بانک اکو قراردادی را برای توسعه فعالیت های ایران امضا می کند

0

بانک مرکزی ایران قرارداد همکاری با بانک تجارت و توسعه اکو در ترکیه امضا کرده است که می‌تواند راه را برای اعطای وام‌دهنده چندجانبه به ایران هموار کند.

این توافقنامه روز دوشنبه در جریان سفر ولی الله سیف، استاندار CBI به آنکارا، امضا شد. محمد ابراهیم طاهریان فرد، سفیر ایران در ترکیه و حسین یعقوبی، دبیرکل امور بین الملل CBI، با برهان الدین آکتاش، معاون اکو، قرارداد را امضا کردند.

پایگاه خبری بانک مرکزی گزارش داد: بر اساس توافق، شرایط و مقررات فعالیت نمایندگی بانک اکو در ایران تدوین خواهد شد.

قبلاً، توافق‌های مشابهی بین وام‌دهنده و دولت ترکیه که دفتر مرکزی بانک را میزبانی می‌کند، و دولت پاکستان که دفتر نمایندگی بانک در آن واقع است، حاصل شده بود.

همانطور که بانک مرکزی متذکر شده است، امضای این توافقنامه در پی بخشنامه ای از سوی هیئت وزیران امکان پذیر شد که طی مصوبه ای مراحل اجرای این توافقنامه حداکثر ظرف مدت سه سال نهایی شود.

در اوایل شهریور، کابینه رئیس جمهور حسن روحانی به بانک مرکزی اجازه داد تا وارد مذاکره شود و «توافقنامه کشور میزبان» مورد نیاز بانک تجارت و توسعه اکو برای افتتاح دفتر نمایندگی در ایران را امضا کند.

طبق اعلام بانک مرکزی، با طی مراحل لازم و تصویب مجلس، این موافقتنامه از نظر قانونی لازم الاجرا خواهد شد.

این قرارداد زمینه را برای گسترش فعالیت های بانک اکو در ایران و اعطای وام و اعتبار به پروژه های عمرانی در ایران فراهم می کند.

CBI می نویسد: «بانک می تواند نقش مؤثری در گسترش تجارت بین کشورهای عضو سازمان اکو داشته باشد.

سازمان همکاری اقتصادی یا اکو یک سازمان سیاسی و اقتصادی بین دولتی اوراسیا است که در سال ۱۹۸۵ توسط رهبران ایران، پاکستان و ترکیه در تهران تأسیس شد. این بستری را برای بحث در مورد راه های بهبود توسعه و ارتقای فرصت های تجاری و سرمایه گذاری فراهم می کند.

بانک توسعه آن یک بانک توسعه چندجانبه شبیه بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و بانک توسعه اسلامی است که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد و هدف آن تمرکز بر “تامین مالی پروژه های توسعه با هزینه های معقول با شرایط بازپرداخت مطلوب” است. وب سایت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.