در نظر گرفته است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.