بازگشت شیرین برای صنعت شیرینی سازی

0

پانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی قنادی ایران پس از افتتاحیه روز سه شنبه، امروز در تهران به کار خود پایان می دهد.

در این رویداد بیش از ۳۶۰ شرکت ایرانی و ۸۵ شرکت خارجی از اتریش، آلمان، اسپانیا، انگلیس، آمریکا، اوکراین، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، چین، سوئد، دانمارک، لهستان، لبنان، مالزی، کانادا، فرانسه، سوئیس، کلمبیا حضور داشتند. ، کره جنوبی و هند.

محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: صادرات شیرینی پزی ایران در پنج ماهه نخست سال جاری (از ۲۹ اسفندماه) بالغ بر ۲۱۰ میلیون دلار بوده است.

به گفته جمشید مغازه ای، دبیر انجمن شیرینی، شکلات و بیسکویت ایران، صادرات تا پایان سال به ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

سالانه نزدیک به ۱.۶ میلیون تن شیرینی در کشور تولید می شود، در حالی که ظرفیت تولید آن بالغ بر ۲.۴ میلیون تن است. ایران ظرفیت تسلط بر بازارهای منطقه ای قنادی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار را دارد.

به گفته مغازه ای، سرانه مصرف شکلات در ایران ۲ کیلوگرم در سال است که بسیار کمتر از میانگین اروپایی ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم است.

استان آذربایجان شرقی قطب اصلی تولید شکلات در ایران است و ۴۰ درصد از کل واحدهای تولیدی در سراسر کشور را در خود جای داده است. از دیگر استان های مطرح در تجارت شکلات می توان به اصفهان، خراسان رضوی، گیلان و مازندران اشاره کرد.

> صاحبان مشاغل از چالش ها صحبت می کنند

«در حال حاضر شرایط تولید و فروش رضایت بخش است، اما یک مشکل بزرگ وجود دارد. ما با وجود داشتن پتانسیل در بازارهای بین المللی نمی توانیم رقابت کنیم، زیرا ماشین آلات صنعتی ما قدیمی و فرسوده هستند. این صنعت نیاز به بازنگری اساسی دارد. آسویا قاسم ابراهیم زاده، مدیرعامل شرکت شکلات رضوان که با برند برکه تولید می کند، گفت: در سال های تحریم برای خرید ماشین آلات جدید با مشکل مواجه بودیم، اما امیدواریم اکنون پس از رفع تحریم ها بتوانیم به مسیر خود بازگردیم. به Financial Tribune گفت.

او گلایه کرد که هیچ تسهیلات بانکی برای نوسازی صنعت وجود ندارد، کاری که صاحبان مشاغل نمی توانند به تنهایی انجام دهند زیرا سرمایه بر زیادی دارد.

ماشین آلات ما بیشتر از سه کشور آلمان، دانمارک و ایتالیا وارد می شود. ما در حال حاضر در حال مذاکره برای خرید بخشی از ماشین آلات مورد نیاز برای نوسازی کسب و کار از این کشورها هستیم و امیدواریم که آنها هزینه خرید را برای ما تامین کنند.”

ابراهیم زاده گفت عراق، افغانستان و بحرین مقاصد صادراتی شرکت وی هستند و این شرکت همچنین وارد بازارهای جدیدی در کانادا و چین شده است که به تازگی اولین محموله های آنها ارسال شده است.

ما از دولت می‌خواهیم که به صادرات یارانه بدهد و با رفع موانعی که بر سر راه صادرات ایجاد کرده است، به تولیدکنندگان در تجارت کمک کند.»

وی گفت: علاوه بر شکر، مواد اولیه تولید شکلات شامل پودر شکلات، مایه کاکائو و انواع روغن ها همگی از کشورهای اروپایی وارد می شود.

او معتقد است که اکثر محصولات قنادی ایران از نظر بسته بندی و بعضاً کیفیت نمی توانند در بازارهای بین المللی رقابت کنند، اما می گوید تولیدکنندگان در سال های اخیر سخت کار کرده اند و چشم انداز کسب و کار روشن است.

حمید مجدی، مدیر کل صنایع غذایی نادی که کلوچه، بیسکویت، کاپ کیک و تنقلات تولید می کند، گفت: آنها بیشتر مواد اولیه مورد نیاز خود را از جمله شکر، آرد و سبوس را از داخل تهیه می کنند، در حالی که انواع مختلف اسانس و افزودنی ها وارد می شود.

ما در حال گسترش کسب و کار هستیم و مشتاقانه منتظر آینده هستیم. ماشین آلات خارجی و ایرانی داریم. پس از رفع تحریم‌ها، دسترسی آسان‌تری به قطعات ماشین‌آلات داریم که باید تعویض شوند.»

مجدی گفت: شرکت وی صادرات زیادی به عراق، آذربایجان، کانادا، آلمان و استرالیا داشته است و به بازار روسیه به عنوان یک مقصد جدید چشم دوخته است. با این حال، وی ابراز تاسف کرد که هر چند وقت یکبار دولت موانع جدیدی بر سر راه صادرات ایجاد می کند.

«دولت استانداردهای جدیدی را برای همه صادرکنندگان وضع کرده است. این استانداردها هیچ تفاوتی با استانداردهایی ندارند که اکثر شرکت‌های برجسته قبلاً از آن پیروی می‌کنند و ما مجبور هستیم برای دریافت مجوزهای خاص مراحل زمان‌بر را طی کنیم، که کاملاً ناموفق است.

چالش دیگر به گفته مجدی، تهیه مواد اولیه است.

او گفت: “نوسانات قیمت و کیفیت نیز وجود دارد در حالی که نظارت بر بازار کاملاً سست به نظر می رسد.”

> خارجی ها به دنبال شریک هستند

نینا لونگوک، مدیر شرکت گرونا، تولید کننده شیرینی از اوکراین، در مصاحبه با فایننشال تریبون گفت که این شرکت در نمایشگاه های بسیاری در سراسر جهان حضور داشته است، اما اکنون با چشم انداز رشد در حال ورود به بازار ایران است. .

ما به عراق صادرات داریم و فکر می‌کنیم که فکر خوبی است که به بازار ایران نیز نگاه کنیم و در حال حاضر به دنبال یک توزیع‌کننده در اینجا هستیم. از نمونه یک شرکت اوکراینی دیگر که شکلات تولید می کند و در اینجا فعال است، می دانیم که بازار ایران بازار بزرگی است. ما همچنین می دانیم که تشریفات و مقررات زیادی وجود دارد که باید طی کنیم تا بتوانیم واقعاً وارد بازار شویم، زیرا دولت ایران همانطور که می دانیم از تولیدکنندگان داخلی حمایت می کند، بنابراین برای موفقیت باید کیفیت مناسبی داشته باشیم. او گفت.

بئاتریکس فریز، رئیس بخش صادرات و بازاریابی انجمن صنایع مهندسی مکانیک آلمان VDMA که در این نمایشگاه حضور داشت، اعلام کرد که ۱۷ تولیدکننده بزرگ آلمانی ماشین آلات شیرینی پزی برای شرکت در کنفرانسی با تولیدکنندگان ایرانی در تاریخ ۲۷ تا ۲۸ شهریورماه به تهران سفر خواهند کرد. به گزارش ایرنا، ورود مجدد به بازار ایران.

وی گفت: در سال ۲۰۱۵، ایران ۲۸۰ میلیون دلار ماشین آلات در این زمینه وارد کرد که ۲۵ درصد آن ماشین آلات آلمانی بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.