بانکها نسبت به ارائه نرخ های بالاتر هشدار دادند

0

یک مقام نظارتی می‌گوید: اگر بانک‌هایی که نرخ‌های سود بالاتر از نرخ‌های رسمی تعیین‌شده توسط رگولاتوری را ارائه می‌دهند، از توجه به هشدارهای بانک مرکزی ایران خودداری کنند، باید منتظر برخورد جدی انضباطی باشند.

«تعدادی از بانک ها به مشتریان نرخ های بهره متفاوتی ارائه می دهند. عباس کمره ای، رئیس بانک مرکزی در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: در صورت ادامه این روند پرونده آنها به شعبه انتظامی بانک ارسال می شود.

مدیر گروه نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان آگاهی و دانش بانک مرکزی در خصوص افزایش غیرقانونی نرخ سپرده و وام، گفت: این بانک به طور مرتب بر روند اجرای نرخ ها نظارت دارد.

وی با یادآوری اینکه کاهش نرخ سپرده در ابتدا توسط خود بانک‌ها پیشنهاد شده بود و بانک مرکزی فقط آن را تایید کرد، گفت: به دلیل غلبه شعب بانک‌ها ممکن است تعدادی از بانک‌ها به نرخ سود مصوب رسمی پایبند نباشند. اما CBI در تلاش است بر عملکرد همه بانک‌ها نظارت کند.»

در اقدامی که مورد استقبال بانک‌های بخش دولتی قرار گرفت، مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی موافقت کردند که حداکثر ۱۵ درصد سود برای سپرده‌های یک ساله ارائه کنند که کمتر از ۱۸ درصد قبلی در ژوئن بود.

این مقام مسئول گفت: با توجه به وجود ۲۳۰۰۰ شعبه بانکی در سراسر کشور و وجود بازیگران بیش از حد در بازار پول، طبیعی است که برخی بانک ها به نرخ های پایین تر پایبند نباشند.

ما ادعا نمی کنیم که ۱۰۰ درصد بانک ها به نرخ سود پایبند هستند. اما می توان گفت که CBI برای نظارت حداکثری بر وام دهندگان تلاش می کند.»

کمره ای با اشاره به اینکه سطح اجرای نرخ سود در دوره جاری باید با دوره های قبل مقایسه و سپس سنجیده شود، گفت: چنین ارزیابی نشان می دهد که اکثر بانک ها بیش از گذشته به نرخ سود رسمی پایبند بوده و بانک مرکزی در این زمینه پیشرفت داشته است. این منطقه.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.