بانکدار انتظار کاهش نرخ بهره بیشتر را دارد

0

مدیر عامل بانک پارسیان گفت: پیش بینی می شود نرخ سود در سیستم بانکی ایران در سال آینده (از ۳۰ اسفند) کاهش یابد.

کوروش پرویزیان روز سه شنبه به نقل از سایت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران گفت: افزایش درآمدهای دولت و ثبات بازار ارز پیش نیاز کاهش نرخ است.

“ما نسبت به کاهش بیشتر نرخ ها در سال مالی آینده امیدواریم، در غیر این صورت انتظار می رود همه به حفظ نرخ ها در حدود ۱۵٪ کمک کنند، همانطور که توسط شورای پول و اعتبار تعیین شده است.”

پارویزیان خاطرنشان کرد که پس از کاهش نرخ سپرده ، نرخ وام بانک ها نیز کاهش می یابد.

در ماه ژوئن، MCC به بخش بانکی اجازه داد تا سود تقریباً ۱۵ درصدی را برای سپرده‌های مدت‌دار ارائه کند و نرخ را تا ۳ درصد کاهش دهد. همچنین از بانک ها خواسته شد که وام گیرندگان را تقریباً ۱۸ ٪ متهم کنند ، اگرچه بنا بر گزارش ها وام های بانکی با نرخ بالاتر ارائه می شود.

با این حال، بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که به دنبال نرخ سود تک رقمی است، تقریباً ۲ تا ۳ درصد بالاتر از نرخ تورمی که در حال حاضر ۸.۷ درصد است.

پارویزیان معتقد است که حداقل باید ۵ ٪ فاصله بین نرخ سپرده و وام در سیستم بانکی وجود داشته باشد ، که در حال حاضر ۳ ٪ است.

“سیستم بانکی به هیچ وجه پشتیبانی نمی شود. این بخش با محدودیت هایی روبرو است که فراتر از مقررات است. ”

مدیرعامل بانک پارسین گفت که بخش بانکی ۹۰ ٪ از بودجه در ایران را تشکیل می دهد که این یک بار سنگین است.

وی با اشاره به اینکه وام دهندگان می توانند در این شرایط نرخ بهره را پایین بیاورند، گفت: بانک ها برای خلاصی از دارایی های ناموفق به حمایت نیاز دارند، در حالی که وام گیرندگان برای انجام تعهدات خود به بازار بهتری نیاز دارند و مقررات باید بهبود یابد.

وی گفت: “عادی سازی روابط بین الملل بانکی و جذب منابع خارجی نیز به کاهش نرخ وام کمک می کند.”

Parvizian همچنین خواستار تمرکز بیشتر در بازارهای سرمایه برای تأمین نیاز مشاغل برای امور مالی شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.