بازده معدنی ایران: ۲۵۸ میلیون تن در ۱۰ ماه

0

ایران در طی ۱۰ ماه تا ۱۹ ژانویه بیش از ۲۵۸ میلیون تن محصول معدنی تولید کرد ، آخرین گزارش سازمان و توسعه صنایع معدن و معدن ایران نشان می دهد.

میزان تولید دهمین دی ماه ایران به ۲۶.۸۱ میلیون تن رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۵ درصد رشد داشت.

ایران دارای ۶۸ نوع مواد معدنی با بیش از ۳۷ میلیارد تن اثبات شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه از جمله ذخایر بزرگ زغال سنگ ، سنگ آهن ، مس ، سرب ، روی ، کروم ، اورانیوم و طلا است.

براساس بررسی زمین شناسی ایالات متحده ، ایران نهمین مس در جهان ، دوازدهمین سنگ معدن آهن و دهمین ذخایر بزرگ اورانیوم را در اختیار دارد. به طور کلی، ایران بیش از ۷ درصد از ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد.

> سنگ آهن، بخش های فولاد

کنسانتره سنگ آهن بیشترین سهم از تولید مواد معدنی ایران را در طی ۱۰ ماهه با ۲۵.۴۹ میلیون تن داشت و در سال گذشته ۱۷.۲۷ درصد افزایش را ثبت می کرد.

معدن و مجتمع صنعتی Golgohar 10.23 میلیون تن از کل تولید را به خود اختصاص داده است ، و پس از آن معدن و مجتمع صنعتی Chadormalu با ۷.۷ میلیون تن ، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با ۳.۳۸ میلیون تن ، معادن خاورمیانه و شرکت هلدینگ توسعه صنایع معدن با ۲.۸۳ میلیون تن و مجتمع سنگ آهن سنگان با ۱.۳۳ میلیون تن.

همه معادن سنگ آهن به جز چادرملو رشد دو رقمی تولید داشتند.

تولید معدن سنگ آهن سنگان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است. این کشور دارای بزرگترین ذخایر سنگ آهن ایران و نهمین ذخایر بزرگ سنگ آهن در جهان است که حدود ۱.۲ میلیارد تن تخمین زده می شود.

به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن ایران باز ، این ظرفیت تولید ۱۵ میلیون تن گلوله سنگ آهن و ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره سالانه است.

ایران با بیش از ۲۰۰ ذخایر سنگ آهن، حدود ۳ درصد از ذخایر جهانی سنگ آهن (تخمین زده شده ۴.۵ میلیارد تن) را در اختیار دارد. در واقع، این کشور نهمین سنگ آهن بزرگ و چهاردهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است.

گندله با تولید ۲۰.۹۶ میلیون تن در رتبه بعدی این فهرست قرار گرفت و رشد سالانه ۱۷.۲۷ درصدی را ثبت کرد.

شرکت فولاد Mobarakeh با ۶.۱۲ میلیون تن تولید کننده برتر بود و پس از آن GEG با ۵.۶ ​​میلیون تن ، شرکت فولاد Khouzestan با ۵.۱ میلیون تن ، CMIC با ۳ میلیون تن و Midhco با ۱.۰۶ میلیون تن.

تولید گلوله MIDHCO به میزان ۳۳۴۲ درصد افزایش یافت.

به گفته ایمیدرو ، افزایش چشمگیر تولید بیشتر به تولید حداقل گلوله Midhco در آخرین سال ایران (مارس ۲۰۱۵-۱۶) نسبت داده می شود ، و آن را با مقدار زیادی از مواد اولیه برای استفاده در امسال ترک می کند.

آهن کاهش یافته مستقیم سوم شد، زیرا تولید ۹.۲۸ درصد افزایش یافت و به ۱۳.۶۸ میلیون تن رسید. MSC با تولید ۵.۵۴ میلیون تن در خط مقدم قرار داشت. KSC با ۳.۱ میلیون تن در مرحله بعدی قرار گرفت و پس از آن شرکت فولاد هورموزگان با ۱.۰۶ میلیون تن ، شرکت فولاد کوی جنوبی با ۹۲۶،۶۶۰ تن ، مجتمع فولادی صبا با ۸۸۰.۳۵۶ تن ، شرکت فولادی خوراسان با ۸۵۵۳۰۸ تن ، شرکت آهن و فولاد ایرانی با ۷۳۶،۰۸۸ تن و ۷۳۶،۰۸۸ تن و MIDHCO با ۵۸۱۲۶۲ تن.

MIDHCO با افزایش ۱۴۱.۵۲ درصدی، بالاترین رشد را در بین تمام تولیدکنندگان DRI ثبت کرد. از سوی دیگر، HOSCO تنها تولیدکننده‌ای بود که رشد منفی را ثبت کرد.

ایران در حال حاضر بزرگترین تولید کننده DRI در جهان است. همچنین به عنوان آهن اسفنجی شناخته می شود ، DRI از کاهش مستقیم سنگ آهن (به شکل توده ها ، گلوله ها یا جریمه ها) به آهن با کاهش گاز یا کربن ابتدایی تولید شده از گاز طبیعی یا زغال سنگ تولید می شود.

تولید فولاد خام در رتبه بعدی این فهرست قرار گرفت. فولادسازان ۱۱.۳۴ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که ۲.۴۲ درصد افزایش یافت. کارشناسی ارشد ، بزرگترین تولید کننده فولاد ایران ، ۵.۵۱ میلیون تن از رقم کلی را به خود اختصاص داده و پس از آن KSC با ۲.۹۹ میلیون تن ، شرکت فولادی Esfahan با ۱.۸۸ میلیون تن ، شرکت فولاد خوراسان با ۵۳۶،۶۶۴ تن ، شرکت فولاد آلیاژ ایران با ۳۲۳.۲۰۹ تن و ایران ملی ملی گروه صنایع فولاد با ۸۳۱۰۶ تن.

تولید بیل از همه تولید کنندگان رکود دید ، زیرا تنها تولیدکنندگان بزرگ درپوش مانند MSC و KSC رشد در دال و خروجی شکوفه خود را به خود اختصاص داده اند.

محصولات فولادی با تولید ۸.۳ میلیون تن در جایگاه پنجم قرار گرفت و ۴.۹ درصد کاهش تولید را به ثبت رساند. MSC و شرکت زیرمجموعه آن فولاد صبا با ۴.۶۹ میلیون تن بیشترین تولید را به خود اختصاص دادند و پس از آن ESCO با ۱.۷۱ میلیون تن، شرکت فولاد اکسین با ۴۶۳،۸۳۹ تن، شرکت فولاد آذربایجان با ۲۴۴،۳۰۸ تن، IASCO با ۲۱۳،۲۰۰z و ۲۱۳،۷۷۷، ۲۱۳،۰۰۰، ۲۱۳،۰۰۰ و ۲۱۳،۷۷۷،۰۰۰ و ۲۱۳.۷۷۷. شرکت آسیاب لوله با ۱۸۰۷۴۳ تن و شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری با ۱۵۴۷۸۵ تن.

AZSCO و CBASCO تنها فولادسازانی بودند که در تولید محصولات فولادی رشد داشتند.

> مس

معادن مس تحت بهره برداری شرکت ملی صنایع مس طی ۱۰ ماهه ۱۳۰.۲ میلیون تن سنگ اکسید مس استخراج کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۸۹ درصد کاهش را نشان می دهد.

مجتمع مس سرچشمه ۶۰.۸ میلیون تن، مجتمع مس سونگون ۴۱.۸ میلیون تن و معدن مس میدوک ۲۷.۵۷ میلیون تن از این رقم را به خود اختصاص دادند. به استثنای سرچشمه، بزرگترین ذخایر مس ایران، همه معادن کاهش استخراج داشتند.

معدن مس سرچشمه، واقع در استان کرمان، دومین معدن مس بزرگ جهان و بزرگترین معدن روباز مس خاورمیانه است.

با این حال، استخراج سنگ مس سولفیدی سه معدن با ۱۰.۴۱ درصد افزایش به ۴۰.۶۹ میلیون تن رسید و همه تولیدکنندگان رشد داشتند.

کنسانتره مس اصلی ترین محصول تولیدی در این بخش بود. تولید به ۸۹۵۰۵۰ تن رسید که ۱۱.۲۲ درصد افزایش را ثبت کرد. پس از آن آند مس با ۱۸۹۶۶۰ تن کاهش ۴.۵۰ درصدی قرار گرفت. کاتد مس با ۱۵۷۳۶۰ تن افزایش ۲.۵۱ درصدی. و مولیبدن با ۳۲۶۲۷ تن کاهش ۱.۹۰ درصدی.

> آلومینیوم

سه تولیدکننده بزرگ آلومینیوم ایران طی ۱۰ ماهه ۲۴۴ هزار و ۵۷۷ تن شمش آلومینیوم تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱ درصد کاهش داشت.

شرکت آلومینیوم ایران ۱۱۳۱۵۲ تن، شرکت آلومینیوم هرمزال ۸۰۴۲۷ تن و شرکت آلومینیوم المهدی ۵۰۹۹۸ تن تولید کردند.

تولید پودر آلومینا IRALCO با ۴.۹۱ درصد کاهش به ۱۹۵۱۲۶ تن رسید.

> سرب و روی

تولیدکنندگان عمده سرب و روی ایران با کاهش ۶.۴۵ درصدی استخراج سنگ معدن ۱۰ ماهه خود به ۷۷۸۹۷۶ تن رسیدند. مجتمع سرب و روی انگوران ۷۵۵۴۵۱ تن از این رقم و کارخانه سرب و روی نخلک ۲۳۵۲۵ تن تولید کرد.

ایران با بیش از ۲۰۰ ذخایر سنگ آهن، حدود ۳ درصد از ذخایر جهانی سنگ آهن (تخمین زده شده ۴.۵ میلیارد تن) را در اختیار دارد. در واقع، این کشور نهمین سنگ آهن بزرگ و چهاردهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.