بانکها در رتبه بندی بزرگترین بنگاهها توجه و ستم می کنند

0

مؤسسه مدیریت صنعتی فهرست ۵۰۰ شرکت بزرگ ایرانی را منتشر کرده است که آنها را بر اساس درآمدهای حاصل از سال مالی منتهی به ۱۹ مارس ۲۰۱۶ ارزیابی می کند.

بر اساس این رتبه‌بندی، صنعت بانکداری بزرگترین بخش تجاری ایران در سال گذشته بود و ۳۴ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داد.

بانک‌ها ۱۴ جایگاه را در ۳۰ شرکت بزرگ ایران با بانک ملی ایران در رتبه اول دارند. درآمد BMI در دوره یک ساله به ۳۶۰ تریلیون ریال (۹.۴۶ میلیارد دلار) رسید. بانک ملات در ۲۴۰ تریلیون ریال (۶.۲۷ میلیارد دلار) به ثمر رساند و به عنوان سومین شرکت بزرگ در کشور قرار گرفت.

بانک پارسین متعلق به خصوصی در رده ششم قرار گرفت و ۱۹۵ تریلیون ریال (۵.۰۵ میلیارد دلار) ساخت. بانک Tejarat در این لیست هفتم بود که درآمد آن در ۱۸۴ تریلیون ریال (۴.۷۷ میلیارد دلار) ایستاد. بانک Pasargad ایران در دوازدهم به دست آمد و ۱۳۷ تریلیون ریال (۳.۵۵ میلیارد دلار) درآمدها را به دست آورد. بانک مهر اقتصاد با درآمد ۱۲۷ تریلیون ریال (۳.۲۹ میلیارد دلار) در جایگاه سیزدهم قرار گرفت.

بانک قوامین وابسته به نیروی انتظامی و بانک رفاه به ترتیب در رتبه های پانزدهم و شانزدهم قرار گرفتند.

بانک آینده، بانک کشاورزی، بانک انصار، بانک سامان، بانک شهر و EN بانک دیگر بانک‌هایی بودند که در سال مالی منتهی به اسفند ماه درآمد قابل توجهی داشتند.

بازیکنان بزرگ دیگر

به طور کلی، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های فرآورده‌های نفتی در فهرست بزرگترین شرکت‌ها، بانک‌ها را دنبال می‌کنند. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با درآمد ۲۵۰ تریلیون ریال (دلار) رتبه دوم را دارد.

PGPIC رتبه اول رتبه بندی سال گذشته را داشت زیرا BMI سومین شرکت بزرگ ایران در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۵ بود.

بانک ملی، بانک تجاری متعلق به دولت نیز از نظر کل دارایی، برترین شرکت ایرانی است. ملت و تجارت در این دسته قرار دارند. بر اساس گزارش IMI، بخش بانکی ۶۰ درصد از کل دارایی های متعلق به ۵۰۰ شرکت برتر ایران را تشکیل می دهد و بانک ها را به ثروتمندترین نهادهای کشور تبدیل می کند.

BMI همچنین بیشترین تعداد شغل را در این دوره ایجاد کرده است. بخش بانکی ۲۶ درصد از کل اشتغالزایی در سال مالی گذشته را به خود اختصاص داده است.

BMI بزرگترین بانک تجاری ایران و خاورمیانه با بیش از ۳۳۰۰ شعبه داخلی و ۴۳۰۰۰ کارمند است. از سال ۱۹۳۳، BMI به یک بانک خرده فروشی بزرگ با چندین شعبه داخلی و بین المللی تبدیل شده است. در حال حاضر بانک ملی ایران دارای ۱۸ شعبه و خدمات بین المللی در ۱۱ کشور است.

دو مؤسسه اعتباری معتبر نیز توانستند در فهرست ۱۰۰ شرکت بزرگ برتر قرار گیرند. موسسه اعتباری کوثر در رده چهل و ششم قرار گرفت و ملل (عسکریه سابق) با مجوز جدید در رتبه ۶۵ قرار گرفت.

بیمه آسیا خصوصی شده با درآمد ۲۶.۷ تریلیون ریال (۶۹۲.۷ میلیون دلار) در سال مالی قبل، بزرگترین شرکت بیمه ایران نامیده می شود. آسیا در رده بندی کل در رده ۵۲ قرار گرفت.

بیمه البرز با ۱۹.۶ تریلیون ریال (۵۰۸.۵ میلیون دلار) و بیمه پارسیان با ۱۶ تریلیون ریال (۴۱۵.۱ میلیون دلار) درآمد دومین و سومین شرکت های بیمه ایران بودند.

آسان پرداخت پرشین با مجموع فروش ۲۲ تریلیون ریال (۵۷۰.۸ میلیون دلار) در بین ۱۰۰ شرکت بزرگ تنها ارائه دهنده خدمات پرداخت بوده است. این شرکت در رتبه ۵۸ قرار گرفت.

شرکت خدمات انفورماتیک وابسته به بانک مرکزی توانست رتبه خود را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد و از رتبه ۱۰۱ پارسال به رتبه ۹۱ در سال جاری صعود کند. ISC برترین شرکت ایران از نظر نسبت بازدهی فروش است — با ۵۵ درصد در سال قبل.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.