بازیابی بالیوود، سبک شاهرخ خان

0

سودیر کوتاری، ۳۶ ساله، یک تحلیلگر مالی و مشاور مستقر در شهر چنای در جنوب هند، دستور پنج ویژه را داده است. کیک شکلات ترافل کیلویی (۱۱ پوندی)، حلقه‌های گل و نوازندگان رزرو شده dhol (درام). تی‌شرت‌ها، نشان‌ها و مچ‌بندهایی که او سفارش داده بود به‌موقع رسیدند و تئاتر روهینی سیلور اسکرین به او این امکان را داد که یک بریدگی ۷.۴ متری از شاهرخ خان، ستاره بالیوود را برای مراسم ویژه ۹ صبح «روز اول، اول» نصب کند. Show» از Dunki، فیلم جدید خان که در سراسر جهان در روز پنجشنبه اکران می شود.

کوثری که هواداران خان خود را “SKRian” سرسخت می نامند، به الجزیره گفت که در سال ۲۰۱۳، سه تا چهار روز پس از اینکه “آقا SRK شروع به دنبال کردن من کرد، من حساب توییتر شخصی خود را به یک کلوپ هواداران تبدیل کردم.” امروزه دسته او، SRKChennaiFC، ۱۶۷۶۰۰ دنبال کننده دارد.

کوثری که نام “تنها طرفدار SRK دنبال می‌کند” را به نام خود ترجیح می‌دهد و کتابی با همین عنوان نوشته است، تا اواخر عصر چهارشنبه مشغول نظارت بر ترتیبات در تئاتر بود و پس از ارسال برای طرفداران SRK رزرو شد. نامه پشتیبانی از تیم تولید SRK. پس از گلدسته کردن و ریختن شیر روی محل بریدگی خان، آتش بازی روشن می کنند و می رقصند.

در داخل سالن ۵۵۰ نفری نیز، آنها می رقصند، کیک را برش می زنند و ویدیوهایی را روی دسته های خود با صفت ها و هشتگ های هیجان انگیز مانند #DunkiReview ارسال می کنند که به منظور جلب توجه خریداران احتمالی بلیط است.

به احتمال زیاد، خان که ۴۳.۹ میلیون دنبال کننده در X دارد و ۷۴ نفر را دنبال می کند که پنج نفر از آنها حساب های طرفدار هستند، ویدیوهای جشن را با یک تشکر شیرین و #دانکی تایید خواهد کرد.

یاش پریانی، ادمین SRK Universe، بزرگترین کلوپ هواداران خان که ۳.۲ میلیون دنبال کننده در فیس بوک دارد، در توییتی نوشت که برای ۲۱ دسامبر، طرفداران “بیش از ۱۰۰۰ روز اول، اولین نمایش در ۶۵ کشور” را سازماندهی می کنند.

ریشیل جوگانی، که گفت او بخشی از “گروه کوچکی از ادمین‌های کلوپ‌های هواداران خان است که تصمیم‌های بزرگی می‌گیرند،” به الجزیره گفت که “این اعداد ۱۰۰ درصد دقیق نیستند”، اما طرفداران و کلوپ‌های هواداران آن‌ها را منتشر می‌کنند. زیرا «خوشحالی بسیار مسری است. FOMO [ترس از دست دادن] وجود دارد و مردم را برای رزرو بلیط ترغیب می کند.»

همه طرفداران الجزیره با آنها صحبت کردند گفتند که آنها “یک پنی” یا هیچ بلیط رایگان دریافت نمی کنند، و آنها همه این کارها را به خاطر عشقشان به خان انجام می دهند، به امید یک نتیجه نهایی: “برای فیلم های SRK که انجام دهند. شگفتی ها و برای شاد بودن او.

دانکی، بر خلاف دو فیلم پر اکشن و چند ستاره خان که اوایل امسال منتشر شد، بیشتر بر دوش خان سوار است و قدرت او را در باکس آفیس آزمایش خواهد کرد. برای آماده شدن برای آن، او ماه‌ها به بازاریابی آن پرداخته است که شبیه سبک مبارزات انتخاباتی حزب راستگرای هند بهاراتیا جاناتا است، همان حزبی که او در گذشته چندین بار با آن رقابت داشته است. اما مشخص نیست که آیا این همه تلاش این بار نتیجه خواهد داد.

به یک هت تریک امیدواریم

Still from Shah Rukh Khan's new movie Dunki
خان و طرفدارانش امیدوارند دانکی موفق شود فیلم های پرفروش قبلی خود را شکست دهد [هنوز از طرف Dunki: Spice PR]

این سال برای خان ۵۸ ساله، که پس از چهار سال وقفه، یک رشته شکست و یک شکست شخصی بزرگ به سینما بازگشت، سال بسیار خوشحال کننده ای بود.

دو فیلم او – Pathaan که در ژانویه امسال اکران شد و “Jawan [سرباز] در سپتامبر) پرفروش‌ترین فیلم‌ها بودند و توانستند به ۱۰ فیلم پرفروش هندی تبدیل شوند. با Dunki، خودی های صنعت گفتند، خان امیدوار است که هت تریک کند.

سال آخرین موفقیت خان در باکس آفیس، سال ۲۰۱۵، سالی بود که او از تشدید عدم تساهل مذهبی در کشور سخن گفت و پرهای حزب راستگرای حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) را به هم زد. واکنش‌های متقابلی متعاقب، فیلم‌های او ترول شد و با فراخوان‌هایی برای تحریم تهدید شد و به نظر می‌رسید که او پس از سه شکست و دو شکست که تجارت متوسطی داشتند، موجو باکس آفیس خود را از دست داده است.

در سال ۲۰۲۱، در طول همه‌گیری، پسر ۲۴ ساله او آریان خان دستگیر، همراه با هفت نفر دیگر، در یک انفجار مواد مخدر در یک کشتی تفریحی در سواحل بمبئی. خان جوان به نگهداری، مصرف و فروش مواد غیرقانونی متهم شد و مجبور شد حدود سه هفته را در زندان بگذراند. هفت ماه بعد، همه اتهامات رفع شد.

خان همیشه صریح بوده و به راحتی نمی ترسد. او یک بار به یک رئیس مافیای بمبئی که او را برای بازی در یک فیلم تحت فشار قرار می‌داد، گفت: «اگر می‌خواهی به من شلیک کن، اما من برای تو کار نمی‌کنم. من یک پاتان هستم،» با اشاره به قبیله جنگجوی مغرور که او از نوادگان آنهاست.

ظاهر عمومی او همیشه با امضای طرف مقابلش می درخشید. او که به خوبی مطالعه و تیزبین بود، مصاحبه‌های صریح انجام می‌داد و مرتباً در برنامه‌های تلویزیونی کمدی و واقعیت ظاهر می‌شد، مخصوصاً هنگام تبلیغ فیلم‌هایش.

اما پس از دستگیری پسرش و تلاش برای اخاذی از خان، او ساکت شد و از دید عموم عقب نشینی کرد. او در مورد دستگیری پسرش و اتهامات وارده به او اظهارنظری نکرد و از ملاقات با مطبوعات یا حضور در برنامه های تلویزیونی خودداری کرد.

تنها ارتباطی که او ادامه داد با طرفدارانش، آنلاین و آفلاین بود و امروز یکی از بزرگترین و فعال ترین انجمن های طرفداران یک ستاره بالیوود است.

آریان پسر خان، در مرکز، در یک قاچاق مواد مخدر دستگیر شد [پرونده: راجانیش کاکاده/عکس AP]

پریانی گفت: وقتی پاتان در ژانویه منتشر شد، طرفداران خان در سراسر جهان ۵۰۰۰۰ بلیت برای اولین روز، اولین نمایش خریدند. برای جوان، آنها رکورد خود را شکستند و ۸۵۰۰۰ بلیط خریدند.

خان با مجموع درآمد ناخالص ۲۱ میلیارد روپیه (۲۵۳ میلیون دلار) در باکس آفیس، اکنون به خاطر احیای بالیوود که در چند سال گذشته برای موفقیت در تلاش بود، اعتبار دارد.

گیریش جوهر، تهیه کننده و کارشناس تجارت فیلم، به الجزیره گفت: «یک استراتژی خوب اندیشیده شده پشت آنچه دیده ایم وجود دارد – شاهرخ خان به عنوان یک پدیده در سال ۲۰۲۳. او گفت: «فیلم‌ها به‌گونه‌ای قرار گرفتند، به بازار آمدند و اکران شدند که با هر فیلم، تعداد طرفداران، تعداد گیشه‌ها و شوق او روز به روز بیشتر می‌شود.

پاتان، یک فیلم چند ستاره با ستاره‌های بزرگ بالیوود مانند دیپیکا پادوکن، جان آبراهام و سلمان خان، در آخر هفته روز جمهوری هند به سه زبان در تعداد زیادی از پرده‌های داخلی و خارجی اکران شد.

جوان، ساخته آتلی، کارگردان برجسته تامیل، چند ستاره بزرگ جنوب هند داشت که طرفداران زیادی در هند و خارج از کشور دارند.

«فیلم‌های هندی قبلاً [۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون روپیه بودند. ۳ تا ۳.۶ میلیون دلار در جنوب. جوان اولین فیلم بالیوودی بود که ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون روپیه ساخت. جوهر گفت: ۸.۴ تا ۹.۶ میلیون دلار تجارت در جنوب.

هواداران خان درباره دانکی، که عنوانش به «مسیر الاغ‌ها» برای قاچاق افراد از شبه قاره به اروپا اشاره دارد، خوشحال هستند. آن‌ها می‌گویند: «محتوای فیلم خودش صحبت می‌کند» و تمرکزشان بر این است که فیلمی که با کمتر از یک سوم بودجه جوان ساخته شده است، آن را در گیشه شکست دهد.

خودی‌های صنعت نسبت به این اتفاق تردید دارند زیرا برخلاف دو فیلم اکشن خان در سال جاری، دانکی یک درام احساسی درباره مهاجرت غیرقانونی از پنجاب به بریتانیا است و این روزها در هند، اکشن بیش از احساسات است.

۲۰۲۳: اختراع مجدد شاهرخ خان

Bollywood actor Shah Rukh Khan's son Aryan Khan, center, escorted by law enforcement officials
شاهرخ خان در حال جشن تولد با طرفدارانش در بمبئی ماه گذشته [با احترام: فلفل قرمز]

در سال ۲۰۱۶، خان که اغلب «پادشاه بالیوود» نامیده می‌شود، با ارزش نام تجاری ۱۳۱.۲ میلیون دلار در گزارش ارزش‌گذاری افراد مشهور داف و فلپس در رتبه اول قرار گرفت. تا سال ۲۰۲۲، او به رتبه ۱۰ با ارزش ۵۵.۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ سقوط کرد.

دیلیپ چریان، کهنه کار روابط عمومی و گورو تصویر، گفت: «۲۰۲۳ را می توان به عنوان سال اختراع مجدد شاهرخ خان تعریف کرد.

یکی از اینها، خان، که به‌خاطر نقش‌آفرینی در نقش‌های عاشقانه شناخته می‌شود، با انتخاب شخصیت‌هایی که تماماً درباره «قهرمانی، ماچیسم و ​​ناسیونالیسم» بودند، روی همسو کردن فیلم‌هایش با حال و هوای ملت تمرکز کرد.

روهینی رامناتان، جوکی رادیویی که جشن تولد خان را در ۲ نوامبر با طرفداران برگزار کرد، گفت: «هر یک از فیلم‌های خیمه شب بازی بزرگ در یک سال گذشته را بگیرید – همه فیلم‌ها مردانی را با اسلحه روی پوسترها نشان می‌دهند.
چریان گفت، دومین کاری که خان انجام داد این بود که کنترل برند، تصویر و روایتی که درباره او وجود داشت را با “ترک کامل رسانه های جریان اصلی” حفظ کرد. این اطمینان حاصل کرد که او مجبور نیست به هیچ سوالی پاسخ دهد یا مانند گذشته خونسردی خود را با خبرنگاران از دست بدهد و همه اینها یک فشار پیام رسانی یک طرفه بود.

و سوم “صدای فراگیر است که از بازدید او از زیارتگاه‌های مذهبی، مسابقات جام جهانی کریکت که اخیراً به پایان رسیده، حضور در اولین نمایش فیلم دخترش ایجاد می‌شود – این به شما [خان] راضی می‌دهد تا با آن بازی کنید. رسانه‌ها» به‌عنوان ویدیوهای این سفرها در فضای مجازی منتشر شده و توسط رسانه‌های جریان اصلی پوشش داده شده است.

برای تبلیغ دانکی، خان، که سفیر برند بیمارستان برجیل امارات است، اخیراً از دبی بازدید کرد، اما هیچ رویدادی در هند انجام نداده است.

او مرتباً مطالب تبلیغاتی را در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کند، از جمله در X که به طور منظم با طرفدارانش از طریق جلسات «از من بپرس» تعامل دارد. او بیشتر از سؤالات انتقادی، انتخاب توییت های حنایی یا خنده دار که با شوخی، تعارف و آغوش مجازی به آنها پاسخ می دهد، اجتناب می کند. گاهی اوقات، او با پاسخ‌های بی‌زبان، افراد توهین‌آمیز را صدا می‌زند. بسیاری از این شوخی‌ها به صورت داستان در سایت‌های خبری ختم می‌شود.

“پاسخ دادن یک به یک به مردم شجاعت و تفکر زیادی می خواهد… این مالکیت جادویی است. و او این کار را با فرکانس منظم انجام می دهد. نیراج جوشی، رئیس بازاریابی در استودیو زی، که تولید، توزیع و بازاریابی فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را بر عهده دارد، می‌گوید که این شروع به تغییر حال می‌کند. او افزود: “این استراتژیک و بخشی از یک بازی بزرگتر است، اما تا حد زیادی واقعی است.”

در پشت این پژواک اتاق پژواک، تبلیغ روی زمین و آنلاین فیلم‌های او که ظاهراً به طرفداران سپرده شده است، برنامه‌ریزی زیرکانه تجاری با پشتوانه داده‌ها، بینش رفتار مصرف‌کننده، توزیع دقیق فیلم و برنامه نمایشگاهی توسط تیمی است که شامل همسرش گائوری خان می شود. او و خان ​​مدیران Red Chillies Entertainment، یک خانه تولید هستند.

آزمایشگاه تحقیقاتی روایت مستقر در دهلی، که از هوش مصنوعی برای بررسی تأثیر مکالمات رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کند، به درخواست الجزیره ۳۱۰ توییت توسط خان را از ۱۶ سپتامبر تا ۱۲ نوامبر تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که توییتی که بیشترین تعداد لایک را داشته است. یکی که در آن خان عکسی از لرد گانشا با تبریک به مناسبت یک جشنواره هندو پست کرد.

هفته گذشته، خان از دو زیارتگاه هندو بازدید کرد و ویدئوهایی از هر دو در رسانه‌های اجتماعی پخش شد.

توئیتی که بیشترین میزان نامزدی را داشت زمانی بود که خان از طرفدارانش برای تبریک تولدش در بیرون از خانه اش تشکر کرد.

ساندیپ ناروانی، یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه تحقیقاتی روایت، گفت: «از بسیاری جهات، کمپین‌های تغییر نام تجاری و فیلم شاهرخ خان شبیه کمپین‌های انتخاباتی است… آن‌ها یاد گرفته‌اند که باید مقابله کنند.»

Shah Rukh Khan celebrating his birthday with his fans in Mumbai last month
کلیپ های خروج شاهرخ خان بازیگر بالیوود در فضای مجازی منتشر شده است و اطمینان حاصل می کند که رسانه های خبری نیز در مورد آنها گزارش می دهند حتی در حالی که او مصاحبه با روزنامه نگاران را متوقف کرده است [بایگانی: ایجاز رهی/آپ عکس]

خان بازگشت پرفروش خود را با شدت، احتیاط و محاسباتی که معمولاً در بازگشت‌های سیاسی دیده می‌شود، طراحی کرده است. و چندین شباهت عجیب بین کاری که او انجام می‌دهد و نحوه اجرای کمپین‌های انتخاباتی BJP وجود دارد، از تکیه بر وفاداران در زمین، کنترل روایت با دور زدن رسانه‌های جریان اصلی تا ایجاد فرقه‌ای متمرکز بر شخصیت.

«شیر» هوادارانش

در چند ماه اخیر تعداد کلیپ های خان در شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام افزایش یافته است. آنها با هم تصویری بسیار خاص از خان به عنوان مردی بامزه، باهوش و متواضع، اما با راک‌ستارهای راک‌ستار ایجاد می‌کنند.

کلیپ‌هایی از او وجود دارد که به زنان احترام می‌گذارد، پدر و شوهری دلسوز است، تماشاگران را با طنز تحقیرآمیز تشویق می‌کند، درس‌های زندگی را با دانشجویان به اشتراک می‌گذارد و در حالی که طرفداران او را با تعارف و محبت می‌پوشانند، لبخند می‌زند.

آنچه که به وضوح در این گالری ویدیوهای سرپرست گم شده، اظهارات سیاسی خان، حملات خشم از طرفداران بی پروا سلفی، دعوا با همبازی ها، و روابط نامشروع است.

ناروانی گفت: “این یک تلاش بسیار عمدی برای تولید محتوایی است که او را بسیار شبیه به فرقه می کند.”

ماه گذشته، برای جشن تولد خان، تیم او سالنی را در باندرا، خانه بسیاری از ستارگان برتر بالیوود در بمبئی رزرو کرد و پس از بررسی آنها، حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ عضو از کلوپ های هواداران مختلف خود را دعوت کرد.

این رویداد مانند هر جشن سرگرمی بالیوودی با یک مجری، یک متن و رقصندگان پس زمینه برای همراهی خان روی صحنه برگزار شد. او سه تا چهار ساعت را صرف سرگرمی، صحبت با آنها و کلیک روی عکس ها کرد. کیک، غذا و هدایا نیز وجود داشت.

پریانی گفت: «این بار کوله پشتی دادند. سال گذشته ساعت‌های هوشمند بود.

کوله‌پشتی که #SRKDay روی آن نقش بسته بود، نقل قولی از خان روی آن چاپ شده بود: «هرگز از رویاپردازی دست برندار».

کنت هاپکینز، بنیانگذار BollyCon، یک کنوانسیون فرهنگ پاپ در بمبئی، گفت: «شاهرخ خان با جوهره آرزویی که در درون هر سرخپوست وجود دارد صحبت می‌کند.

“جذابیت خان در داستانی است که او تعریف می کند – من بدون هیچ چیز به بمبئی آمدم و امروز به من نگاه کرد، من صاحب صنعت هستم … اگر طرفداران او تمایل به برند و برند او را خریداری می کنند، پس شما نیز باید ابراز کنید. غرور… غرور در برابر بی عدالتی، سیستم،” هاپکینز گفت، “در پایان روز، شاهرخ خان یک بنیا [یک جامعه تجاری هندی] است… من قصد توهین ندارم، اما او خواهد دید که چگونه برای دوشیدن آن … [برای] تبدیل به فروش بلیط.”

در حالی که پاتان یک فیلم بیش از حد میهن پرستانه بود، جوان سیاسی و شخصی بود و خان ​​نقش دوگانه پدر و پسر را بازی می کرد.

وقتی تریلر فیلم منتشر شد، تمام توجهات معطوف به یک دیالوگ بود که شبیه به احساس معروف لیام نیسون در فیلم ۲۰۰۸، Taken بود: “Bete pe jane se pehle baap se baat kar [قبل از تو با من صحبت کن” پسرم را لمس کن].»

«آنچه برای خانواده او اتفاق افتاد بسیار وحشیانه بود. و همه ما فقط می خواستیم او برنده شود… برد او مانند یک پیروزی شخصی برای همه بود. رامناتان گفت: احساس می‌کردم که دنیا خوب است.

اگر دانکی رکوردهای باکس آفیس را بشکند، با حسن نیت خان، پایان خوشی برای سال خوبی برای بالیوود خواهد بود. اینطور نیست، خیلی مهم نیست زیرا برای خان نبردی انجام شده و پیروز شده است.

از عدم تایید تا تحسین

Bollywood actor Deepika Padukone and Shah Rukh Khan watch the ICC Men's Cricket World Cup final match between India and Australia in Ahmedabad, India
در دانکی خان نقش شخصیت اصلی را بازی می کند که چهار دوست خود را از طریق “مسیر الاغ” غیرقانونی و خائنانه به لندن می برد [هنوز از دانکی با حسن نیت: Spice PR]

دانکی در ایالت پنجاب در شمال هند واقع شده است، جایی که بسیاری از خانه‌ها دارای مخازن آب بالای سر مانند هواپیما، کامیون‌های شیر آمریکایی یا حتی مجسمه آزادی هستند. آنها نشان می دهند که یکی از اعضای خانواده به کجا مهاجرت کرده است.

در این فیلم که توسط راجکومار هیرانی، یکی از کارگردانان برجسته هند ساخته شده است، خان نقش شخصیت اصلی، هاردی را بازی می کند که چهار دوست خود را از طریق “مسیر الاغ” غیرقانونی و خائنانه به لندن می برد. هندی‌ها بزرگ‌ترین جمعیت دیاسپورای جهان با حدود ۱۷.۹ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند و موضوع فیلم برای هندی‌های داخل و خارج از کشور جذاب است.

حیرانی در باکس آفیس خطاناپذیر محسوب می شود و طرفداران خاص خود را دارد. اما مزیت و عیب Dunki Hirani است.

در سال ۲۰۱۴، هیرانی فیلم PK را کارگردانی کرد، با بازی عامر خان در نقش بیگانه ای که در هند فرود می آید و شروع به زیر سوال بردن ایمان کور و وفاداری به گوروهای مذهبی می کند. این فیلم یکی از پردرآمدترین فیلم‌ها باقی مانده است، اما بارها و بارها توسط ترول‌های دست راستی به تصویر کشیده می‌شود تا او را ضد ملی بدانند و خواستار تحریم فیلم‌هایش شوند.

در سال ۲۰۱۹، حیرانی توسط زنی که با او کار کرده بود به آزار و اذیت جنسی در یک دوره شش ماهه متهم شد. حیرانی این اتهامات را رد کرد، اما این زن پای حساب خود ایستاده است. دانکی اولین فیلم او از آن زمان است.

پرونده آزار جنسی علیه هیرانی جناح راست را مورد توجه قرار نداد زیرا چندین رهبر BJP به سوء استفاده مشابه متهم شده اند. اما هر چند روز یک بار فراخوانی از X برای تحریم Hirani و Dunki به دلیل PK وجود دارد.

طبق تجزیه و تحلیل Narrative Lab، در ۲ نوامبر، زمانی که خان اولین ویدیوی تبلیغاتی دانکی را توییت کرد، هیرانی را تگ کرد. حدود ۷ درصد از نظراتی که توییت دریافت کرد منفی بود.

خان طی ۱۰ روز چهار ویدیوی تبلیغاتی دیگر را توییت کرد، اما هیرانی را تگ یا نامی نکرد.

ناروانی گفت: «عدم تاییدی که در کامنت‌های مربوط به توییت ۲ نوامبر دیده بودیم، در توییت پنجم ناپدید شد.

الجزیره با Red Chillies تماس گرفت تا بپرسد که آیا از تعامل آنلاین بین خان و هیرانی برای به حداقل رساندن هرگونه پچ پچ منفی اجتناب شده است. آنها از پاسخ دادن خودداری کردند.

“جناح راست به دلیل و داستانی نیاز دارد تا فراخوان تحریم را حفظ کند. ناروانی گفت و شاهرخ خان با صحبت نکردن به آنها چیزی نمی دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.