بانک‌های بزرگ آمریکایی در آستانه افت رتبه اعتباری

0

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل ایران اکونومیست به نقل از سی ان بی سی، کریس وولف، کارشناس موسسه رتبه‌بندی بین‌المللی فیچ طی مصاحبه‌ای گفت: به خاطر عملکرد ضعیف نظام بانکی آمریکا، بانک‌های بزرگ این کشور حتی جی پی مورگان و بانک آمریکا ممکن است با کاهش رتبه اعتباری روبرو شوند.

به گفته این کارشناس بین‌المللی موسسه فیچ در ارزیابی‌های خود موضوع افت فضای عملکردی صنعت بانکی در آمریکا در ماه ژوئن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گزارش کرده و دلیل آن هم فشار کاهشی بر رتبه اعتباری آمریکا و تبعات ورشکستگی چند بانک‌ منطقه‌ای در این کشور در کنار ابهامات نسبت به آینده نرخ بهره در آمریکا بوده است.

وولف گفت: البته این گزارش فیچ به شکل گسترده‌ای مورد بی‌توجهی قرار گرفت، چراکه این موسسه رتبه اعتباری بانک‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پایین نیاورد، اما اگر شاهد یک پله دیگر کاهش رتبه اعتباری نظام بانکی آمریکا باشیم، این موسسه مجبور خواهد شد تا رتبه اعتباری ۷۰ بانک اعتباری آمریکایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مورد تجدیدنظر قرار دهد.

کارشناس اقتصادی مذکور می‌گوید: اگر رتبه اعتباری بانک‌های آمریکایی یک پله پایین آمده و به A+ برسد، این مسئله موجب می‌شود تا تمام معیارهای مالی ما تغییر کرده و به معنای اتخاذ سیاست‌های مربوط به منفی شدن رتبه اعتباری خواهد بود.

البته وولف به جزئیات این موضوع از جمله زمان‌بندی کاهش احتمالی رتبه اعتباری بانک‌های آمریکایی یا تبعات این مسئله نپرداخت، اما گفت ما مجبور هستیم برخی تصمیمات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بگیریم.

هفته گذشته هم موسسه رتبه بندی مودیز، رتبه اعتباری ۱۰ بانک کوچک و متوسط آمریکایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پایین آورد و هشدار داد، ۱۷ بانک دیگر از جمله  چند بانک بزرگ دیگر در معرض کاهش رتبه اعتباری قرار دارند.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.